Skocz do zawartości

Gayatri


Gość Lianna

Rekomendowane odpowiedzi

Mantra Gayatri jest bardzo silną mantrą wedyjską pochodzącą sprzed wielu tysięcy lat. Mantra Gayatri jest uważana za matkę wszystkich mantr, zawiera w sobie wszystkie inne mantry - to jest sekret mantry Gayatri - i to powoduje, że jest to jedna z najsilniejszych mantr. 

Gayatri to Purusha, która jest ucieleśnieniem samych Wed. Bogini Trimurti Swarupini - jest ona stwórcą (Brahma), opiekunką (Vishnu) i niszczycielką (Shiva). Kryszna powiedział w Gicie - "aham Gayatri tvam mantra." Co oznacza "Pośród wszystkich Mantr, ja jestem Gayatri" - pokazując w ten sposób jak Ona jest wielka i jak pełna mocy. Uważana jest za Boską Shakti, która jest Paramashakti, Adishakti, twórczą Shakti.

 

Dziś w temacie gayatri mantra. Potężna mantra oczyszczająca.  Ze względu na swą "siłę przebicia" niweczy negatywne stany psychiczne, przerywa myślotok, niszczy i spala przywiązania,  bardzo skuteczna w uciszaniu rozbieganego umysłu, przydatna w stanach zmęczenia, przepracowania. Mantra Gayatri jest bardzo silną mantrą wedyjską pochodzącą sprzed wielu tysięcy lat,  jest uważana za matkę wszystkich mantr, zawiera w sobie wszystkie inne mantry.

Dzięki powtarzaniu mantry człowiek wysyła wibracje w okolice serca i Brahmarandhry (czakra korony). Moc dźwięków mantry oddziałuje na akaszę ( przestrzeń) serca i Brahmarandhrę, miejsce na którym skupia uwagę medytujący. Bóg przenika zarówno przestrzeń wewnętrzną ludzkiego ciała jaki na zewnątrz. Wibracje wywołane ciągłym intonowaniem mantry usuwają pokłady nieczystości przytępiających intelekt, który dzięki temu oczyszcza się. Wibracje mantry płyną nieprzerwanie. Jak zabrudzony sadza garnek dzięki ciągłemu szorowaniu detergentami zaczyna błyszczeć.
 
Poniżej wyjaśnienie znaczenia mantry Gayatri:

Medytuj nad OM, pradźwiękiem Boga, z którego biorą początek trzy sfery, Bhur - ziemska, Bhuvah - eteryczna, subtelniejsza i Swaha - niebieska. Oddajemy cześć (Varenyam) najwyższemu, niepojętemu, Boskiemu Bytowi (Tat), a także twórczej, życiodajnej sile przejawiającej się w słońcu (Savitur). Medytujemy (Dhimahi) nad promieniowaniem (Bhargo), światłem (Devasya) Boga, które unicestwia wszelką ciemność, niewiedzę i wszelkie wady. Niech Twoje światło rozjaśni nasz umysł (Dhi) - Boże, prosimy Cię o to usilnie (Yo nah Prachodayat). 

Słowa tej mantry wymawia się następująco:

  Om Bhur Bhuwa Słaha,
   Tat Sawitur Warenjam,
       Bhargo Dewasja Dhimahi,
       Dhijo Jo Nah, Praciodajat.

 

http://wyciszalnia.pl/mantra-project/mantra-gayatri-142.html oraz  http://metoda-silvy.blogspot.com/2017/01/gayatri-mantra.html

 

 

 

Edytowane przez Lianna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na Gayatri

Jeśli chodzi o efekty, to mam wrażenie, że właśnie ta mantra działa na mnie najsilniej właśnie :) W trakcie pierwszego już śpiewania czułam, że tak mi strasznie zimno, jakby dreszcze. Teraz taką radość czuję, gdy śpiewam i po :). No i duży spokój, to jest najlepsze w tym ;)

Mnie ta pani odpowiada, która śpiewa :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że zauważyłam że mam zdecydowanie więcej takiej cierpliwości i nie wiem, jak to nazwać- takiego jakby wewnętrznego luzu :). Bardziej zrelaksowana jestem, to na bank :).

