Skocz do zawartości

Koła życia - J.Anodea o czakrach


Ismer

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Koła życia - wstęp z książki autorstwa Judith Anodea.


   Minęło dwadzieścia pięć lat, odkąd zetknęłam się po raz pierwszy ze słowem czakra. W tamtych czasach trudno było je znaleźć w indeksach lub katalogach bibliotecznych.
Szukając dzisiaj, znajdziemy mnóstwo książek New Agę na temat czakr, nie mówiąc już o kamertonach, kolorowych świecach, kadzidełkach, koszulkach i innych akcesoriach zwykle nadających kolorytu każdemu budzącemu się w świadomości zbiorowej motywowi. Bardzo mi pochlebiają ci, którzy uznają pierwsze wydanie niniejszej książki za nowatorskie i doniosłe w tej dziedzinie.
Ja jednak sądzę, że była to raczej część większego kulturowego zapotrzebowania na holistyczne modele integracji. Mówiąc krótko, System Czakr to pewna idea, której czasy właśnie nadeszły.

    Wkraczając w trzecie tysiąclecie bieżącej ery, rozpoczynamy okres, jakiego jeszcze nie było w dziejach rozwoju ludzkości.
Podręczniki historii nauczyły nas, że systemy, których używamy do zorganizowania życia, mają potężny wpływ na wspólną rzeczywistość.
Ta wiedza nakazuje nam wprowadzać umiejętnie innowacje do systemów, które już efektywnie nam służą. Przemierzając obecnie szczególnie ostry zakręt historii, musimy budować mosty między przeszłością a przyszłością, nie tylko tworząc modele pasujące do nowych okoliczności, ale stale aktualizując stare modele, by nadal funkcjonowały w szybko zmieniającej się kulturze.
Jeśli System Czakr ma zachować swe znaczenie i sens w dwudziestym pierwszym wieku, musi odwzorowywać istniejącą od zawsze, podstawową strukturę i posiadać praktyczny aspekt w związku z wyzwaniami współczesnego życia. Starożytni stworzyli mądry i głęboki system. Możemy teraz „pożenić" jego mądrość ze współczesną wiedzą o świecie przyrody, ciele i psychice i stworzyć jeszcze efektywniejszy system.

Kiedy po raz pierwszy wprowadziłam do teorii czakr ideę ugruntowania czy zaproponowałam ideę skierowanego w dół strumienia świadomości, niektórzy zareagowali sceptycznie.
W większości systemów interpretujących czakry podkreślano konieczność wykroczenia poza fizyczną rzeczywistość, przedstawiając ją jako coś gorszego lub zdegenerowanego. Według nich życie to cierpienie, a poziomy transcendentne stanowią antidotum na to cierpienie.
Logika tego twierdzenia implikowałaby, że transcendencja jest przeciwieństwem życia; jest to pogląd, który poważnie kwestionuję w niniejszej książce.


Naprawdę, nie uważam, że musimy poświęcić radość życia i jego przyjemności, by rozwinąć się duchowo.
Nie postrzegam też duchowości jako antytezy światowej egzystencji.
Według mnie rozwój duchowy nie wymaga intensywnego kontrolowania i tłumienia naszej wrodzonej biologicznej natury, czyli samego życia.
Myślę, że byłby to jeden z przejawów paradygmatu kontroli, odpowiadającego poprzedniej epoce, nie pasującego do wyzwań naszych czasów.
Bieżące wyzwania wymagają raczej modeli integracji niż dominacji.

 

   Od początku lat osiemdziesiątych - wtedy po raz pierwszy pisałam książkę Koła życia - wspólny paradygmat znacząco się zmienił.
Przywrócono istotną rolę ciału i uznano świętość Ziemi.
Uznano również, że materia sama w sobie posiada wartość duchową.
Nauczyliśmy się, że tłumienie sił natury powoduje nieprzyjemne efekty uboczne i energie cienia.
Ignorowanie potrzeb ciała prowadzi do chorób.
Niedocenianie Ziemi powoduje kryzys ekologiczny.
Tłumiona seksualność może eksplodować w gwałt i kazirodztwo.

 

   Nadszedł czas, byśmy odzyskali, to co utraciliśmy, i zintegrowali to z nowymi granicami.
Ponowne splecenie rozdzielonych koncepcji Wschodu i Zachodu, ducha i materii, umysłu i ciała staje się imperatywem osobistym i kulturowym.
Jak powiedziała Marion Woodman: „Materia bez ducha jest trupem. Duch bez materii jest upiorem."*
Obydwa porównania odnoszą się do czegoś martwego.

   Filozofie tantryczne, z których wyłoniła się koncepcja czakr, to filozofie splatania albo tkania.
Obecne w nich liczne pasma układają się w skomplikowany i elegancki wzór gobelinu rzeczywistości.
Tantra jest filozofią opowiadającą się równocześnie za życiem i za duchowością.

Splata ducha i materię z powrotem w pierwotną całość, popychając ją jednocześnie w górę spirali ewolucji.

    To właśnie teraz mamy nareszcie przywilej połączenia wiedzy starożytnych i współczesnej cywilizacji w elegancką mapę dla ewolucyjnej podróży świadomości.

 

Książka Koła życia stanowi właśnie taką mapę. Potraktuj ją jak podręcznik użytkownika czakr. Podejrzewam, że w przyszłości pojawi się o wiele więcej jej wydań, napisanych przez wielu autorów.
Książka Koła życia jest bieżącą aktualizacją napisaną z mojej perspektywy.

