Jump to content

Żal - Sorrow - Dispiacere


Guest Stilla

Recommended Posts

Guest Stilla

W talii Sibilla della Zingara:

 

Ekwiwalentem w 36-kartowej talii kart cygańskich jest podobna karta Zasmucenie: Znaczenie karty Zasmucenie
Potraktowałam je jako osobne karty z tego względu, że nazwy brzmią podobnie wyłącznie w języku polskim (Sorrow da się przetłumaczyć także jako smutek). W innych wersjach językowych nazwy są różne, np. w języku włoskim to Disgusto (wł. niesmak, niezadowolenie) dla karty omówionej niżej oraz Tristezza (wł. smutek) dla tej w linku powyżej. Po angielsku są to odpowiednio Sorrow oraz Sadness. (przyp. - Ragna)

 

Ta karta symbolizuje smutek i stratę.


• głęboki smutek, udręka, ból, żal
• rozłąka, separacja, złamane serce
• poważne problemy finansowe lub zdrowotne


SYMBOLE: Ta karta pokazuje wyraźnie udręczoną kobietę. Jest wsparta o kolumnę stojącą u podstawy schodów prowadzących do willi. Przykryła kolumnę niebieskim szalikiem i przez przypadek zasłoniła głowy postaci wyrzeźbionych na kolumnie. Kolor niebieski symbolizuje smutek, a udrapowana tkanina symbolizuje niepokój. Przy łokciu kobiety leży notatka lub list - zapewne nadeszły złe wieści, które wpędziły kobietę w zamęt i rozpacz. W pobliżu znajduje się duży krzew róży, a pojedynczy zerwany kwiat leży z boku, co może być stwierdzeniem, że coś, co kiedyś żywe jest teraz trwale oddzielone i umiera. W tle jest morze, jest spokojne, a niebo jest czyste, co sugeruje, że wiadomość przyszła nagle, niespodziewanie.


PROSTA: Jest to karta negatywna. Oznacza poważne przeszkody lub nagłe nieszczęście, które przynosi smutek. Przy interpretacji tej karty ważne jest poszukanie przyczyn niepokoju. Może wynikać z nadejścia złych wiadomości, ale niepokój może wynikać też z wielu innych przyczyn. Karty obok mogą dawać wskazówki na temat źródła i powagi smutku. W połączeniu z kartami miłosnymi, takimi jak „Ślub”, może sugerować wdowieństwo, rozwód lub separację. Jeśli powiązane karty nie są szczególnie negatywne, smutek może być mniej dotkliwy lub że to niezadowolenie kogoś innego wpływa na pytającego. Jeśli powiązane karty mają charakter negatywny, problem może być poważniejszy, nieodwracalny, a nawet śmiertelny, co spowoduje niepocieszony żal.


Możliwe znaczenia:
MIŁOŚĆ: żal z powodu utraty bliskiej osoby; zerwane małżeństwo, związek lub zaręczyny; kłótnia rodzinna
PRACA: utrata pracy, złe relacje z kolegami lub szefem, problemy ekonomiczne
ZDROWIE: poważne problemy zdrowotne dla siebie lub bliskiej osoby, wyczerpanie, depresja
PORADA: nawet w czasach głębokiego smutku szukaj pozytywnego kierunku i skieruj na nie swoje myśli i energię.

 

ODWRÓCONA: jeśli w tej pozycji karta pojawia się na pozycji mówiącej o przeszłości lub teraźniejszości, zapowiada, że że ból, rozczarowanie lub smutek wkrótce się skończy. Ze względu na swój emocjonalny charakter odwrócona karta może również sugerować szaleństwo lub poczucie, że „niebo spada nam na głowę”. Kiedy odwrócone „Żal” wiąże się z bardzo negatywnymi kartami, może powiększać smutek i sugerować nieszczęście, śmierć lub poważny stres ekonomiczny. W połączeniu z negatywnymi kartami "Żal" staje się najbardziej negatywną kartą w talii i ostrzega pytającego przed znaczącymi wyzwaniami na horyzoncie.

 

 

Źródło: "Gypsy Oracle Cards. A Handbook for Interpreting the Sibilla della Zingara" M. Jaqueline Murray


 

W 36-kartowej talii kart cygańskich:
 

Karta nie występuje. Odpowiednikiem w 36-kartowej talii kart cygańskich jest podobna karta Zasmucenie: Znaczenie karty Zasmucenie

Edited by Ragna
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...