Jump to content
Sign in to follow this  
Faza

Stopnie dla znaków i domów

Recommended Posts

Faza

Mam pytanie: co to znaczy np. jasny stopień, ciemny, pusty, pełny, żeński, męski i tak dalej? Wiem, że stopnie dotyczą znaków i domów, ale które do czego są odnoszone? mam od jakiegoś czasu fazę na astrologię, poczytuję sobie tu i tam, ale na tym utknęłam :( 

 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer

To, wbrew pozorom, spory temat i niełatwy, bo tu nie ma innych, niż stare, źródeł. Dzieła średniowiecza i jeszcze wstecz są pisane po łacinie, można dokopać się przekładów na niemiecki czy angielski, lecz i tu także trzeba pobobrować po bibliotekach. Trochę pisał o tych stopniach L.Zawadzki w "Misterium", tam opisuje po kolei każdy punkt znaku zodiaku dodając także owe określenia. Jak znajdę czas to podrzucę Ci te określenia :) 

 

 

 • Like 2
 • Super 1
 • Thanks! 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Willow

Rosyjscy autorzy trochę pisali na ten temat, osobiście korzystam przy interpretacji, ale rozpatruje to, jako dodatkowe wskazówki, a nie coś pierwszorzędnego :) Coś wysyłalam stąd nielicznym osobą z tego forum, dawno kusiło mnie tłumaczenie i umieszczenie tu informacji, ale to ogrom pracy... I na razie mnie przeraża :D

Edited by Willow
 • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer

Pierwszorzędne na pewno nie jest, ale... może być gwoździem do trumny albo przeciwnie - może podratować paskudną sytuację. Dzięki tym punktom (tzn. teorii) trochę inaczej spojrzałam na swój horoskop i ułatwiło mi to zrozumienie pewnych drobnych, ale dość istotnych rzeczy. Tym niemniej nie jest to na pewno czynnik przesądzający o "dobrym" bądź "złym" kierunku, w jakim zmierza życie Włh, bo dopiero ocena wszystkich wpływów na to pozwala, a te stopnie są tylko jednym z nich. 

Willow, a ze mną się nie podzieliłaś, buuuu :placze:

 • Like 4
 • Medal 1
 • Super 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Willow

No nie znam Twoich stopni :D

Dzieliłam się z tymi, których stopni miałam w dyspozycji :D

Edited by Willow
 • Like 1
 • Super 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer

Willow, a to dawaj wszystkie jak lecą, coś sobie wybiorę  :D W Polsce niewiele mamy do dyspozycji jeśli chodzi o źródła ogólnie dostępne (tzn. w księgarniach, bez łażenia po antykwariatach i bibliotekach), ale np. Leon Zawadzki korzystał z zasobów astrologów i w ogóle myśli filozoficzno - religijnej wschodu i zachodu - tych opisów każdego punktu zodiaku ( i wielu innych ciekawostek) nie wziął z powietrza ;)   

 

