Skocz do zawartości

Powiedzonka na luzaku - zabawa


Emeryta

Rekomendowane odpowiedzi

"połowa tego, co zawsze" 

 

gdy moja córa jeszcze mieszkała z nami, była okropnym niejadkiem (po mamusi, tyle że mamusi to przeszło z nawiązką :D ) i zawsze marudziła, ze dostała za dużo na talerzu - a to zupy, a to mięsa, a to ziemniaków...

ja z chytrą miną odpowiadałam na to, że  właśnie dostała "połowę tego, co zawsze" ;)

 

i to powiedzonko zostało z nami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak ktoś komuś łachę robił, to mówiło się: "obejdzie się cygańskie wesele bez marcepanu".

To powiedzenie może też służyć jak mówi się o czymś niepotrzebnym, ale mi bardziej pasuje do tego mojego domowego i lepiej brzmi niż "Cygan na łaskę kładzie laskę" ;)

  • Lubię to! 2
  • Cool 1
  • Medal 1
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Gdzie Diabeł nie może, tam babę pośle "  :aniolek: :)

 

polskie przysłowie, znane już w średniowieczu,
bardzo popularne w literaturze ludowej. W licznych opowieściach je ilustrujących diabeł, nie mogąc skusić poczciwych dusz zgodnych małżonków, posyła do nich podstępną i złośliwą jędzę, która skłóca męża i żonę oraz doprowadza do zbrodni. W nagrodę baba miała otrzymać kaftan lub buty, diabeł jednak odziera ją ze skóry (w niektórych wersjach tylko jej nogi, w innych ją topi, w każdym razie baba, podobnie jak małżonkowie, ginie). Opowieść ta w dawnej Polsce często była wykorzystywana przez wiejskich proboszczów, jako przykład ilustrujący podstępność, bezwzględność i spryt czarta.
 
Edytowane przez Piko
  • Lubię to! 4
  • Cool 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderators
W dniu 11.01.2020 o 16:07, Piko napisał:

" Gdzie Diabeł nie może, tam babę pośle " 

U mnie to było proste określenie zadania, które może wykonać tylko osoba o specjalnych umiejętnościach = załatwienie sytuacji niemożliwej do załatwienia przez innych, argument do przekonania pewnej osoby, by daną sprawę załatwił ktoś inny niż ja :D 

 

"Po kiego grzyba" - stosowałem, stosuję i stosować będę.

 

Babcia koleżanki żony mawiała: "zjeść, odchorować, aby nie zmarnować" i nie była to babcia skąpa czy przesadnie oszczędna - to brało się z doświadczenia głodu, babcia ta przeżyła dwie wojny i dobrze wiedziała, czym jest brak jedzenia - tak jej to zapadło w podświadomość, że nic nie było zmarnowane - wszystko musiało być zjedzone, a jak nie mogli czegoś przejeść ludzie to oddawała zwierzętom i nigdy niczego nie wyrzucała na śmietnik. Pewnie i tak nie miałaby czego wyrzucać, bo nie dopuszczała do psucia się jedzenia. 

 

  • Lubię to! 1
  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Ekspert

"tego kwiatu to pół światu" - na pewno znane większości z nas. U mnie żelazne powiedzenie - pocieszenie na jakąś stratę, że znajdzie się pocieszenie czy rekompensatę za tę stratę :D 

Ale dodatek do tego, niezbyt pocieszająco brzmiący: "a trzy czwarte nic nie warte"  w oryginale jest bardziej niecenzuralne słowo ;)

  • Dobre! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Z pustego i Salomon nie naleje"

"Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz"  :koniczynka:

 

PS: Znaczenie przysłów dobrze znane , a i przypomnienie ich sobie od czasu do czasu , dobrze zrobi :thanks:

Edytowane przez Piko
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Yunugar napisał:

"Nie oglądaj się za siebie bo ci przodu ktoś przy****e" :sark:

 

W dniu 4.01.2020 o 21:09, Emeryta napisał:

Warunek jest jeden - żadnych wulgarności i chamstwa.

Tu jestem bezwzględna. Powiedzenie znane, ja z kolei też nie jestem od świętości, łacińskim słowem jak i wszyscy - bywa, że  rzucam, ale to jest mój temat i nie bez przyczyny prosiłam, by tego typu powiedzonek tu nie używać. Pełno chamstwa jest w sieci i w ogóle wokół nas - kto chce niech sobie czegoś takiego tam szuka, a tutaj zachowujmy się po prostu przyzwoicie. Czy musimy mieć z tym do czynienia wszędzie? tak bardzo już nie potrafimy mówić polsku,  mówić po prostu normalnie, bez przerywników i wulgaryzmów, tak odmóżdżono nas i schamiono, że wszędzie to się musi wciskać, bo inaczej już nie potrafimy przekazać swoich myśli i emocji? W takim razie mówię raz jeszcze i wyraźnie - ja tu tego nie chcę!

  • W punkt 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staropolskie...

 

"Darowanemu koniu w zęby się nie zagląda".

"Dla przyjaciela nowego, nie opuszczaj starego".

"Jakie drzewo taki owoc" 

"Kazał Pan, musiał sam".

 

 

  • Lubię to! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dziedziczeniu pewnych, przede wszystkim negatywnych, skłonności i cech po rodzicach mówiło się:

Jaka marchew, taka nać - taka córka jaka mać. Jakie drzewo, taki klin - jaki ojciec, taki syn.

Jaki korzeń, taka nać, taka córka, jaka mać ew. jaka matka - taka natka lub niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Te dwa ostatnie zawsze słyszałam, kiedy ktoś wypowiadał się o brzydkich cechach bliźnich, a okazja szczególna ku temu była, bo po wojnie moja rodzina sąsiadowała z rodziną złodziei, którzy nie widzieli w tym fachu niczego zdrożnego i zaprawiali w nim również swoje dzieci.  Muszę jednak przyznać, że zgodnie z kodeksem złodziejskim, w swoim najbliższym sąsiedztwie nie kradli :D

 

  • Lubię to! 1
  • Cool 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wrzuciłam w posta przysłowie "od rzemyczka do koniczka". Tam w pozytywnym znaczeniu, ale baza dla tego porzekadła jest negatywna i oznacza, że zaczyna się od drobiazgów a kończy na poważnych przestępstwach, że jak raz się coś złego zacznie to trudno jest to przerwać i coraz więcej złych czynów się popełnia. Może być także odwrotnie: zaczyna się od dobrych małych rzeczy a kończy na wielkich, dobrych dziełach :)

  • Lubię to! 1
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...