Jump to content

Gyan - mudra wiedzy


Recommended Posts

  • Ismer changed the title to Gyan - mudra wiedzy
  • Ekspert
Lianna

To jest chyba najbardziej znana mudra :)

Bardzo dobra na uspokojenie, pomaga pozbyć się takiego wewnętrznego chaosu. Fajnie poprawia pamięć też i podwyższa potencjał energetyczny.

  • Like 1
  • Super 1
Link to post
Share on other sites
  • Administrator
Ismer
W dniu 15.05.2020 o 10:02, Widja napisał:

Teoretycznie obie wersje tej mudry wskazane są do koncentracji, co wynika z ich opisów, a p. Gonikman, skupia się przede wszystkim na zdrowotnych aspektach wykonywania mudr, ale wyraźnie podkreśla, że "Gyan" i "mudra  wiedzy" to są dwa nieco różniące się od siebie kształty i funkcje.

Na fotkach w necie też jest to różnie przedstawione, a w opisach czytamy, że "pozostałe palce są wyprostowane, ale nie napięte" (mudra wiedzy tak jest opisana przez E.Gonikman) ale już mudra Gyan ma pozostałe palce ułożone swobodnie - bardziej w półokrąg i chyba to ma jakieś znaczenie :mysli:

Jeśli wejdziemy na wyższy poziom stosowania mudr, to ma znaczenie. E. Gonikman wybrała 25 mudr i gestów leczących (to jest właśnie tytuł jej książki) i skupiła się przede wszystkim właśnie na aspektach zdrowia fizycznego, ale przy niektórych wymienia też ich inne właściwości, takie jak koncentracja, spokój umysłu czy równowaga psychiczna. Dlatego w niektórych wypadkach są tam podane różne "figury" tej samej mudry. One zresztą mają różne aspekty oddziaływania, zależne nie tylko od sposobu złączenia palców (jak koło czy dzióbek, pod kostką, przy paznokciu itp.) ale także od pozycji, w jakiej się trzyma dłonie (kierunek góra - dół) oraz od przyjętej pozycji ciała (tu bardziej eksponuje się cel medytacyjny i jogę). Istotny jest też cel stymulacji żywiołu przyporządkowanego do danego palca.

Gesty takie jak niektóre mudry (dziś znane głównie jako indyjskie) wykonywali ludzie na całym świecie i w każdej kulturze, także chrześcijańskiej, co widać również na obrazach przedstawiających Chrystusa i świętych. Modne są figurki Buddy, który oprócz mudry Gyan (tej z kółkiem), wykonuje sporo innych mudr, a raczej medytujący Budda nie stosował tej mudry w celu leczniczym, tylko w celu koncentracji. Tak więc, chociaż obie wersje mudry wiedzy mają podobne zadania, ale np. ta  "kółkowa" wpływa bardziej (głębiej) na spokój umysłu i koncentrację.

W ogóle praktykowanie mudr niesie korzyści dla ciała, umysłu i ducha. Jeśli w ciele panuje równowaga energetyczna, energia życia (prana) przepływa swobodnie, bez przeszkód, to wtedy  ono daje odpór atakom rozmaitych czynników chorobotwórczych a także zwiększa się jego sprawność ruchowa. Umysłowi mudry niosą zwiększoną koncentrację, w obszarze psychiki i emocji sprzyjają przebaczaniu i współczuciu, co, jak wiadomo, jest jednym z warunków utrzymania zdrowia nie tylko psychicznego, ale i fizycznego. Mudry wykorzystywane są też jako narzędzia jogi i medytacji i tu stanowią pomoc w rozwijaniu wyciszenia i wewnętrznego spokoju, co także wpływa na kondycję ciała fizycznego. 

To wszystko wiąże się ze sobą, a jeśli mudrę wiedzy będziemy stosować w "wersji dzióbkowej", to nie znaczy, że ona działa tylko np. na sprawy zdrowia fizycznego a na koncentrację nie działa - nie jest tak - po prostu np. na głębszą koncentrację pozwoli "okienko" a zdrowie fizyczne lepiej wspomoże "dzióbek", ale obie wersje działają i na sferę fizyczną i na duchową.

  • Cool 1
  • Super 2
  • Thanks! 3
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.