Skocz do zawartości

Jak sumować karty w tarocie? Trzy metody wraz z objaśnieniem


Priestess

Rekomendowane odpowiedzi

  • Maestro
Napisano (edytowane)

To i ja coś dodam :) skoro temat wraca. Przedstawię trzy popularne metody sumowania kart. Każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników, wszystkie są dość powszechne i jednocześnie stanowią ciekawe uzupełnienie warsztatu wróżbiarskiego. 

 

Sumowanie kart w tarocie służy wyciągnięciu kwintesencji z rozkładu, stanowi jego sedno, rozjaśnienia finalny efekt lub też naznacza wynik rozkładu. Podsumowanie daje wskazówkę, stanowi podpowiedź do rozkładu lub określa bardziej odległą przyszłość. 

Ja osobiście sumuję karty, gdy brakuje mi doprecyzowania w rozkładzie, a nie chcę dociągać do niego dodatkowych kart (np gdy rozkład nie kończy się kartą bramą, a brakuje w kartach ostatecznej odpowiedzi). 

 

I metoda wg Heleny Starowieyskiej

 

Każdą z kart zliczamy, dodając do siebie jej wartości. 

Najłatwiej jest zliczać Arkana Wielkie, gdyż te mają przypisane wartości odgórnie

np. Kapłanka -2, Wieża - 16, Pustelnik - 9, itd....

UWAGA! Karta Siły w tym zliczaniu zawsze ma wartość 11 (tak jak w Tarocie Marsylskim), a karta Sprawiedliwości analogicznie ma wartość 8. Głupiec ma wartość 0. 

 

Arkana Mniejsze tzw PROSTE, czyli MIECZE I BUŁAWY zliczamy zgodnie z ich wartością, np.  

As buław = 1

2 mieczy = 2

8 buław = 8

9 mieczy = 9

 

Arkana Mniejsze tzw OKRĄGŁE, czyli MONETY I KIELICHY zliczamy zgodnie z ich wartością oraz do ich wyjściowej wartości dopisujemy OKRĄGŁE 10, czyli np. 

As monet = 11 (10+1)

3 kielichów = 13 (10+3)

7 monet = 17 (10+7)

10 kielichów = 20 (10+10)

 

Karty dworskie również zliczamy, mają one swoje odpowiedniki

Król Buław- Mag (1)
Królowa Buław - Kapłanka (2)
Rycerz Buław - Cesarzowa (3)
Paź Buław - Cesarz (4)
 

Król mieczy - Pustelnik (9)

Królowa Mieczy - Sprawiedliwość (8)
Rycerz Mieczy - Rydwan (7)
Paź Mieczy - Kochankowie (6)

Król Kielichów - Siła (11)
Królowa Kielichów - Wisielec (12)
Rycerz Kielichów - Śmierć (13)
Paź Kielichów- Umiarkowanie (14)

Król Monet - Słońce (19)
Królowa Monet - Księżyc (18)
Rycerz Monet - Gwiazda (17)
Paź monet - Wieża (16)

Wszystkie wartości kart wyłożonych na stolik zliczamy razem. Wynik to najczęściej liczba dwucyfrowa. Jest ona mniejsza niż 22 (czyli tyle ile mamy AW), wynik jest ostateczny, np.

Mag (1), As mieczy (1), Królowa Buław (2)

1+1+2=4 czyli Cesarz

 

Jeśli wynik jest większy niż 22, to od wyniku odejmujemy 22, aż uzyskamy liczbę mniejszą od 22, np. 

Świat (21), Król Monet (19), 10 monet (20) = 21+19+20=60

60-22=38,  38-22=16 czyli Wieża

 

 

II metoda wg Hajo Banzhafa (HB)

 

Każdą z kart zliczamy, dodając do siebie jej wartości. 

Najłatwiej jest zliczać Arkana Wielkie, gdyż te mają przypisane wartości odgórnie

np. Kapłanka -2, Wieża - 16, Pustelnik - 9, itd....

UWAGA! Karta Siły w tym zliczaniu zawsze ma wartość 11 (tak jak w Tarocie Marsylskim), a karta Sprawiedliwości analogicznie ma wartość 8. 

 

Arkana Mniejsze zliczamy zgodnie z ich wartością, czyli np.

