Jump to content

Książki o Hunie


Piko
 Share

Recommended Posts

Tą którą można z całym sercem polecić to:

"Magia Kahunów. Cuda w świetle wiedzy tajemnej"  Max Freedom Long

Opowiada o rekonstrukcji na podstawie języka, wierzeń i wiedzy hawajskich szamanów Kachunów. Wiedza ta uściślona przez Max'a F. Long i zastosowana  w praktyce ma prowadzić do uzyskiwania tzw. Cudów... Autor opisuje jej zasady, działanie i efekty.

 

PS. Moje wydanie tej książki ukazało się w tzw. wydaniu podziemnym w latach 80-tych i zawiera 3 tomy.

Oficjalnie wydana książka jest znacznie szczuplejsza.

Autor wydał kilka książek na ten temat...

Edited by Piko
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...

Post z ....innego forum. Autor, któremu można wierzyć w 100% - Szaman Wiejski;

 

Widzę, że się nie poddajesz. Wychodzisz z założenia, że kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą?Tongue
Podobnie jak już wspomniałem w poprzednim temacie: Huna nie ma żadnego związku z pierwotnymi wierzeniami Hawajczyków. To tania podróbka. Efekt zakamuflowania lucyferiańskich poglądów Heleny Bławatskiej pod hawajską spódniczką z trawy. "Haipule", które dla Hawajczyków znaczyło tyle co "Modlić się", "ofiarowywać modlitwę Bogom" zostało tu zaadoptowane dla dziwacznych praktyk rodem z New Age'u. Huna to wypierdek teozoficznego satanizmu. Do tego wyjątkowo marnej jakości, bo o ile w teozofii o coś chodziło, o tyle w Hunie chodzi tylko o zbijanie kasy i wtłaczanie ludziom absurdów do głowy. Absurdów, po których niektórzy z nich lądują w psychiatrykach.

Jeszcze raz polecam strony http://www.facebook.com/AboutHuna i http://www.facebook.com/hawaiianspiritualityprowadzone m.in. przez panie Keleę Levy, Majlę Ka'upanamana, Makanę Chai( autorkę książki "Na Mo'olelo Lomilomi: Traditions of Hawaiian Massage and Healing") i Jolene Auvil. Oba page'e nie tylko walczą z Huną, ale i pokazują prawdziwe wierzenia dawnych Hawajczyków. Powiązane są również z innymi stronami skupiającymi osoby przeciswtawiające sie zjawisku "plastic shamanismu", robionego wyłacznie dla kasy i oferującemu marną pseudoduchową papkę. Np. http://www.newagefraud.org//

 

Oraz drugi post;

 26.03.2020, 05:05
Dlaczego Huna nie jest Hawajska, bo nie jest - na ten temat wypowiadają się sami Hawajczycy. 

Cytat:
Przedstawiamy również historie o rdzennych Hawajczykach i innych rdzennych ludach pracujących na rzecz utrwalenia naszej autentycznej kultury. Koniecznie zajrzyjcie do naszej sekcji "Notes" na temat tego, dlaczego Huna nie jest Hawajska, a także naszą tablicę Pinterest (link w menu bocznym po lewej stronie) po polecane i niepolecane książki i strony.

#HunaIsNotHawaiian #Fauxoponopono

Cytat:
Max z pewnością to zmyślił, a są liczne dowody, których nikt z was nie chce zaakceptować. Są zapisy, książki, konta osobiste i my, hawajczycy, którzy mogą zweryfikować, że Huna nie jest hawajską praktyką, nigdy nie była i nie, ludzie, którzy potrafią śpiewać swoją historię do czasów tworzenia, nie mogli zapomnieć o naszej własnej Historia. Dlatego ta strona istnieje.

Cytat:
Nigdy nie mówiliśmy, że to nie działa. Właśnie powiedzieliśmy, że Huna nie jest Hawajczykiem. Każda wersja. Fakt, że sympatycy Maxa Longa mówią, że praktyka Serge Kinga jest fałszywa, jest szalony. Nic z tego nie jest hawajskim i nie znajdziesz dowodów w książkach napisanych przez żadnego z tych mężczyzn.


Podaję link do strony na FB;
https://www.facebook.com/pg/AboutHuna/posts/?ref=notif

 

Edited by Elie-1
lit.
Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że huna nie jest 100% hawajska, sam Long korzystał z wiedzy doktora Brighama - do jego notatek raczej się nie dojdzie.

To i tak nie umniejsza wartości huny. Sami hawajczycy mają zagmatwane linie przekazu i ta wiedza nie była powszechna.

Jak wiedza w zakresie ezo i tzw. rozwoju duchowego jest polem minowym.

 

A siedem zasad huny pokrywa się z założeniami psychologii poznawczej, podejściem cyrkularnym (koło diagnostyczne) etc.

