Jump to content

Niedojrzałość emocjonalna


Yunugar

Recommended Posts

Jak objawia się niedojrzałość emocjonalna?

 

Dojrzewanie to proces, który dotyczy w mniejszym lub większym stopniu każdego z nas. Trwa przez wiele lat życia i trudno jednoznacznie wskazać, kiedy się kończy. Niestety nie dla wszystkich Matka Natura jest pod tym względem łaskawa. I wiele osób nie dojrzewa nigdy. Jak objawia się niedojrzałość emocjonalna? I co z nią można zrobić?

Niedojrzałość emocjonalna, czyli co?

Metryka to tylko liczba. Nie u wszystkich wiek biologiczny jest tożsamy z wiekiem mentalnym. Zdarza się, że kolejne lata życia wcale nie ubogacają i nie uczą, nie pozwalają osiągać kolejnych etapów rozwoju, charakterystycznych dla każdego człowieka. Zdarza się, że wraz z wiekiem zamiast przybywać mądrości życiowej, to jej ubywa, co często kwituje się powiedzeniem: „taki stary, a taki głupi”.

 

Stąd osoby niedojrzałe emocjonalnie można spotkać zarówno wśród dwudziestolatków, jak i trzydziestolatków, a nawet czterdziestolatków. Prawda często jest brutalna – gros ludzi nie dojrzewa nigdy.

Wcale nie tak rzadko nawet w sędziwym wieku pojawia się przykra refleksja o braku dojrzałości. Ostatnie lata życia też nie pozostawiają złudzeń. W związku z tym, że wiążą się z postępującą demencją, szansa na rozwój zostaje raz na zawsze zamknięta.

 

Przykre?

 

Na pewno.

 

Dlatego tak istotne jest, by szybko rozpoznać niedojrzałość emocjonalną i próbować rozpocząć pracę nad sobą, by dać sobie szansę na dorośnięcie do metryki.

 

Jak objawia się niedojrzałość emocjonalna: brak poczucia odpowiedzialności

 

Dojrzała emocjonalnie osoba jest odpowiedzialna. Umie rozsądnie spojrzeć na sytuację i ocenić swój wpływ na jej przebieg. Ani go nie przecenia, ani nie docenia. Rozumie, że nie na wszystko ma wpływ, ale jednocześnie to, że nie jest w każdej sytuacji tylko niemym widzem. Ma świadomość, że jej decyzje i sposoby postępowania pociągają za sobą pewne konsekwencje.

 

Jak objawia się niedojrzałość emocjonalna – ciągłe wahania nastroju

 

Cechą charakterystyczną dzieci jest labilność emocjonalna, innymi słowy chwiejność, czyli łatwe przechodzenie od jednego uczucia do drugiego, od śmiechu do płaczu, od radości do rozdrażnienia.

Wraz z wiekiem powinniśmy uczyć się emocji, rozumieć je, nazywać i w kontrolowany sposób wyrażać. Innymi słowy mieć nad nimi kontrolę. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, czasami również dojrzałym emocjonalnie osobom zdarza się wygłupić i wybuchnąć. Jednak w przeciwieństwie do niedojrzałych osób – dojrzałe potrafią za swoje zachowanie przeprosić. Mają bowiem świadomość, że postąpiły nieodpowiednio.

Niedojrzałość emocjonalna objawia się wahaniami nastroju, drażliwością, szybkimi wybuchami, bez kontroli i świadomości oraz brakiem odpowiedzialności za swój wpływ na otoczenie.

 

Niedojrzałość emocjonalna często idzie w parze z przemocą słowną czy fizyczną, u których podstaw kryje się brak radzenia sobie z własnymi uczuciami.

 

Jak objawia się niedojrzałość emocjonalna – trudności w budowaniu trwałych relacji

 

Prawda jest taka, że budowanie trwałych, głębokich relacji jest zawsze trudne. Dla osoby niedojrzałej emocjonalnej to jednak jak wejście na Mont Everest. Bardzo trudno jej stworzyć związek oparty na szacunku, zaufaniu, większość relacji kończy się szybko i dramatycznie. Spore problemy sprawia również porozumienie się w rodzinie, czy znalezienie przyjaciół.