 • Like 1
 • Super 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer

Leon Zawadzki w swojej książce "Ariadna. Misterium" opisując 360 stopni znaków zodiaku (i przy innych okazjach) używa takich stopni:
"głęboki, jasny, ciemny, męski, żeński, mglisty, pusty, pełny, krytyczny, kalectwa, bogactwa, królewski, destrukcyjny".
Jest to zbieranina informacji z różnych źródeł, np. od W.Lillyego, Maternusa, bodajże też Heindela i dotyczą one różnych dziedzin / spraw a także horoskopów (tzn. albo natalnego, albo horarnego, albo ich obu) 
Wrzucam to co mam zanotowane (znalazłam! :D ), ale nie pamiętam, czy to tylko z tej książki czy też z innych źródeł wypruciałam co które określenie ma znaczyć. W każdym razie dotyczy to stopni wymienionych w "Misterium".
I tak:
stopnie krytyczne: to są początkowe stopnie pasm posadowienia Księżyca; jest związek Ksieżyca i planet tam tranzytujących z pojawieniem się objawów choroby, ostrych stanów chorobowych.
stopnie głębokie: jeśli w takim stopniu znajduje się Ascendent, Księżyc lub WH (władca horoskopu) to pytający nie umie podjąć słusznej decyzji, bez czyjejś / jakiejś pomocy nie umie dokonać wyboru. [Regiomontanus]
stopnie bogactwa: jeżeli szczyt 2 d. [Regiomontanus!], władca 2 d. Jowisz lub Punkt Szczęścia w horoskopie natalnym lub horarnym jest w tym punkcie oznacza to powiększenie bogactwa i Włh stanie się zamożny.
stopnie jasne:  jeśli znajduje się tam ascendent horoskopu natalnego lub horarnego to Włh ma jaśniejsze włosy i/lub karnację niż w stopniu ciemnym; postać jego jest ogólnie bardziej sympatyczna. 
Posadowienie tam Księżyca lub ascendentu jest bardziej sprzyjające [niż przy stopniu ciemnym]; a przy jakimś fizycznym defekcie to ten defekt jest mniej widoczny (mniej rzucający się w oczy, nie jest widoczny), mniej dokuczliwy.
stopnie ciemne:  jeśli znajduje się tam ascendent horoskopu natalnego lub horarnego to Włh ma ciemniejsze włosy i/ lub karnację; postać mroczna (ogólnie mniej sympatyczna). Posadowienie tam Księżyca lub ascendentu jest mniej sprzyjające [niż przy stopniu jasnym] a defekt bardziej widoczny, bardziej pogłębiony lub  bardziej dokuczliwy.
stopnie kalectwa: jeśli jest tam ascendent, Księżyc, WH lub ważny sygnifikator, to wskazuje to na fizyczne kalectwo albo nieuleczalną chorobę.
stopnie królewskie: wpływ tych stopni jest wybitnie pozytywny, jeśli znajduje się tam planeta lub szczyt domu, to przejawia tam ona w pełni swe najlepsze cechy [szczyt domu: "szczęście" w sprawach tego domu]
stopnie destrukcyjne (nędzy): są przeciwieństwem stopni królewskich; zapowiadają wydarzenia nieuchronne, fatalne przeszkody na drodze życiowej.
stopnie mgliste: jeśli znajduje się tam ascendent horoskopu urodzeniowego lub horarnego to Włh może być jasny lub ciemny, sympatyczny albo odrażający, ale cechy jego [charakteru?] nie mogą być sądzone z wyglądu fizycznego, bo nie są widoczne żadne anomalie lub jakiekolwiek wyjątkowe cechy charakterystyczne.
stopnie puste: jeśli w horoskopie natalnym lub horarnym jest tam ascendent lub Księżyc to Włh może być zarówno miły i czarujący jak niemiły i odrażający, ale mało co pojmuje swoją sytuację i ma na jej temat niejasne rozeznanie. Im dłużej się z nim rozmawia (obcuje) tym więcej się wad [w nim] odkrywa.
stopnie pełne: tych nie mam zapisanych (może przeoczyłam w książce) ale są one tą lepszą wersją stopni pustych. 
Poza tym Maternus jeszcze inaczej to ujmuje.
stopnie męskie i żeńskie: nie są tam wyjaśnione co oznaczają. Maternus w swoim dziele podaje tak: "trzeba wiedzieć, które stopnie w znakach są męskie, a które żeńskie. Z tych stopni sądzimy, czy jest to horoskop męski, czy żeński", co jak widać niczego nie wyjaśnia ;) i wątpię, czy chodzi tu o płeć, prędzej o typ Włh - czy przeważają w nim cechy męskie czy żeńskie.

 • Like 1
 • Super 1
 • Thanks! 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ava55

ale schody... ;) do nieba

a gdzie można znaleźć "zakres" tych stopni  - w wymienionej książce ?

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer

One nie mają zakresu, każdy z nich (a czasami kilka) jest przyporządkowany do danego stopnia na kole zodiakalnym, a tych jest 360 (mamy 12 znaków a każdy z nich ma po 30 stopni - 12 x 30 = 360). Oczywiście mogą się (a nawet muszą) powtarzać w poszczególnych znakach, a z kolei każdy stopień znaku ma także swoje inne jeszcze właściwości. 