 

Btw książka znaleziona na tym FB

 

Fundamentals of Hawaiian Mysticism - Charlotte Berney - Google Książki <- wersja online

 

Tales from the Night Rainbow by Koko Willis | Goodreads

 

 

 • W punkt 3
Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Karu.

A wszechwiedzący cytowany tu Szaman nie jest kanonem. Wiem, że ma on dużą wiedzę, ale wątpię, by był ekspertem w sprawach huny  i Hawajczyków. Tu, jak same cytowanki  wskazują,  nie ma ekspertów, bo tą wiedzą dysponują jedynie wtajemniczeni Hawajczycy.

Ale przecież są ludzie, którzy coś niecoś z tego łyknęli i puścili dalej. Nawet jeśli jest to zmodyfikowane, to wcale nie znaczy , że nie działa. 

Jeśli nie można dokopać się do rdzennej hawajskiej wiedzy i nikt tak naprawdę nie wie jakie ona tajemnice kryje, to po kiego ktoś, kto ma o tym jeszcze bledsze pojęcie niż autorzy wymienionych lektur, powołując się na kogoś, kto w temacie magii wie sporo, ale nie hawajskiej (bo o niej przecież nie ma informacji... ) wypowiada się o tym krytycznie.

Ważne jest to co działa, a nie spory merytoryczne.

Dla mnie, i przypuszczam że dla wielu innych, ta lektura w zupełności wystarcza. A pierwszą lekturą, z którą w tym temacie się zetknęłam, była książka S.Hulanickiego. Wówczas nowość, temat nieznany, a więc dla mnie ciekawy, i tylko tyle, gdyż praktyki na jej podstawie nie podjęłam ;)

A później nastał Long i King, ale też poprzestałam na przeczytaniu. 

I co do autorytetów - kto opiera się wyłącznie na ich opiniach i sam nie szuka, sam nie próbuje, nie praktykuje, to sam zostaje w tyle i do tego powiela ich błędy.

 • Cool 1
 • Medal 1
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, karu napisał:

Jak wiedza w zakresie ezo i tzw. rozwoju duchowego jest polem minowym.

 

I z tego powodu jest wyśmiewana i lekceważona. Bazuje na pomieszaniu z poplątaniem. Brak jej wiarygodnych podstaw.

 

42 minuty temu, Gosia napisał:

A wszechwiedzący cytowany tu Szaman nie jest kanonem. Wiem, że ma on dużą wiedzę, ale wątpię, by był ekspertem w sprawach huny  i Hawajczyków. Tu, jak same cytowanki  wskazują,  nie ma ekspertów, bo tą wiedzą dysponują jedynie wtajemniczeni Hawajczycy.

Ale przecież są ludzie, którzy coś niecoś z tego łyknęli i puścili dalej. Nawet jeśli jest to zmodyfikowane, to wcale nie znaczy , że nie działa. 

Nie wiem czy jest wszechwiedzący. Jednak z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że nie jest naiwny. Zanim w coś uwierzy, wcześniej dogłębnie zbada u źródeł. Z tego powodu nie można mu przypiąć łatki ezosrezo.

O tym co sądzą o Hunie  sami hawajczycy  bez trudu można poczytać w necie, gdzie jest ful wiarygodnego  materiału. No ale co kto woli. 

"Huna" może i "działa", tyle tylko, że owo działanie ma swoje podstawy w psychologii, o co warto,  a nawet powinno się wpierw ich zapytać.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naiwny nie jest, to tak, lecz bazowanie na autorytetach bez własnego zaangażowania się skutkuje powierzchownym oglądem tematu ezomezo właśnie. 

Wymienione książki nie są i nie będą rdzenna huną,  jednakże są punktem wyjścia tak do drążenia tematu jak i praktycznego korzystania z nich.

Okej jest, jeśli się wie, że nie jest to czysta huna,  ale to i tak nie zmienia faktu, że są ludzie korzystający z tych informacji i nie są one czystym wymysłem. Są miksem, tu się zgodzę, lecz liczy się skuteczność a nie spory i upieranie się,  że coś czymś nie jest i w związku z tym nie ma prawa istnieć.

To jest jałowa dyskusja między osobami, które są laikami w temacie praktycznym i nie ma nic wspólnego z uwierzeniem w coś, tym bardziej, że jak sama  mówisz jest full wiarygodnego materiału w internecie i każdy chętny może się z nim zapoznać. 

Huna, i ta "prawdziwa" i ta "nieprawdziwa" nie ma podstaw w psychologii, ona sama w sobie jest czystą psychologią, jak zresztą wszystkie praktyki cudomagiczne, które na tym właśnie polegają,  chociaż kiedy one powstawały, to nie nazywało się to psychologią.

Psychologia to nowa dziedzina wiedzy i mozolnie wyjaśnia to, co było z dawna praktykowane, ale nie było na to nazwy.

I nie jest tak, że magia korzysta z psychologii, to psychologia jest częścią magii. Huny też.

Edited by Gosia
 • Like 1
 • W punkt 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...