As buław = 1

2 mieczy = 2

8 kielichów = 8

9 monet = 9

 

NIE ZLICZAMY KART DWORSKICH. Po prostu je pomijamy. 

 

Różnica polega również na zliczaniu ostatecznego wyniku. Tutaj nie odejmujemy wartości 22 od wyniku, ale sumujemy WYNIK JAK W NUMEROLOGII, tzn dodajemy do siebie wartości., np. 

 

Mag (1), As mieczy (1), Królowa Buław (0)

1+1+0=2 czyli Kapłanka

 

Jeśli z wyliczenia wyjdzie nam liczba dwucyfrowa, czyli wynik większy niż 9, możemy ponownie zliczyć wartości, np. 

10 kielichów (10), 10 monet (10), Słońce (19)

10+10+19=39

3+9=12 czyli Wisielec ORAZ 1+2=3 czyli Cesarzowa

W ten sposób otrzymujemy DWA WYNIKI

 

 

III metoda wg Sary Bartlett

 

Każdą z kart zliczamy, dodając do siebie jej wartości. 

Najłatwiej jest zliczać Arkana Wielkie, gdyż te mają przypisane wartości odgórnie

np. Kapłanka -2, Wieża - 16, Pustelnik - 9, itd....

UWAGA! Karta Siły w tym zliczaniu zawsze ma wartość 11 (tak jak w Tarocie Marsylskim), a karta Sprawiedliwości analogicznie ma wartość 8. 

 

Arkana Mniejsze zliczamy zgodnie z ich wartością, czyli np.

As buław = 1

2 mieczy = 2

8 kielichów = 8

9 monet = 9

 

Karty dworskie zliczamy wg schematu

Król = 1

Królowa = 2

Rycerz = 3

Paź = 4

 

W tym przypadku karty również sumujemy tak JAK W NUMEROLOGII, tzn dodajemy do siebie wartości, aż do uzyskania wyniku mniejszego lub równego liczbie 9. 

Mag (1), As mieczy (1), Królowa Buław (2)

1+1+2=4

 

Jeśli z wyliczenia wyjdzie nam liczba dwucyfrowa, czyli wynik większy niż 9, możemy ponownie zliczyć wartości, np. 

10 kielichów (10), 10 monet (10), Słońce (19)

10+10+19=39

3+9=12, 1+2=3

 

Tej ostatecznej liczby nie zamieniamy jednak na kartę AW tylko odczytujemy jej znaczenie z poszczególnych LICZB KLUCZOWYCH. 

I tak: 

1 - liczba działania: upór, autonomia, niezależność, zmotywowanie, ambicja
2 - liczba negocjacji: współpraca, opanowanie, kompromis, dostosowywanie się
3 - liczba porozumienia: twórczość, wyrażanie siebie, zabawa, radość
4 - liczba realistycznego myślenia: pragmatyzm, samodzielność, motywacja, osiąganie celu
5 - liczba przygody: poszukiwanie, otwartość, ekscytacja, motywacja, zmiany
6 - liczba opiekuna: dbanie o innych i o siebie, altruizm, samostanowienie, decydowanie o sobie, troska
7 - liczba mistyczna: intuicja, dar, mentor, mędrzec, duchowość 
8 - liczba ambicji: sukces, władza, kontrola 
9 - liczba wizji: fantazje, marzenia, plany, obietnice, najwyższa nagroda

 

 

Uzupełnienie dla I metody: Piramidki

 

Piramidka pomaga nam przyjrzeć się przebiegowi wydarzenia, o które pytamy. Dzięki piramidce możemy poznać poszczególne etapy realizacji wróżby, jej kluczowe fazy oraz przebieg. Piramidka zawiera wskazówki co do postępowania, odkrywa zaskakujące możliwości ujawniające się w trakcie, niespodzianki lub następstwa. 

 

Aby móc zastosować piramidkę, należy wybrać pierwszą metod zliczania kart. Najpierw tradycyjnie zliczamy wszystkie kart, aby uzyskać główną podsumę. Następnie, każdą z kart rozkładu zliczamy z kartą sąsiadującą, tzn dodajemy je do siebie parami (również podsumę traktujemy jak element pary). Zliczamy zatem kartę nr1 z kartą nr2, kartę nr2 z kartą nr3, kartę nr3 z kartą nr4 (podsumą).  Następnie powtarzamy ten schemat w kolejnej linijce, czyli zaczynamy schodkowo tworzyć wizualną piramidkę, np.

