Jump to content

Ile jest systemów kart klasycznych?


Piko

Recommended Posts

Bardzo powoli przymierzam się do kart klasycznych... Stąd moje pytanie. Ile jest systemów ( linii ) kart klasycznych ?

Czy chodzi tylko o ilości kart w zestawie :

1) 24 karty,

2) 32 karty,

3) 52 karty

Czy może chodzi o coś więcej ? (rodzaj interpretacji...)

 

:glupio_mi:

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 27.11.2019 o 11:59, Piko napisał:

1) 24 karty,

2) 32 karty,

3) 52 karty

Chyba warto uczyć się tych trzech systemów... Nigdy nie wiadomo gdzie się człowiek znajdzie i jakie karty będzie miał do dyspozycji... :)

Edited by Piko
 • Like 2
 • Lux 1
Link to comment
Share on other sites

Naucz się najpierw 24. I idź tym system. Zobaczysz czy tyle kart daje Ci wystarczające możliwości. Jeśli nie, naucz się 32.

Choć uważam, że system 24 kartowy jest jednym z lepszych. Dzięki temu karty są "płaskie" i nie skupiają się na innych rzeczach, a precyzyjniej odpowiadają na zadane im pytanie. 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • Makrela changed the title to Ile jest systemów kart klasycznych?
 • 3 years later...

Nie wiem gdzie zamieścić swoje pytanie, to się podepnę tutaj. Bo jest trochę podobne, ale nie o ilość kart mi chodzi i nie o ich znaczenie w poszczególnych systemach, tylko o znaczenie w każdej talii. 

Bo np. jeśli w talii 24 kartowej, czyli tylko w zakresie od Asów do dziewiątek, dana karta ma określone znaczenie, to czy ta sama karta w talii 32 i 52 kartowej ma to samo znaczenie, czy to się zmienia w zależności od ilości kart? Bo jest różnica między 24 szt. a 52 - dochodzi więcej możliwości i np. załóżmy, że 9 pik jest kartą bliskiej podróży albo powikłań w 24 kartowej, to czy w większej talii może być tylko kartą wskazującą na powikłania a inna karta będzie od podróży lub odwrotnie? 

 

 • Like 2
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

@McPhee naczelna zasada, przy każdych kartach jest jedna: ich znaczenia zależą od tego, kto ich używa. I od rodzaju pytania. I finito.

 

Ja nie rozdzielam, po co mam sobie mieszać :D 

Mam znaczenie główne dla każdej karty, wszędzie jednakowe + warianty, zależne od pobocznych znaczeń, rodzaju rozkładu, jej w nim miejsca i oczywiście od pytania.

Jeśli kładę karty na ważne życiowe dla kogoś sprawy, to nie będę przykładowej 9 pik interpretować jako podróży samej w sobie, chyba że występuje w jakimś podróżnym towarzystwie i będzie to ważne dla pytającego, ale już na pewno nie będzie to karta "podarku". 

W układach "lekkich", gdy ktoś pyta np. "co mnie jutro miłego spotka" albo w ogóle znajdzie się na pozycji "co dobrego" itp. może to być "niedaleka podróż, spotkanie, zaproszenie, wizyta u kogoś, mały podarek", bo i takie ma znaczenie, więc warto pamiętać, jakie karta ma plusy i poboczne znaczenia. Czasami są to tylko bardzo małe plusiki, ale są. 

Np. u mnie  9 pik = "smutek i łzy" czyli w pozycji prostej powikłania, w pozycji odwróconej dobija -  są są to powikłania bardzo poważne. To jest jej fundamentalne, podstawowe i pojedyńcze znaczenie w każdej mojej talii i w każdym układzie, w którym ktoś pyta o siebie, o powodzenie swoich spraw czy jakiegoś przedsięwzięcia, czyli, ogólnie mówiąc o sprawy dla niego kluczowe. Jeśli w pytaniu ważną sprawą jest czas, odległość, ile coś potrwa i o to tylko pyta - to wówczas oznacza, że krótko i w ogóle wszystko to, co jest niedługie. 

Są także rozkłady specjalnie stawiane na czas i wówczas piki, w tym ta 9 odpowiadają tylko na to, bez żadnych innych znaczeń. Taką metodę stosuje E.Pogońska. 

Poza tym bardzo duże znaczenie ma to, w jakim otoczeniu znajdzie się karta niekorzystna. Połączenia kart w ogóle są szalenie istotne, w tym są idiomy, które są autonomiczne i wówczas to znaczenie nabiera innego wymiaru (oczywiście, jeśli ktoś włącza idiomy do swojej interpretacji).

 

Powiedzmy taki wierszyk:

"Nie trać nadziei gdy obok stoję, bo wnet się skończą troski twoje.
Z Damą: chętnie się zabawię. Z Asem trefl: zmartwienie sprawię"

 

Werset pierwszy nie ma odniesienia do mojej dziewiątki, bo ona u mnie nie kończy trosk, tylko je oznajmia (chyba że skończy je ostatecznie, zgonem) ale drugi już ma.

Część z Damą ma odniesie do wspomnianych "lekkich" pytań, a część z Asem trefl do każdego, gdyż As trefl i 9 pik w parze są u mnie zapowiedzią dużych kłopotów, dużych zmartwień, wchodzą też w skład idiomu poważnego zagrożenia życia, ze śmiercią włącznie. 

 

Tak więc dla mnie lepszym / łatwiejszym rozwiązaniem jest stałość znaczenia karty we wszystkich taliach i dopasowanie odczytu do pytania i rozkładu. 

 • Cool 1
 • Super 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...