Skocz do zawartości

Tarot w sztuce - ciekawostki artystyczne


Priestess

Rekomendowane odpowiedzi

  • Maestro

Hej

 

Czy spotkaliście się z motywami Tarota prezentowanymi w sztuce przez artystów: malarzy, rzeźbiarzy, grafików?

 

Zainteresował mnie ten temat, bo ostatnio szukając obrazu do salonu natrafiłam na pracę pewnej młodej artystki, Agnieszki Giery (jej prace są bardzo interesujące, chociaż niekoniecznie ezoteryczne). 

Wydaje mi się, że ten kolaż prezentuje tarotową Kapłankę. 

 

 

68365.jpg.eaa83b994513680b0871709467660cae.jpg

 

Mamy tutaj dwie kolumny, po środku posągową kobietę z księżycem pod popiersiem i kulą w okolicy czakry serca... Ten emblemat na dole kojarzy mi się z jej pergaminowymi zwojami. Myślicie, że to Kapłanka? :)

 

Pomyślałam, że w tym temacie możemy zamieszczać takie artystyczne ciekawostki związane z Tarotem, dzieła sztuki, w których przewija się motyw kart. Ciekawa jestem, którzy artyści tworząc inspirowali się kartami. Może znacie inne odniesienia do Tarota w sztuce?

 

 

Edytowane przez Priestess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten symbol wąsatego diabełka nad głową kapłanki, coś nie tak...

Raczej czas samemu się zabrać za szkice, farbki akrylowe lub olejne  i płótna...i coś wyczarować   :czarodziej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Maestro
1 minutę temu, Piko napisał:

Ten symbol wąsatego diabełka nad głową kapłanki, coś nie tak...

Sztuka nie musi być dosłowna... nie wiadomo, jaki stosunek do tej postaci ma artystka... może właśnie diabełek jest wyrazem jej stosunku. A może to nawiązanie do rogatej korony Izydy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Priestess napisał:

nie wiadomo, jaki stosunek do tej postaci ma artystka...

Wygląda raczej na plakat zrobiony w technice grafiki komputerowej. Jesteś pewna @Priestess że to obraz namalowany farbami ? ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Maestro
Teraz, Piko napisał:

Wygląda raczej na plakat zrobiony w technice grafiki komputerowej. Jesteś pewna @Priestess że to obraz namalowany farbami ? ...

Tak, to akryl i akryl metaliczny na płótnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Priestess napisał:

Tak, to akryl i akryl metaliczny na płótnie

:D Fajnie !

Mam akryle artystyczne i podkłady , chyba sam zacznę malować "w jej stylu" tylko bardziej tarotowo :tak:

 

 

 

Edytowane przez Piko
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stilla

Z ciekawych rzeczy z pogranicza sztuki (tutaj literatury, może nawet... komiksu?) wydawał mi się "Zamek krzyżujących się losów": https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_krzyżujących_się_losów
Jest wydanie polskie tak w ogóle, można jeszcze kupić. 

 

Z Wikipedii:

 

[...] przedstawia spotkanie podróżnych, którzy z niewiadomych przyczyn nie mogą porozumiewać się za pomocą głosu, a jedynym sposobem opowiadania przez nich o swoich losach jest przedstawianie ich za pomocą kart tarota układanych przez poszczególnych biesiadników. Narrator dokonuje interpretacji tych historii, nawiązując przy tym do klasyków literatury, takich jak Ludovico Ariosto, czy William Szekspir. Wykładane na stół karty układają się w misterną konstrukcję, a losy poszczególnych podróżnych splatają się ze sobą, tworząc jednocześnie możliwość ich interpretacji odmiennej od sugerowanej przez narratora.

 

Przykładowa plansza, która służy potem jako kanwa opowieści:

 

garadinervi — Italo Calvino, (1969), The Castle of Crossed...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Maestro

Tak sobie teraz googlam o tarocie w sztuce i znalazłam jeszcze coś ciekawego:

 

Gardino dei Tarocchi – Ogród Tarota 

 

"Układaliście kiedyś karty Tarota? A może mniej więcej kojarzycie o co chodzi? Tarot, magia, czary, zaklęcia. A to wszystko urzeczywistnione w regionie Maremma niedaleko miejscowości Grosseto. W ogromnym ogrodzie, z dale od ruchliwej drogi, znajduje się 22 rzeźb z talii Tarota – Wielkiej Arcany.

 

Francuska artystka Niki de Saint Phalle w 1987 roku postanowiła stworzyć coś monumentalnego. I się jej udało. Ogród otwarty dla publiczności w 1998 roku jest ekstrawagancką rozrywką z regionu Toskanii. Prace nad ogrodem trwały przeszło 20 lat i pochłonęły mnóstwo pieniędzy.

