Jump to content
Sign in to follow this  
Ragna

29. Więzienie

Recommended Posts

Ragna
Posted (edited)

Własnoręcznie zbudowana pułapka zatrzasnęła się i sam w niej siedzisz. Skonstruowałeś ją i sam postawiłeś, zatem wiesz, jak się z niej wydostać. Nie stanie się to z dnia na dzień. Najpierw musisz rozeznać się w sytuacji, pomyśleć, a potem zacząć działać. To oczywiste, że czujesz się w takiej sytuacji osamotniony.

W ten sposób już zostały opisane oba główne przekazy karty: bycie uwięzionym lub takie poczucie oraz osamotnienie. Karta oznacza również dobrowolny powrót do samotności.

Dalej karta mówi, że sprawa utknęła w miejscu i nie ruszy do przodu.

Po za tym karta symbolizuje olbrzymie budynki jak ministerstwa, komisariaty policji, urzędy administracji publicznej, przedsiębiorstwa, więzienia i duże hotele.

Karta, leżąc z prawej strony karty osoby, oznacza, że należy liczyć się z niepowodzeniami i nieprzyjemnościami. Kiedy karta znajduje się z lewej strony, przypomina o zagrożeniu chorobą lub przestrzega przed pochopnymi działaniami prowadzącymi do strat. 

 

Karta jako karta dnia

Nawarzyłeś piwa, które sam musisz wypić - teraz już to wiesz. Nie ma nikogo w pobliżu, kto mógłby Ci pomóc, bo możesz liczyć tylko na siebie. Nie pogrążaj się w żalu nad sobą z powodu samotności. Ten czas przeminie i wyjdziesz z tej sytuacji silniejszy.

 

Źródło: “Mistyczny Kipper”, Regula Elizabeth Fiechter & Urban Trösch

 

***

 

Widzimy dwie dłonie na więziennych kratach, a ręce zdradzają, w jakie łachmany ubrany jest więzień. Kiedy jego jedna ręka bezradnie obejmuje kraty, druga sugeruje zrezygnowanie. Loch jest ciemny i nieprzyjemny, a jedynym odwiedzającym jest szczur.

 

W pierwszej kolejności karta oczywiście nie wskazuje na pobyt w więzieniu, lecz opisuje wszelkie rodzaje izolacji i rezygnacji. Karta również pokazuje zahamowanie i zakazy, ale też sekrety, gdyż symbolizuje wszystkie sprawy zamknięte na świat zewnętrzny.

 

Karta pokazuje też wszystkie budynki publiczne. W przeciwieństwie do karty "Sąd", karta "Więzienie" nie oznacza tylko powszechnie dostępnych instytucji, ale i te zamknięte.

 

Źródło: Książka Ciro Marchetti

 

***

 

Więzienie ma dwa podstawowe znaczenia – pierwsze symbolizuje sytuację izolacji i odosobnienia oraz poczucie samotności. Jest kartą zatrzymania w miejscu lub czasie. To okres niepodejmowania decyzji i zahamowania aktywności. Drugim znaczeniem karty jest duży budynek publiczny (urząd, komisariat, szpital, przedsiębiorstwo). Jako karta rada – mówi „zatrzymaj się”, w pytaniu o uczucia oznacza, że ktoś czuje się uwięziony i stłamszony – nie zwiastuje pozytywnych relacji – życie obok, dystans, brak zaufania.

 

Źródło: http://tarotity.blogspot.com/2017/10/znaczenie-kart-kipper.html

Edited by Ragna
  • Super 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  
×
×
  • Create New...