Jump to content

Ylang-ylang OE


Ismer
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

YLANG - YLANG, jagodlin wonny

W języku malajskim ylang-ylang oznacza "kwiat kwiatów".
Kwiaty wpinane są przez kobiety we włosy dla ozdoby, często też przyozdabiane są nimi łóżka nowożeńców, sprzyjając zmysłowym uniesieniom w noc poślubną. Natomiast olejek eteryczny w połączeniu z olejem kokosowym jest powszechnie stosowany do pielęgnacji skóry i włosów.

Olejek ylangowy uzyskiwany jest na drodze destylacji z parą wodną kwiatów jagodlinu wonnego, nazywanego również drzewem kanangowym, Cananga odorata, który rośnie  w Azji południowo-wschodniej.
Kwiaty jagodlinu mogą być różowe, fioletowe lub żółte. Do produkcji olejku najbardziej nadają się żółte. Zbierane są z samego rana i szybko muszą być poddane destylacji, dlatego destylarnie olejku ylang ylang znajdują się w pobliżu plantacji.
Olejek ten zawiera m.in.  kwas benzoesowy, seskwiterpeny, geraniol, eugenol i pinen.

 

Ylang - Ylang to klasyczny aromaterapeutyczny olejek kobiecy, używany jest przede wszystkim w przypadku napięcia nerwowego, huśtawek nastrojów oraz menopauzy. Ma zapach mocno kwiatowy, słodki, narkotyczny, odurzający. 
Wykazuje działanie harmonizujące, relaksujące, antyspazmatyczne, lekko nasenne, uspokajające,  antydepresyjne - poprawiające nastrój, przeciwzapalne, rozkurczowe, estrogenne, afrodyzyjne, euforyczne, a w dużych ilościach odurzające.
Szczególnie zalecany jest przy stanach napięcia nerwowego, przy obniżonym nastroju i bezsenności, wzmacnia stabilność emocjonalną, wykazuje doraźne działanie poprawiające nastrój.
Obniża (harmonizuje) ciśnienie krwi i łagodzi palpitacje (kołatanie) serca o podłożu nerwowym.
W przypadku dużych problemów z bezsennością bardzo dobrze jest łączyć ylang - ylang z szałwią muszkatołową i/ lub vetiverem.
Jest pomocny przy tłustej i trądzikowej skórze oraz przy wypadających i przetłuszczających się włosach.
Jest składnikiem wielu pielęgnacyjnych kremów i emulsji.
Jest silnym afrodyzjakiem, jest pomocny przy impotencji (męskiej niewydolności) szcz. o podłożu nerwowym i przy oziębłości.
Wiele osób lubi ciężki zapach kwiatów tej rośliny i pod jego wpływem doskonale się relaksuje - jego aromat  rozładowuje napięcie i uspokaja, rozluźnia osoby spięte, wprowadzając je w stan lekkiej euforii.

 

Olejek ylang ylang jest destylowany przez kilka godzin. Rozdziela się go na kilka frakcji (ekstra + 3 lub 4) i mieszankę wszystkich tzw. "complete".
Pierwsze frakcje, o najbardziej wyrafinowanym i równocześnie lekkim (jak na ylang ylang) zapachu są uznawane za najlepsze.
Wszystkie frakcje mają zastosowanie perfumeryjne,  lecz  tylko klasa ekstra oraz pierwsza posiadają wystarczająco związków czynnych, aby mieć właściwości terapeutyczne.

Frakcja ekstra ma najbardziej wyszukany zapach, jest bardziej subtelna i słodka niż pozostałe, niższe frakcje często są dość ciężkie. 
Olejek z pierwszej frakcji destyluje się najkrócej, jest on droższy od pozostałych frakcji. Jego zapach jest  zdecydowanie bardziej kwiatowy i zmysłowy, ale ma słabsze działanie przeciwzapalne.

 

Ylang - ylang należy stosować w wysokim rozcieńczeniu (maksymalnie 1%).
Może podrażnić skórę i nie należy go używać na skórę uszkodzoną  (np. pęknięcia, ranki, otarcia) i na skórę małych dzieci.
Nie używać zbyt dużo, ponieważ w większych ilościach powoduje nudności i bóle głowy.
Nie stosować w ciąży, zwłaszcza w pierwszym jej trymestrze oraz w czasie karmienia piersią.

 

źródło: literatura tematu

  • Like 2
  • Super 2
  • Thanks! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...