Także polecam tę mantrę każdemu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Ismer podpiął ten temat
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...
W dniu 17.11.2019 o 22:56, Emeryta napisał:

Na mojej liście (bardzo krótkiej, bo nie przepadam za mantrami) jest numerem 1.

 

A jakie mantry są jeszcze na liście? Jak mogę spytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...
  • Administrator

Kim jest Matka Gajatri? 
Gajatri jest Matką wszystkich pism (Wed). Jest obecna wszędzie tam, gdzie śpiewane jest Jej imię. Jest bardzo potężna. 
Gajatri jest Tym, który karmi indywidualną istotę. Ona obdarza czystymi myślami każdego, kto Ją czci. Jest ucieleśnieniem wszystkich Bogiń. 
Nasz oddech to Gajatri, nasza wiara w istnienie to Gajatri. 
Gajatri ma pięć twarzy, jest to pięć zasad życia. 
Ma dziewięć opisów, są to „Om, Bhur, Bhuvah, Swah, Tat, Savitur, Vareñyaṃ, Bhargo, Devasya”. 
Matka Gayatri odżywia i chroni każdą istotę i kieruje nasze zmysły we właściwym kierunku. „
Dhimahi” oznacza medytację. 
Modlimy się do niej, aby natchnęła nas dobrą inteligencją. 
„Dhīyo Yonah Prachodayat” – Błagamy ją, aby obdarzyła nas wszystkim, czego potrzebujemy. Tak więc Gajatri jest kompletną modlitwą o ochronę, pożywienie i wreszcie wyzwolenie.

Gajatri jest matką Wed (Gajatri Chandhasam matha). 


Jednak Gajatri ma trzy imiona: Gajatri, Sawitri i Saraswati. Te trzy są obecne w każdym. 
Gajatri reprezentuje zmysły; jest panią zmysłów. 
Savitri jest mistrzem prany (siły życiowej). Wielu Hindusów zna historię Sawitri, która przywróciła do życia swojego zmarłego męża Sathyavana. Savitri oznacza prawdę. 
Saraswati jest przewodnim bóstwem mowy (vaak). 
Te trzy symbolizują czystość myśli, słowa i czynu (thrikarana śuddhi). 
Chociaż Gajatri ma trzy imiona, wszystkie trzy są w każdym z nas jako zmysły (gajatri), moc mowy (saraswati) i siła życiowa (sawitri).

 

źródło: wypowiedzi Śri Sathya Sai Baby na temat mantry Gayatri.

  • Medal 1
  • Super 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Administrator

Uniwersalność Gajatri Mantry
W przypadku każdego rodzaju mocy, dowodów można szukać przez bezpośrednie postrzeganie lub przez proces wnioskowania. Ludzie starali się dowiedzieć, jakim bezpośrednim dowodem mogliby doświadczyć tej transcendentalnej mocy. Znaleźli dowód w Słońcu. Bez Słońca nie będzie w ogóle światła. Ale to nie wszystko. Wszystkie działania zostaną zatrzymane. W tym świecie wodór jest niezbędny do wzrostu roślin i żywych istot. Głównymi składnikami Słońca są wodór i hel. Bez wodoru i helu świat nie przetrwa. Stąd starożytni doszli do wniosku, że Słońce jest widzialnym dowodem (transcendentalnej mocy). Znaleźli także kilka subtelnych tajemnic dotyczących Słońca. Dlatego czcili Słońce jako główne bóstwo mantry Gajatri. „Dhijo yonah Prachodayat” – Niech Słońce oświeca nasze intelekty w ten sam sposób, w jaki zrzuca swój blask. Jest to modlitwa skierowana do Słońca w mantrze Gajatri. W ten sposób zaczęli uważać mantrę Gajatri za matkę Wed.

Najwcześniejsze odkrycie poszukiwaczy było takie, że Słońce jest najważniejszym czynnikiem określającym codzienne życie człowieka i zapewniającym podstawowe wymagania do życia. Życie człowieka, zwierzęcia, ptaka czy rośliny byłoby niemożliwe bez Słońca. Słońce było uważane za źródło wszelkiej energii i odpowiedzialne za narodziny, wzrost i zniszczenie wszystkich rzeczy w stworzeniu. Z tego powodu mędrzec Wiśwamitra sławił Boga Słońca (Sawitr) w mantrze Gajatri.

