Jump to content

Krzysztof Kamil Baczyński


Guest Lianna

Recommended Posts

Guest Lianna

Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas (ps. „Jan Bugaj”, „Emil”, „Jan Krzyski”, „Krzysztof”, „Piotr Smugosz”, „Krzysztof Zieliński”, „Krzyś”; ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

 

Wikipedia

 

 

"Baczyński zaczął pisać wiersze już jako uczeń warszawskiego gimnazjum im. Stefana Batorego. Nie był wybitnym uczniem, na świadectwach przeważały trójki. Najwyższe oceny zbierał tylko z rysunków i po maturze zamierzał zdawać na Akademię Sztuk Pięknych. W szkole średniej Baczyński należał do tajnego radykalnego ugrupowania socjalistycznego "Spartakus". Od jesieni 1942 do lata 1943 studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Poza tym zajmował się pracą dorywczą: szklił okna, malował szyldy, pracował u węglarza, przyjmował telefonicznie zlecenia w Zakładach Sanitarnych".

 

https://dzieje.pl/postacie/krzysztof-kamil-baczyński-1921-1944

 

 

"Krzyś z natury był szalenie uczuciowy, nerwowy, kapryśny (...) odnosiłam wówczas wrażenie, że zostanie malarzem".

 

http://www.baczynski.art.pl/kkb/

 

 

Dziś rocznica Jego śmierci. Skomplikowana osobowość się wyłania patrząc na kosmogram. Obsada znaku Wodnika- cenił wolność, niezależność. Księżyc w Raku- miał bliskie relacje z matką, w koniunkcji z Plutonem- nie dziwią zupełnie jego mroczne wiersze i wizja śmierci. Neptun w domu VIII - czuł więcej, miał dobrą intuicję, bogata obsada znaków wodnych. Wrażliwy romantyk z koniunkcją Wenus- Mars w znaku Ryb. Ktoś taki na pewno nie nadawał się do walki z okupantem.

 

Edited by Lianna
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...