Jump to content

Bazylia OE


Ismer
 Share

Recommended Posts

  • Administrator

BAZYLIA właściwa - Ocinum Basilicum

Na olejek uprawiana jest jednoroczna odmiana, głównie we Francji. Najwięcej olejku (0.1 %) zawierają kwiatostany, które zbiera się jako pierwsze. Pod koniec wegetacji destyluje się całe ziele bazylii, olejek jest podobnej jakości, ale ma mniejszą wydajność - 0.065 %.
Uprawiana jest także we Włoszech, Hiszpanii, Ameryce, Azji,  w Indiach, na Jawie.


Inne bazyliowe olejki uzyskuje się z odmian Ocimum: gratissimum, canum, minimum - mają one inny skład chemiczny niż bazylia właściwa.

 

Właściwości olejku: przeciwbólowy, pobudzający i wzmacniający, kojący nerwy, odświeżający.

Wskazania:
- bóle o podłożu neurologicznym - nerwobóle, migreny; bóle i bolesne skurcze mięśni, bóle , artretyczne, podagra
- zmęczenie umysłowe i fizyczne, brak koncentracji (rozjaśnia umysł i zwiększa efektywność procesów myślenia, przepracowanie, sforsowanie mięśni)
- apatia, lęki, histeria, depresja i związana z tym bezsenność
- reguluje procesy trawienia, działa przeciwwymiotnie, stosuje się go przy niestrawności i zatruciach
- łagodzi skutki użądleń owadów (osy) i niektóre odstrasza (muszki)
- jako składnik antyseptyczny i pobudzający siły obronne organizmu wspomaga działanie innych olejków w leczeniu przeziębień, grypy, kataru, zapalenia zatok.

Podstawowe zastosowanie: sforsowane mięśnie,

W zaleceniach IFRA nie ma ograniczeń w stosowaniu tego olejku.

źródło: literatura

 

Olejek eteryczny destylowany jest z kwitnącego ziela. Ma świeży, słodki, lekko korzenny aromat z nutą balsamiczną. Jest określany jako królewski olejek na wzmocnienie umysłu, serca i odporności na infekcje. Wyostrza pamięć, sprawność umysłową i jednocześnie relaksuje ciało.

Z uwagi na wszechstronność jest bardzo cennym środkiem w różnorodnych problemach i zaburzeniach psychicznych i psychosomatycznych. Może być pomocny zarówno w przypadku stresu, depresji, lęku, melancholii jak i w przypadku migren, choroby lokomocyjnej, padaczki i paraliżu.

Jest ogólnym stymulantem i usuwa zmęczenie.
Jest dobrym środkiem antyspazmatycznym, bardzo skutecznie łagodzi skurcze i zmniejsza ból. Pomaga przy bólach i skurczach mięśni, bólach brzucha i bólach menstruacyjnych. Jest pomocny przy nudnościach i wymiotach, gazach, zaparciach.

Ma korzystne działanie na układ oddechowy, łagodzi kaszel. Jest stosowany w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, przeziębieniach, grypie.

Olejek bazyliowy wykorzystuje się także dla wsparcia układu sercowo-naczyniowego, dla poprawy krążenia krwi, przy niedociśnieniu, tachykardii i żylakach. Zmniejsza stężenie kwasu moczowego we krwi.

Odświeża skórę, łagodzi stany zapalne i podrażnienia, pomaga przy ukąszeniach owadów, pomocny przy trądziku. Jest dobrym wyborem do szamponów, płynów i żeli do kąpieli, ponieważ odświeża włosy i skórę, relaksuje ciało i łagodzi zmęczenie psychiczne.

Olejek najczęściej stosuje się w postaci masażu lub wcierania, np. aby złagodzić skurcze i ból brzucha. Przed użyciem olejek należy rozcieńczyć. Może być również używany do inhalacji, np. w przypadku grypy.

Olejek bazyliowy czasem bywa stosowany wewnętrznie dla zwiększenia efektów masażu ale ogólnie nie zaleca się tego robić.

Olejek bazyliowy jest używany także do zastosowań kulinarnych, dodając do potraw uzyskuje się wyraźny, bogaty aromat bazylii. Wystarczy 1-2 krople. Potrawy należy przyprawiać rozważnie, bo zbyt duża ilość zamiast poprawić smak może go całkiem popsuć.

 

Przeciwskazania: Nie stosować bez rozcieńczenia. Do masażu i aplikacji na skórę rozcieńczyć od 0,5% lub większego.

Nie stosować w czasie ciąży.

źródło: Zielony Klub

 

 

  • Like 1
  • Thanks! 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...