Jump to content

Zioła podczas Pełni Księżyca ...


Recommended Posts

Czy @Ismer , albo ktoś z was, zna zioła, które ujawniają swoje właściwości lecznicze ( bądź trujące ), właśnie wtedy kiedy są  zbierane podczas pełni księżyca ? :_mysli:

O takich metodach zbierania ziół, słyszałem jedynie w baśniach i opowiadaniach o czarownicach.

Może jednak są zioła które swoje lecznicze olejki wydzielają bardziej podczas Pełni, niż w czasie gdy słońce jest w Zenicie... :serce1:

Edited by Piko
  • Like 2
Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...
W dniu 6.12.2019 o 16:15, Ismer napisał:

Przeciwnie, prawdziwe Zielarki dobrze o tym wiedzą, a naukowcy jakoś uwierzyć nie mogą  ;p 

Oczywiście, że są zioła, które najlepiej jest zbierać podczas pełni - a właściwie prawie wszystkie zioła najlepiej jest zbierać przy rosnącym Księżycu, a niektóre na samej pełni - i to ma uzasadnienie właśnie w tym, że wtedy zawierają najwięcej substancji biologicznie czynnych. Na ogół zioła zbiera się od rana do południa, ale niektóre wymagają zbioru wieczorem lub nocą i to też wynika z ich właściwości biologicznych, czy raczej "pory kumulacyjnej" olejków lub innych składników ziół. 

Nie są to żadne czarymary - po prostu Księżyc wraz ze swymi fazami  wpływa na całe życie biologiczne na Ziemi, a że tutaj substancją podstawową jest woda (płyny fizjologiczne wszystkich organizmów na tej planecie), to naturalnym jest, że ich zawartość w tej wodzie kształtuje się zgodnie z rytmami biologicznymi, sterowanymi przez Księżyc. 

Jeśli do tego dodamy porę zbioru odpowiednio do części roślin i - jak się ładnie ułoży - z przybywającym Księżycem, no to już mamy full wypas :D 

 

Nie pamiętam, które zioła najbardziej są wrażliwe na czas pełni (heh, zamierzchłe czasy a i zbieram je jak mam czas i możliwość), lecz na przykład majowe pokrzywy na nalewkę staram się zbierać w dniu pełni w Skorpionie, a jak się tak nie da, to przynajmniej na przybywającym Księżycu i w dniu liścia.  To nie znaczy, że zioła zebrane w innym terminie nie będą działać, ale wiem - z doświadczenia właśnie - że te "na pełni" mają większą moc leczniczą i... magiczną. Ale co do magii to różnie, gdyż niektóre trzeba zbierać na nowiu.

Nie udowodnię jednak niedowiarkom (i niedouczkom..) że tak jest, bo nie mam ani laboratorium ani spisanych zeznań króliczków. Więc kto chce niech wierzy, mnie na tym nie zależy :sark:

Jasne, że skład ilościowy i jakościowy związków w roślinie zależny jest od środowiska w jakim ona rośnie - od rejonu geograficznego (nawet na terenie jednego kraju) pogody, gleby itp. lecz owa "moc pełni" działa i to nie jest bajka :) 

Bardzo ciekawe ;)

Link to post
Share on other sites
  • Administrator
18 godzin temu, Yunugar napisał:

Rośliny mogą zmienić nieznacznie swoje właściwości ale nie w taki sposób. Mniszek lekarski stanie się trujący? :) Bez przesady.

Bzdury waszmość pleciesz.  Kto powiedział, że mniszek stanie się trujący? Wyraźnie jest napisane, że zioła zbierane w odpowiedniej fazie mają więcej substancji biologicznie czynnych niż te zbierane w innej fazie, i chociaż dotyczy to również substancji "trujących" to nie są to ilości mogące kogoś zatruć. O ile oczywiście nie przekroczy się dawek uważanych za bezpieczne, ale to akurat dotyczy prawie wszystkich ziół. Po prostu każde nieumiarkowanie może skończyć się przykro lub nawet tragicznie. Dotyczy to zwłaszcza ziół, które z natury swej są trujące, jak np. pokrzyk wilcza jagoda, naparstnica, konwalia, które mają zastosowanie w medycynie ale powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarską. Mniszek do takich roślin nie należy. 

  • Like 5
  • W punkt 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.