L .Zawadzki przedstawił skrótowy opis każdego stopnia znaku zodiaku czerpiąc informacje z różnych źródeł. Nie wszystko dosłownie musi się zgadzać z rzeczywistością, tym bardziej, że zjawiska (cechy, wydarzenia) uruchamiają się wtedy, gdy jest mocno akcentowany dany punkt i oczywiście muszą być do tego wskazania w horoskopie.

P. Zawadzki w serii "Ariadna" wydał trzy części: Labirynt, Wyrocznia i Misterium. To nie są typowe astrologiczne podręczniki, ale można znaleźć w nich sporo ciekawostek i klasycznych regułek + przykłady ich działania. 

 • Like 3
 • Thanks! 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ejbert

Leon Zawadzki podawał też "punkty astrologa" czy jakoś tak, i podobno kto ma te punkty obsadzone ten może w tej dziedzinie dłubać ;) 

Kto je ma? przyznajcie się!  :D 

 

Ja znalazłem taki, dla domów:

Dom I
Stopnie  0 -1 = osobowość
Stopień 4 = mózg
Stopień 7 = pamięć 
Stopień 10 = bogactwo; albo niepowodzenia pieniężne
Stopień 13 = zawód, profesja
Stopień 22 = małżeństwo oraz jego warunki
Stopień 28 = znaki na ciele lub twarzy
Stopień 29 = wypadki nieszczęśliwe lub otrzymane rany


Dom II
Stopień od 1-5 = pieniądze odziedziczone
Stopień 7 = straty ogólne z winy własnej
Stopień 8 = zyski przez małżeństwo lub zawarte spółki
Stopień 10-15 = bogactwo lub przeciwności w ogóle 
Stopień 22 = choroby szyi lub ramion.


Dom III
Stopień 7 = małe podróże u mężczyzn
Stopień 13 = wypadki lub niepewność w małych podróżach 
Stopień 15-20 = małe konflikty i tarcia przez krewnych


Dom IV 
Stopień od 1-4 = ojciec lub matka, ale silniej matka 
Stopień 14 = koniec wszelkich przedsięwzięć
Stopień 20-25 = miasto, miejsce pobytu, miejsca urodzenia 
Stopień 28 = warunki życia po 50 roku życia.


Dom V
Stopień od 13-19 = dzieci, spekulacje, rozrywki, zakłady, zabawy 
Stopień 20 = warunki i zdrowie serca, płuc, pleców
Stopień 21 = dzieci
Stopień 22 a wypadki przy przyjemnościach 
Stopień 27-28 = odpowiedź czy będzie się miało dzieci, czy też będą one nieobecne


Dom VI
Stopień 1-5 = choroby i ich pojawianie się 
Stopień 17-20 = ciężkie wypadki.


Dom VII
Stopień od 1-10 = małżonek względnie małżonka, 
Stopień 11 = harmonia we współżyciu z ludźmi w ogóle 
Stopień 12 = warunki małżonki wzgl. małżonka 
Stopień od 20-24 = nieprzyjaciele publiczni, otwarci
Stopień od 25-20 = spółki i przedsiębiorstwa posiadane, dobro oraz zło, jakie mogą w powyższych powstać.


Dom VIII
Stopień od 8-10 = warunki śmierci
Stopień od 19-24 = genitalia, odbyt (rectum), macica, organa moczopędne 
Stopień 25 = testament


Dom IX
Stopień od 1-4 = długie podróże i bezpieczeństwo w nich 
Stopień 5 = jak wyżej ale bez bezpieczeństwa 
Stopień 11-15 = czytane książki, posiadana wiedza, inklinacje do stanu uczciwego lub nie.


Dom X 
Stopień od 1-4 = ojciec i sprawy jego tyczące
Stopień 14 = początki każdego przedsięwzięcia, sława lub zła opinia
Stopień od 20-25 = sądy, więzienia
Stopień 28 m warunki życia do 25 roku życia 


Dom XI 
Stopień 16 = rodzaj przyjaciół i ich jakość 
Stopień 17 = opis przyjaciół
Stopień 25 = bogactwo przyjaciół 


Dom XII
Stopień od 1-7 = bieda, nieprzyjaciele otwarci, publiczni, buntowanie przeciw, rewolucja. 
Stopień 8-10 = więzienia, utonięcia, zatopienia 
Stopień 26 = tendencje danej osoby 
Stopień 28 = czarownik lub czarownica, względnie zdolności magiczne; magia.