Niki de Saint Phalle, francuska malarka i rzeźbiarka, w młodości pracowała jako modelka. Sztuka miała być lekarstwem na załamanie nerwowe jakie przeszła po zmianie swojego dotychczasowego stylu życia (porzucenie modelingu, wyjazd do USA, małżeństwo). Międzynarodową sławę przyniosły jej ogromne plenerowe rzeźby i instalacje realizowane wspólnie z Jeanem Tinguely’em. Rzeźby są bardzo kolorowe ponieważ zostały wykonane z poliestru. W jej pracach można zauważyć często powtarzający się motyw kobiecego ciała.

 

Wzorowany na Parku Guell Gaudiego w Barcelonie, Parku Mostri w Bomarzo, Palais Ideal Ferdinanda Chevala oraz Ferdinand Cheval i Watts Towers Simona Rodiego wygląda jak przeniesiony z innej rzeczywistości. Zobaczymy tam diabła, cesarza, cesarzową, magika, będziemy mogli wspiąć się na wieżę, poobracać kołem fortuny lub zobaczyć gwiazdy. Każda z rzeźb jest interaktywna, można więc się z nią pobawić.

 

Do stworzenia rzeźb użyto ceramiki, mozaiki, szkła, metalu i luster. W ogrodzie można faktycznie poczuć się jak w innym świecie, fantastyka miesza się tu z rzeczywistością. Wstęp do ogrodu jest limitowany wiec przed wizyta warto się dowiedzieć czy są jeszcze miejsca.  Link tutaj Ogród można zwiedzać wraz z interaktywną mapą.

 

Osobiście mamy mieszane odczucia po wizycie. Jeżeli potraktujemy park jak zbiorowisko dzieł sztuki to jest ono pozytywne. Natomiast w odniesieniu do magii, czarów, tarota wrażenia mamy mieszane. Miejsce emanuje trochę negatywną energią – jest mroczne i smutne. Może jest odzwierciedleniem duszy artystki, która przez wiele lat cierpiała na depresję. Oceńcie sami."

 

http://korionthetrail.pl/index.php/2016/02/09/gardino-dei-tarocchi-ogrod-tarota-foto/

 

rzezba_ksiezyc_moja_toskania_ogrod_tarot

 

tarot-garden-72635_1280.jpg

 

rzezba_ogrod_tarota_moja_toskania.jpg

 

rzezba_z_ustami_ogrod_tarota_moja_toskan

 

1.-Alessandro-Bonvini.jpg

 

widok_z_gory_na_rzezby_moja_toskania_ogr

Edytowane przez Priestess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Maestro

Jacek Sroka – polski malarz, grafik i rysownik. On również inspirował się postaciami tarotowymi, głównie męskimi (szczególnie Wisielcem). Obrazy nawiązujące do kart tarota tworzył w latach 80tych i 90tych. 

 

2.jpg?t=1591364220635

 

 

s3.jpg   s2.jpg

 

 

    Le%20Fou,%201981.jpg    s4.jpg

 

 

s5.jpg    s1.jpg

Edytowane przez Priestess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Maestro

Karty tarota zaprojektowane przez Salvadora Dalí

 

Tego artysty chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Popełnił on swego czasu cykl prac poświęconych kartom tarota. Jego dzieła zostały wydane w postaci talii do wróżenia w 1984 r. Na karcie Maga zamieścił swój autoportret :) 

https://kukulturze.pl/karty-tarota-salvadora-dali-reprint/

 

1278281.jpgDali_Death-768x1370.jpgDali_Empress-768x1370.jpgsalvador-dali-tarot-cards-1.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Maestro

Mało znana polska artystka z Goleniowa, rzeźbiarka, Marta Wlaźlińska, również popełniła kilka rzeźb nawiązujących do tematyki tarota. Rzeźby ceramiczne wykonane są z podwójnie wypalanej i szkliwionej gliny.

Rzeźby są do kupienia za około 600-650 zł, gdyby ktoś miał ochotę :)

http://wylepianki.pl/kategoria-produktu/rzezby/

 

 

Kapłanka:

IMG_2783-scaled.jpg

 

Siła:

IMG_2818-scaled.jpg

 

Śmierć:

IMG_2793-scaled.jpg

 

Równowaga: 

IMG_2833-scaled.jpg

Edytowane przez Priestess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Ja napiszę z pozycji literatury :)

 

Z prozy realistycznej (ok, to postmodernizm) - uwielbiam John'a Fowles'a, a w szczególności "Maga", gdzie były użyte i tarotowe i Jungiańskie motywy :)

Dalej - Charles Williams - "The Greater Trumps";

Też "Kroniki Amberu" Rogera Zelazny’ego;

Rosyjska ezo-fantastyka autorki z pseudonimem Maks Frei;

+ pamiętam, że była jakaś książka kobiecie, która żyła jakby w dwóch postaciach, i jej mężu z kompleksem Edypa. Może ktoś skojarzy o co chodzi. Czytałam jak mieszkałam w Krakowie i zgubiłam i zapomniałam nazwę. Tam też wszystkie rozdziały odpowiadają arkanom Tarota :)

Edytowane przez Nice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...