 

Mantruj Gayatri to modlitwa uniwersalna. 
Składa się z trzech części: medytacja o chwale Boga jako iluminacji immanentnej w trzech światach - górnym, środkowym i dolnym (Om Bhur Bhuva Swah; Tat Savitur Vareñyam); ma smarana czyli obrazowanie Łaski (Bhargo Devasya Dhimahi) i prarthana, modlitwę o współczucie w imię wyzwolenia, poprzez przebudzenie inteligencji, która przenika cały wszechświat, a nie jakiejś szczególnej nazwy lub formy tej inteligencji; i tak wszyscy mogą z niej korzystać i być przez nią wyzwoleni [odpowiednik chrześcijańskiego "zbawieni"]
Nie może być fanatyzmu, nienawiści, rywalizacji, jeśli Gajatri jest przestrzegana, a jej uważne i pobożne powtarzanie wygasza namiętności i promuje miłość.

  • Lubię to! 1
  • Super 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Administrator

Głębsze znaczenie mantry Gajatri
Gajatri, Sawitri i Saraswati są utajone w każdym. 
Bhur, Bhuvah i Swah w mantrze Gajatri odnoszą się do ciała (materializacji), siły życiowej (wibracji) i duszy (promieniowania). 
Bhur oznacza ziemię, która jest tylko połączeniem materiałów. Oznacza to ludzkie ciało, które jest również kombinacją materiałów. 
Bhuvah odnosi się do siły życiowej, która wprawia ciało w wibracje. 
Swah odnosi się do Prajnana-shakti, która podtrzymuje siłę życiową. Ta Prajnana-shakti znana jest jako stała zintegrowana świadomość. Nazywa się to również promieniowaniem. 
Wszystkie trzy, a mianowicie materializacja, wibracja i promieniowanie, są obecne w człowieku. Często wam mówię, że nie jesteście jednym, ale trzema – tym, za kogo się uważacie (ciało fizyczne), tym, za kogo myślą, że jesteście (ciało mentalne) i tym, za kogo naprawdę jesteście (atmą).

  • Lubię to! 2
  • Super 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Administrator

Gayatri ma pięć twarzy. Pierwszy to „Om”.

Drugi to „Bhur-bhuwah-swah”.

Trzeci to „Tat-savitur Vareñyaṃ”.

Czwarty to „Bhargo Devasya Dhimahi”.

Piąty to „Dhiyo Yonah Prachodayāt”. 


Gajatri reprezentuje w tych pięciu twarzach pięć pran (sił życiowych). 
Gajatri jest obrońcą pięciu pran w człowieku. 
„Gayantam trayate iti Gajatri” – ponieważ chroni tego, kto ją recytuje, nazywa się Gajatri. 
Kiedy Gajatri działa jako obrońca sił życiowych, znana jest jako Sawitri. Sawitri jest znana w opowieści biblijnej jako oddana żona, która przywróciła do życia swojego męża Sathyavan. Sawitri jest bóstwem przewodnim pięciu pran. Chroni tych, którzy prowadzą życie w Prawdzie. To jest wewnętrzne znaczenie.

Kiedy inteligencja i intuicja są rozwijane przez recytację mantry, aktywującym bóstwem jest Gajatri. 
Kiedy siły życiowe są chronione, bóstwo opiekuńcze nazywane jest Sawitri. 
Kiedy mowa jest chroniona, bóstwo nazywane jest Saraswati. 
Z powodu ochronnych ról Sawitri, Saraswati i Gajatri w odniesieniu do życia, mowy i intelektu, Gajatri jest opisana jako „Sarva-devatā-swarūpini” – ucieleśnienie wszystkich bogiń.

 

źródło: wypowiedzi Śri Sathya Sai Baby na temat mantry Gayatri.

  • Lubię to! 1
  • Super 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hejka kochani. A ja mam do Was pytanie zwiazane z kilkoma Mantrami  co oznacza Mantra Om Kala Vide Namaha i kiedy ja sie praktyje i ile razy powtarzac czy codziennie czy dwa razy dziennie  

Druga Mantra Dhanvantri Mantra   ile razy powtarzac jak czesto i ile razy

 

Mam jeszcze jedno pytanko do Was moi mili napiszcie prosze jakie mantry intonuje sie przy jodze kundalini i jakie sa pozycje oraz jakie mudry?

 

Pozdrawiam i czekam na odp 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...