 

Niedojrzałość emocjonalna: obwinianie za wszystkie nieszczęścia innych

 

 

Osoba dojrzała emocjonalna trafnie ocenia rzeczywistość. Ma świadomość, że pewne rzeczy zależą od niej samej, a inne nie do końca. Wie, że nie żyje w próżni i czasami pojawiające się okoliczności utrudniają pewne działania.

Osoba niedojrzała emocjonalnie natomiast przecenia wpływ otoczenia na swoje poczucie szczęścia i satysfakcji, a nie docenia własnego udziału w budowaniu szczęśliwego życia.

 

Jak objawia się niedojrzałość emocjonalna – niski poziom empatii

 

Osoba dojrzała emocjonalnie jest świadoma istnienia uczuć u drugiej osoby. Rozumie, że tak jak ona, bliscy przeżywają różne sytuacje i mogą na nie na wiele sposobów reagować.

 

Osoba dojrzała nie ma większego problemu, by wczuć się w drugą osobę, próbując ją rozumieć. Ma wysoko rozwiniętą empatię, stąd łatwiej jej zachować spokój nawet w trudnych sytuacjach. Niedojrzałość emocjonalna charakteryzuje się odmienną postawą – 

brakiem wrażliwości, poczuciem, że moje racje są zawsze najważniejsze, a moje uczucia są silniejsze niż innych, stąd to je należy zawsze brać pod uwagę, a emocje innych się nie liczą.

 

Niedojrzałość emocjonalna – brak prób samodzielnego poradzenia sobie w sytuacji

 

Osoba niedojrzała emocjonalnie zazwyczaj nawet nie próbuje rozwiązywać problemów lub robi to tak nieudolnie, że szybko porzuca próby. Pozostaje bezczynna, apatyczna, nastawiona na otrzymywanie. Czeka aż trudna sytuacja sama się rozwiąże lub ktoś z zewnątrz jej w tym pomoże.

 

Najczęściej nie próbuje planować życia, nie przygotowuje się do przyszłości, nie jest zaradna, nie umie wyprzedzać ewentualnych trudnych sytuacji i chronić się przed nimi. Dlatego bardzo często znajduje się w tarapatach, a sytuacja bez wyjścia to niemal dla niej codzienność. Osoba niedojrzała emocjonalnie jest jak dziecko, którym trzeba się zaopiekować, bo inaczej nie da sobie sama rady. To wieczny maminsynek czy córeczka mamuni, która mimo 40 na karku, każdą sytuację konsultuje ze swoją rodzicielką i nie potrafi podjąć samodzielnie żadnej decyzji.

 

Jak radzić sobie z niedojrzałością emocjonalną?

 

Wszelkie wyzwania i trudy życiowe pozwalają nam dojrzeć. Niestety nie dla wszystkich są one motywatorem do rozwoju. Zdarza się, że zamiast zachęcać do rozwoju, blokują przed nim.

 

 

Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Niestety nie obędzie się bez wizyty u psychologa, który będzie miał czas, możliwości i odpowiednią wiedzę, by odpowiedzieć na pytanie, jakie są przyczyny niedojrzałości emocjonalnej i jak sobie z nią radzić.

 

Przeczytaj – niedojrzałość emocjonalna to współczesna plaga.

 

Źródło

Edited by Yunugar
Link to comment
Share on other sites

Niedojrzałość emocjonalna to współczesna plaga. Oto jej objawy

 

 

Niedojrzałość emocjonalna, jak twierdzą psychologowie, to dzisiaj plaga, będąca przyczyną problemów w budowaniu trwałych relacji oraz w pięciu się po ścieżkach kariery. Jak ją rozpoznać i czy można z nią skutecznie walczyć?

 

Niedojrzałość emocjonalna, czyli lęk przed odpowiedzialnością

 

Bardzo często niedojrzałość emocjonalna występuje nie dlatego, że ktoś nie ma kompetencji, by dorosnąć, ale dlatego, że nie chce. Mentalnie pragnie być wiecznym młodzieńcem, żądnym przygód i adoracji. Taka postawa często obecna jest wśród mężczyzn, wiecznych „Piotrusiów Panów”, którzy oczekują od partnerki pełnej wyrozumiałości. Tak grają emocjami, że wymuszają postawę opiekuńczo-ochronną.Wymagają pobłażliwości i ustawienia nisko poprzeczki, tak, by nie odczuwać w życiu żadnych trudności. I obowiązek mierzenia się z nimi przerzucić na barki partnerki.