 

Te stopnie podobno są znaczące, jeśli w natalu coś się tam znajduje oraz w czasie tranzytów trzeba zwrócić na nie uwagę. 

Edited by Ejbert
 • Like 3
 • Super 2
 • Thanks! 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lianna

Ja mam jakieś, Willow mi kiedyś to przysłała, chyba mam gdzieś to :)

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
runoutofbreath
W dniu 10.10.2019 o 21:42, Ejbert napisał:

Leon Zawadzki podawał też "punkty astrologa" czy jakoś tak, i podobno kto ma te punkty obsadzone ten może w tej dziedzinie dłubać ;) 

Kto je ma? przyznajcie się!  :D 

 

Ja znalazłem taki, dla domów:

Dom I
Stopnie  0 -1 = osobowość
Stopień 4 = mózg
Stopień 7 = pamięć 
Stopień 10 = bogactwo; albo niepowodzenia pieniężne
Stopień 13 = zawód, profesja
Stopień 22 = małżeństwo oraz jego warunki
Stopień 28 = znaki na ciele lub twarzy
Stopień 29 = wypadki nieszczęśliwe lub otrzymane rany


Dom II
Stopień od 1-5 = pieniądze odziedziczone
Stopień 7 = straty ogólne z winy własnej
Stopień 8 = zyski przez małżeństwo lub zawarte spółki
Stopień 10-15 = bogactwo lub przeciwności w ogóle 
 Stopień 22 = choroby szyi lub ramion.


Dom III
Stopień 7 = małe podróże u mężczyzn
Stopień 13 = wypadki lub niepewność w małych podróżach 
 Stopień 15-20 = małe konflikty i tarcia przez krewnych


Dom IV 
Stopień od 1-4 = ojciec lub matka, ale silniej matka 
Stopień 14 = koniec wszelkich przedsięwzięć
Stopień 20-25 = miasto, miejsce pobytu, miejsca urodzenia 
Stopień 28 = warunki życia po 50 roku życia.


Dom V
Stopień od 13-19 = dzieci, spekulacje, rozrywki, zakłady, zabawy 
Stopień 20 = warunki i zdrowie serca, płuc, pleców
Stopień 21 = dzieci
Stopień 22 a wypadki przy przyjemnościach 
Stopień 27-28 = odpowiedź czy będzie się miało dzieci, czy też będą one nieobecne


Dom VI
Stopień 1-5 = choroby i ich pojawianie się 
 Stopień 17-20 = ciężkie wypadki.


Dom VII
Stopień od 1-10 = małżonek względnie małżonka, 
Stopień 11 = harmonia we współżyciu z ludźmi w ogóle 
Stopień 12 = warunki małżonki wzgl. małżonka 
Stopień od 20-24 = nieprzyjaciele publiczni, otwarci
Stopień od 25-20 = spółki i przedsiębiorstwa posiadane, dobro oraz zło, jakie mogą w powyższych powstać.


Dom VIII
Stopień od 8-10 = warunki śmierci
Stopień od 19-24 = genitalia, odbyt (rectum), macica, organa moczopędne 
Stopień 25 = testament


Dom IX
Stopień od 1-4 = długie podróże i bezpieczeństwo w nich 
Stopień 5 = jak wyżej ale bez bezpieczeństwa 
Stopień 11-15 = czytane książki, posiadana wiedza, inklinacje do stanu uczciwego lub nie.


Dom X 
Stopień od 1-4 = ojciec i sprawy jego tyczące
Stopień 14 = początki każdego przedsięwzięcia, sława lub zła opinia
Stopień od 20-25 = sądy, więzienia
Stopień 28 m warunki życia do 25 roku życia 


Dom XI 
Stopień 16 = rodzaj przyjaciół i ich jakość 
Stopień 17 = opis przyjaciół
Stopień 25 = bogactwo przyjaciół 


Dom XII
Stopień od 1-7 = bieda, nieprzyjaciele otwarci, publiczni, buntowanie przeciw, rewolucja. 
Stopień 8-10 = więzienia, utonięcia, zatopienia 
Stopień 26 = tendencje danej osoby 
Stopień 28 = czarownik lub czarownica, względnie zdolności magiczne; magia.

