Jump to content

Paczula OE

Makrela
 Share

Recommended Posts

• Ekspert

Oleum Foliorum Patchouli (olejek paczulowy Oleum  Patchouli) uzyskiwany jest z liści Pogostemon patchouli (Ameryka Południowa, Malezja, Indonezja). Liście zawierają do 3,5% olejku. Ma postać gęstej cieczy, barwy brunatnej lub ciemnożółtej.

W skład olejku wchodzą: patchoulen, patchoulol, azulen, guajen,  eugenol.

Olejek działa przeciwzapalnie, uspokajająco, przeciwdepresyjnie, przeciwtrądzikowo, odświeżająco (odwaniająco), odkażająco, regenerująco, wzmacniająco, moczopędnie, grzybobójczo, odstraszająco na owady i pajęczaki; wykrztuśnie, pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych. 

Stosowany jest w leczeniu niemocy płciowej, depresji, stresu, hemoroidów, trądziku, grzybic, chorób zakaźnych, przeziębienia, zapalenia układu moczowego, objawów związanych z po- i przekwitaniem, alergii, cellulitis, ukąszeń owadów, łuszczycy i ran. Leczy również opryszczkę.

Doustnie: na każda łyżeczkę miodu dać 4 krople olejku paczulowego, wymieszać starannie. Zażywać 3-4 razy dz. po 1 łyżeczce.

Zewnętrznie do wcierania: 1 cz. olejku na 0,5-1 cz. oleju jadalnego lub oliwki.

Rp. Mikstura na trądzik, w tym acne inversa  i wypryski
Olejek paczulowy – 3 ml
Maść ichtiolowa lub dziegciowa –  1 łyżka
Pasta cynkowa – 2 łyżki
Maść nagietkowa – 1 łyżka
Olejek kamforowy – 20 ml
SP. Składniki wymieszać. Chore miejsca smarować 3-4 razy dz.

Rp. Mikstura pobudzająca i wzmacniająca, przeciwdepresyjna
Olejek paczulowy 2 ml
Olejek różany 1 ml
Olejek kadżeputowy 1 ml
Olejek sandałowy 1 ml
Nalewka z miłorzębu- 20 ml
Nalewka z dziurawca (intrakt, lub sok stabilizowany) –20 ml
Cardiol C – krople lub nalewka z Coli i głogu (1:1) – 20 ml
Miód spadziowy 100 ml
SP. Składniki wymieszać. Zażywać 1-2 razy dz. po 1 łyżeczce
Wskazania: lęk, depresja, bezsenność, osłabienie, zaburzenia w okresie pokwitania i przekwitania, nerwice płciowe, niemoc płciowa na tle nerwowym.

źródło: dr. H.Różański

• Medal 1
  • Super 2
  • Thanks! 3

• 2 years later...
  • Moderator

Paczula jest składnikiem męskich pachnideł. To jest ciężki zapach, intensywny. Nie lubię go, lecz w końcu i ja sięgnąłem po niego, z bardzo prozaicznego powodu: mieliśmy w pracy śmierdziela. Skarpety i spocony wieprz. Wyświechtałem mu tym trepy, krzesełko, umyłem za panią sprzątającą podłogę (ale zadowolona była :D ) i dodatkowo tu i ówdzie upuściłem po kropelce. I działa. Wszędzie było czuć paczulę a nie tego wieprza. Paczula wymiata !  I chyba coś do kolegi dotarło, bo zaczął bardziej dbać o higienę :biggrin: 

• Like 2
  • Haha 2
  • Super 2

• Administrator

Widzę, że nauka nie poszła w las :biggrin: 

Ale fakt, paczula jest na tyle intensywna i ciężka, że tłumi inne zapachy. Lawenda podobnie, ma właściwość trwałego neutralizowania smrodów z różnych powierzchni i jej zapach nie jest ciężki jak paczuli, ale też potrafi być intensywny i w większym stężeniu bywa trudny do zniesienia.

• Like 3
  • Thanks! 1