 

As monet (10), Królowa Buław (2) Kapłan (5) ---> 17 Gwiazda

........(12) Wisielec.........(7) Rydwan.........(22) Głupiec

................(19) Słońce .....(7) Rydwan

...........................(4) Cesarz

 

Koniec końców otrzymujemy przebieg wróżby, pewnego rodzaju rozbicie jej na etapy, oraz (poza samą podsumą), szczyt piramidy, czyli główny wynik, odnoszący się do przebiegu, lub jak kto woli, tło sprawy.  

 

Jak zauważyliście zapewne, wyniki podsum różnią się w każdej z metod. Zatem którą z metod zliczania kart wybrać, aby była ona trafna? 

Każdy musi wybrać sam, umówić się z kartami, w jaki sposób chce je zliczać i konsekwentnie stosować jedną z wybranych metod. 

Wybór zależy od Waszych preferencji, od tego, która z metod jest dla Was łatwiejsza i która bardziej do Was trafia. Ja osobiście preferuję pierwszą metodę, bo jest ona dla mnie bardziej intuicyjna; wynik wychodzi zawsze tylko jeden, w przeciwieństwie do metody HB. Plusem metody HB jest to, że nie trzeba zliczać kart dworskich, łatwiej zliczamy AM oraz w dość intuicyjny sposób, numerologiczny, zliczamy ostateczny wynik. Metoda SB jest dość łatwa w stosowaniu, a jej wynik stanowi ciekawe uzupełnienie, wiąże się jednak z koniecznością zapamiętania znaczenia liczb kluczowych. Co do piramidek, spotkałam się z opinią, że zamiast rozjaśniać obraz jedynie go gmatwają i komplikują, znam jednak wielu fanów tej metody, którzy twierdzą, że idealnie prezentuje ona przebieg prezentowanej sprawy. 

 

Wybór należy do Was :) Tak czy inaczej, kalkulator zawsze się przydaje, bez względu na finalny wybór metody :)

 

Powodzenia :)

Edytowane przez Priestess
  • Super 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Nice

Priestess, dziękuję Ci bardzo za tą przydatną informacje, myślę, że każdy znajdzie w tych metodach coś dla siebie ;)

Ja osobiście używam metody H. B. tylko że trochę zmienioną pod siebie :) W taki sposób, że podliczam sumę tylko AM, kiedy w odpowiedzi nie ma AW, z racji, że AW uważam za klucz do pytania, nie trzeba liczyć dodatkowo - jeden/dwa/trzy już powiedziały wystarczająco.

No i nie sumuje do ostatecznej liczby, jeśli wychodzi mi Śmierć, to nie sumuje ją na Cesarza :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer podpiął ten temat
  • 5 miesięcy temu...

Dzieki tegl szukalam. Stosowalam 1 metode ale robilam ten blad ze 8 to byla moc a 11 sprawka.mimo ze wiedzialam ze w portrecie robi sie odwrotnie niz w talii Rw.

O ile to sumowanie moze byc przydatne to o tej piramidce 1 raz slysze. Troche wydaje sie to byc przekombinowane juz. Czy ktos tego faktycznie uzywa??

Edytowane przez Wildwood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Maestro
W dniu 2.11.2020 o 01:07, Wildwood napisał:

Troche wydaje sie to byc przekombinowane juz. Czy ktos tego faktycznie uzywa??

Faktycznie może być takie wrażenie, że zamiast rozjaśniać zamazuje obraz. Kwestia preferencji. Ja czasem używam, ale w wyjątkowych przypadkach, gdy chcę sprawę rozłożyć na czynniki pierwsze :D

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
W dniu 21.11.2020 o 06:52, Priestess napisał:

Ja czasem używam, ale w wyjątkowych przypadkach, gdy chcę sprawę rozłożyć na czynniki pierwsze :D

Ja nigdy tego nie obliczam. Uwazam, ze to juz takie na siłę wyciąganie z kart tego, czego one niekoniecznie mówią... chociaż wiem, że wiele dziewczyn to liczy i im się to sprawdza. 

  • Lubię to! 1
  • Medal 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...