 

Te stopnie podobno są znaczące, jeśli w natalu coś się tam znajduje oraz w czasie tranzytów trzeba zwrócić na nie uwagę. ja tak na szybko sobie sprawdziłam i chyba nic nie mam 

Share this post


Link to post
Share on other sites
crowcrow

Na te stopnie dla domów należy patrzeć od początku do końca domu czy znaku? Tzn. np. 1 stopień 2 domu czy 1 stopień strzelca w którym wypada 1 dom?

 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer
22 godziny temu, crowcrow napisał:

Na te stopnie dla domów należy patrzeć od początku do końca domu czy znaku? Tzn. np. 1 stopień 2 domu czy 1 stopień strzelca w którym wypada 1 dom?

Tego nie wiem, lecz logicznie rzecz biorąc podział na stopnie domów ma sens tylko wtedy, gdy bierze się pod uwagę domy równe - każdy po 30 st.

Jeśli stosujemy inny system domów to nie wyjdzie - jedne mają więcej, inne mniej, więc tutaj mogłoby być jedynie po znaku, ew. po obsadzie w każdym znaku znajdującym się domu, lecz wydaje mi się to mało sensowne. Mówię "wydaje mi się" gdyż tej teorii nie sprawdzałam, ale z samej ciekawości przyjrzę się u siebie, a i fajnie byłoby, gdyby każda z nas  to zrobiła i podzieliła się uwagami - to już moglibyśmy coś wykombinować :) 

Z tego co mi się o uszy obiło podział na stopnie dla domów ma źródło w astrologii hinduskiej. 

 

 • Like 2
 • Thanks! 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
crowcrow
13 minut temu, Ismer napisał:

Tego nie wiem, lecz logicznie rzecz biorąc podział na stopnie domów ma sens tylko wtedy, gdy bierze się pod uwagę domy równe - każdy po 30 st.

 

Dlatego właśnie pytam, bo wiem, że niektórzy taki podział stosują :)

W dniu 10.10.2019 o 21:42, Ejbert napisał:

Dom XII

 

Stopień od 1-7 = bieda, nieprzyjaciele otwarci, publiczni, buntowanie przeciw, rewolucja. 

sprawdźmy czy dobrze ogarniam zanim się za to wezmę. Przykładowo tu np. mam plutona w 5 stopniu strzelca w domu 12. Tak to powinno wyglądać?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer
10 minut temu, crowcrow napisał:

sprawdźmy czy dobrze ogarniam zanim się za to wezmę. Przykładowo tu np. mam plutona w 5 stopniu strzelca w domu 12. Tak to powinno wyglądać?

myślę, że dobrze ogarniasz, inaczej się nie da ;) 

Jak zrobisz równe, no to będzie "czysty dom", czyli obsadzenie samego domu, jak po domach innych i po znakach w związku z tym, to - przykładowo - masz tam jeszcze Koziorożca, w którym siedzi Mars w 6 st i Księżyc w 28 st - i to już byłoby liczenie stopnia domu od początku, :mysli: - chyba bez sensu jest takie spojrzenie,  jednak.

No ale tak czy inaczej wiadomo - i tak trzeba to rozkminiać podług obsady planetarnej, znaku i aspektu. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ejbert
W dniu 11.11.2019 o 16:17, crowcrow napisał:

Na te stopnie dla domów należy patrzeć od początku do końca domu czy znaku? Tzn. np. 1 stopień 2 domu czy 1 stopień strzelca w którym wypada 1 dom?

Wrzuciłem co znalazłem, ale nie wiem, bo nie było wyjaśnienia. Myślę jednak, że dotyczy to domów równych i nie dałbym głowy, że te liczone od stopnia Asc czy MC; może chodziło o domy liczone od początku znaku, ale to już taki archaik, że sam nie wierzę w to co mówię :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...