    Więc co nowego w tym wydaniu? Zawiera ono o wiele więcej odniesień do nauk tantrycznych, ponieważ miałam więcej czasu na ich przestudiowanie. Mimo to starałam się utrzymać moje słowa w jak najmniej ezoterycznym, a jak najbardziej zachodnim stylu.
Niniejsza wersja jest wersją zrewidowaną i nieco skróconą, gdyż wiele osób powiedziało mi, że czuły się przerażone rozmiarami poprzedniej.
Usunęłam natrętne polityczne dywagacje, tak ważne dla mnie, kiedy miałam dwadzieścia kilka lat.
Teraz, mając lat czterdzieści kilka, nadal posiadam te same przekonania polityczne odnoszące się do duchowości, jednak wolę, by system przemówił sam za siebie.
Zaktualizowałam też kilka podstawowych pojęć naukowych, ponieważ nawet nasze modele [budowy] materii szybko się zmieniają.

   Próbowałam utrzymać pierwotny metafizyczny posmak książki i utrzymać ją w innym charakterze niż moje późniejsze książki.
Książka The Sevenfold Joumey: Reclaiming Mind, Body and Spirit through the Chakras (napisana wspólnie z Selene Vega, 1993 Siedmioramienna podróż: odzyskiwanie umysłu, ciała i ducha przez czakry) jest książką z ćwiczeniami zawierającą „praktykę" do „teorii" niniejszej książki. 
    Zamieszczone zostały w niej codzienne ćwiczenia mentalne i fizyczne, wspierające rozwój osobisty przy wykorzystaniu Systemu Czakr
 Moja trzecia książka Eastern Body, Western Mind: Psychology and the Chakra System as a Path to the Self (Ciało Wschodnie, Zachodni Umysł: Psychologia i system czakr jako droga do jaźni) jest próbą spojrzenia na psychologię czakr, ich rozwój i poprawę działania.
Opisano w niej również urazy i nadużycia, jakie przydarzają się nam na poziomie poszczególnych czakr i sposoby ich uzdrowienia.
Łączy ona zatem zachodnią psychologię i zachodnie terapie somatyczne ze wschodnim systemem czakr.

 

    Książka Koła życia wyjaśnia metafizyczną teorię, leżącą u podłoża Systemu Czakr. Czakry są czymś więcej niż tylko zbiorem zlokalizowanych w ciele ośrodków energetycznych, stanowią one głębokie odzwierciedlenie uniwersalnych zasad wszechświata.
Są misternie wbudowanymi jeden w drugi progresywnie transcendentnymi poziomami rzeczywistości.
Poziomy świadomości reprezentowane przez poszczególne czakry stanowią bramy do różnych poziomów rzeczywistości.
Ponieważ te poziomy są osadzone jeden w drugim, żadnego z nich nie da się wyeliminować z systemu, ich nierozerwalność potwierdzono teoretycznie i eksperymentalnie.
Trudno uwierzyć, że dano nam system siedmiu czakr po to, byśmy pozbyli się trzech najniższych.

 

   Ta książka bada zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne rzeczywistości.
Postrzega System Czakr jako głęboki system służący duchowemu rozwojowi, a także jako schemat świętej i niezniszczalnej struktury, w której jesteśmy osadzeni - większej konstrukcji, której elementem jesteśmy.
Jeśli rzeczywiście jesteśmy stworzeni „na obraz i podobieństwo Boże", to święta struktura spotykana w przyrodzie stanowi odbicie naszych wewnętrznych struktur, obecnych w ciele i w psychice.
Kiedy ustanowimy połączenie pomiędzy naszymi wewnętrznymi i zewnętrznymi światami, staną się one nieprzerwana całością, a wewnętrzny rozwój nie będzie już stanowił przeciwieństwa do pracy w zewnętrznym świecie.
Dlatego książka Koła życia używa wielu naukowych modeli jako sposobu zilustrowania starożytnej mądrości współczesnymi metaforami.

 

   Tantryczni uczeni i guru Kundalini często rozróżniają między czakrami, których istnienia doświadcza się poprzez przebudzenie Kundalini, a modelem czakr służącym jako „system osobistego rozwoju", przystosowanym do zachodnich potrzeb.
Niektórzy twierdzą, że różnica jest tak wielka, że nie ma między tymi modelami żadnego sensownego pokrewieństwa; używają więc jednego do zaprzeczenia słuszności i zasadności drugiego.
Jest bez wątpienia wyraźna różnica na przykład między doświadczeniem wglądu czy wizji (związek z szóstą czakrą) a doświadczeniem wszechogarniającej wewnętrznej luminescencji związanej z przebudzeniem Kundalini. Ja jednak nie postrzegam tych doświadczeń jako nie powiązanych ze sobą, lecz jako zjawiska występujące w obrębie tego samego kontinuum.

   Zdecydowanie uważam, że odblokowywanie czakr poprzez zrozumienie ich natury, wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, wizualizacji oraz medytacji toruje drogę duchowej otwartości.

Doświadczenie takie zapewne będzie mniej burzliwe niż w przypadku przebudzenia Kundalini, jednak według mnie do umysłu zachodniego należy przemawiać w sposób harmonizujący z okolicznościami, w których żyjemy, a nie w sposób, który im zaprzecza. Stwarza to odpowiedni kontekst umożliwiający doświadczenia.

  • Lubię to! 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...