Jump to content

Kolendra OE


Makrela
 Share

Recommended Posts

  • Ekspert

Oleum Coriandri (olejek kolendrowy) ma postać bezbarwnej lub jasnożółtej cieczy o przyjemnym charakterystycznym zapachu i łagodnym smaku. Otrzymywany jest przez destylację z parą wodną owoców (zawartość wynosi około 1%) rośliny zwanej kolendrą siewną – Coriandrum sativum, uprawianej w Europie, w Afryce, w Azji i w Australii. 
Olejek kolendrowy zawiera: 60-80% linaloolu – 3,7-dwumetylooktadien-1,6-ol-3, alkohol alifatyczny nienasycony III-rzędowy o zapachu konwalii; 5% geraniolu – alkohol alifatyczny należący do grupy związków terpenowych o zapachu różanym; D-L-pinen i B-pinen – C10H16; L- i B-terpinen - dwualkilowa pochodna cykloheksadienu; L-borneol – C10H18O – dwucykliczny terpen z grupy kamfanu; Limonen – C10H16 – mentadien-1,8, węglowodór terpenowy; Kamferen; Dipenten; n-cymol;L- i B-felandren; Aldehyd n-decylowy I kwas decylowy; Ocymen.
 
Olejek kolendrowy stosowany jest w w przemyśle farmaceutycznym (linalol i aldehyd cytrylu uzyskiwane z olejku służą do wyrobu niektórych maści, maseczek, preparatów okulistycznych leczących zapalenie rogówki i spojówek), przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym (mydła, wody kolońskie), w przemyśle spożywczym (do aromatyzowania konserw rybnych i mięsnych) ponadto do produkcji gatunkowych wódek i likierów.

 

Olejek kolendrowy wymieszany z miodem i podany doustnie (3 krople/łyżkę miodu) wywiera działanie wykrztuśne, wiatropędne, rozkurczowe; zwiększa wydzielanie soków trawiennych, jest dobrym środkiem odkażającym (zabija maczugowce i pałeczki ropy błękitnej).
Działa przeciwtrądzikowo i przeciwropnie, zapobiega keratynizacji gruczołów łojowych, pobudza uwalnianie (udrażnianie) przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych.

Wcierany w skórę działa przeciwbólowo, przeciwreumatycznie i pobudzająco na krążenie okołostawowe oraz skórne.

Wywiera dość silny wpływ rozgrzewający i żółciopędny.
Olejek podany doustnie znosi kolkę żołądkową i jelitową. 
Miód kolendrowy: na każdą łyżkę miodu dać 3 krople olejku i pół łyżeczki wódki 40%; wymieszać starannie. Zażywać 2-3 razy dz. przy bólach brzucha, wzdęciach, kaszlu, katarze, nieżycie dróg oddechowych, przeziębieniu, grypie, błonicy i płonicy. 

 

Miodu kolendrowego i innych przetworów z kolendry nie należy podawać osobom chorym na serce!

 

źródło: dr. H.Różański

  • Medal 1
  • Thanks! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...