Przeczytaj – jak objawia się niedojrzałość emocjonalna.

Najlepiej czują się pod opieką kobiet-matek, które myślą i działają za nich. Piotruś Pan w tym czasie się bawi, marzy i fruwa w obłokach. W jego mniemaniu „korzysta z życia”.

 

 

Niedojrzałość emocjonalna, czyli trzymamy się mamusi spódnicy

 

Inną bardzo częstą występującą postawą wśród mężczyzn, a tak naprawdę małych chłopców, jest rola maminsynka, z której dorosły mężczyzna, mimo mocnego zarostu na twarzy, nie wyrasta.

Mentalnie jest ciągle chłopcem z mlekiem pod nosem uzależnionym od zdania własnej mamusi. Nie potrafi odciąć pępowiny oraz myśleć samodzielnie. Daje sobą manipulować. Każdą decyzję uzgadnia z mamą, jest niegotowy do funkcjonowania samodzielnie. Dlatego nie umie tworzyć dojrzałych relacji, w których to partnerka powinna być postrzegana jako najważniejsza osoba w życiu, a nie mamusia.

 

 

Niedojrzałość emocjonalna, czyli brak kontaktu z własnymi emocjami

 

Wszystkie emocje, które odczuwamy, są potrzebne. Wysyłają nam cenne sygnały, które mają na celu ochronić nas i pomóc się rozwijać.

Niedojrzałość emocjonalna niestety nie bierze pod uwagę tej prawdy, najczęściej stosując mechanizmy wyparcia w stosunku do tak zwanych „negatywnych emocji”. Nie pozwala sobie na złość, smutek, rozczarowanie lub przerzuca własne emocje na inne osoby, czyniąc odpowiedzialnymi za nie. W praktyce oznacza to brak głębi i zrozumienia dla własnych emocji, brak empatii i zrozumienia odczuć partnera.

Praktyczny wymiar tego problemu? W trakcie kłótni partner niedojrzały emocjonalniesprawia wrażenie, jakby nie kontrolował emocji. Jest zaślepiony i całkiem bezbronny. Nie potrafi spojrzeć na sytuację trzeźwym okiem, dojrzeć swojego wkładu w sytuację,błyskawicznie przerzuca winę na drugą stronę. W każdej sytuacji czuje się niewinny i kończy konflikt, wycofując się z niego. To dlatego, że nie rozumie własnych emocji, nie umie ich nazwać i przetworzyć.

Niedojrzały emocjonalnie jest również narcyz oraz osoby z osobowością borderline.

 

Skąd się bierze niedojrzałość emocjonalna?

 

Większość badaczy źródła niedojrzałości emocjonalnej widzą w dzieciństwie, kiedy z jakiegoś powodu małe dziecko nie uzyskało tyle miłości, uwagi i pełnej akceptacji, ile potrzebowało. W konsekwencji w dorosłość wkracza z pustym wewnętrznym zbiornikiem i rozpaczliwie szuka sposobów na jego zapełnienie. Rozpaczliwie szuka uwagi i akceptacji otoczenia. Nie umie przyjmować krytyki, nie dopuszcza do siebie faktu, że jest niedoskonały. Próbuje kontrolować rzeczywistość, sięgając po różne mechanizmy obronne, często obrażanie i chorobliwą zazdrość. Mimo obchodzenia już kolejnych urodzin, mentalnie pozostaje dzieckiem.

Osoby niedojrzałe emocjonalne mają kłopot z niskim poczuciem własnej wartości. Metody rozwiązania tego problemu powinny bazować na sposobach budowania zdrowego spojrzenia na siebie i otoczenie i na wzmacnianiu wiedzy o sobie oraz własnych ograniczeniach.

 

http://kobietytomy.pl/niedojrzalosc-emocjonalna/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...