Jump to content

Brzoza OE


Makrela
 Share

Recommended Posts

  • Ekspert

Brzoza cukrowa, zwana również wiśniową, pochodzi z Ameryki Północnej. Dla Indian była cenną rośliną leczniczą, jako środek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Olejek otrzymuje się z wodnego maceratu rozdrobnionej kory brzozy.

Olejek prawie w całości zawiera salicylan metylu, pochodną kwasu salicylowego (aspiryna). Z tego względu używany nieostrożnie może być potencjalnie toksyczny. Jednak używany rozważnie jako dodatek do masażu jest bardzo skutecznym środkiem przeciwbólowym, rozkurczowym i przeciwzapalnym - w przypadku bólu mięśni i stawów, bolesnych zwichnięć i stłuczeń, rwy kulszowej, nerwobóli, dny moczanowej, itp. Olejek łatwo wnika przez skórę i hamuje powstawanie prostaglandyn, zmniejszając stan zapalny i ból. Posiada silne właściwości antybakteryjne, przeciwroztoczowe i przeciwpierwotniakowe.

Olejek należy używać w stężeniu nie większym niż 25%, rozcieńczony w oleju roślinnym. 2-3 krople olejku dodane do kąpieli mogą być bardzo kojące.

Olejek brzozowy jest popularnym składnikiem maści i kremów na bóle mięśni i stawów, a także na różnorodne dolegliwości skórne. W produktach pielęgnacyjnych stosuje się go ze względu na działanie ściągające, tonizujące i zmiękczające. Olejek skutecznie redukuje zmarszczki i zwiotczenie skóry.

 

Środki ostrożności
Przed użyciem rozcieńczyć. Stosować miejscowo.

Nie zaleca się u osób uczulonych na aspirynę, dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także w przypadku zaburzeń czynności wątroby i przyjmowania leków na rozrzedzenie krwi.

 

źródło: Zielony klub

  • Like 1
  • Thanks! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...