Skocz do zawartości

Co to za bindruna ?


Piko

Rekomendowane odpowiedzi

Co to za bindruna ?

 

bindruna762.png.b116c73320dd6dc0867c96eb0a4c43ec.png

 

 

Widziałem ją na naszywkach jakiś żołnierzy na Youtube ....

Jedna to na pewno Teiwaz a druga przypomina odwróconą Hagal

Co obie mogą znaczyć ?

 

 

 

Edytowane przez Piko
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Co one mogą znaczyć należałoby zapytać się twórcy emblematu. Bo to, co "artysta miał na myśli" tworząc jakąś bindrunę to.... wielka tajemnica ;p 

Jeśli jest to naszywka "jakichś żołnierzy" to trzeba sięgnąć do źródeł formacji, np. dla kogo działają, kto wchodzi w skład, jaka jest ich ideologia itp. itd.  Poza tym nie znając twórcy naszywki nie dojdziemy, co chciał tym symbolem wyrazić, ponieważ nie wiemy co on wie (lub czego nie wie :D ) na temat run. I czy rzeczywiście są to runy, bo to, że coś wygląda na runy nie znaczy, że autor nie posłużył się pseudoruniczną fantazją. 

 

Hagall jest runą nieodwracalną, tutaj kreska łącząca jest narysowana odwrotnie. Co to może oznaczać w zamyśle twórcy - nie wiem, tym bardziej, że tutaj można zobaczyć Sol, dwie runy Lögr (odwróconą i prostą) oraz Ur, także prostą i odwróconą i nie wiadomo, czy to jest efekt zamierzony, starannie przemyślany czy miała to być tylko odwrotnie narysowana Hagall. Wprawdzie w alfabetach nie ma tej runy tak kreślonej, ale na przykład na inskrypcjach zdarzały się różne formy, tak "do góry nogami" jak i odwrotnie kreślone.

 

Przyjmując że to jest tylko Tiwaz i Hagall można pofantazjować, że jest to symbol zwycięstwa nad śmiercią, piekłem, demonami, diabłem itd. ;) albo zwycięstwa nad siłami nieprawości, no co komu fantazja podpowie.

Jeśli w grę wchodzą jeszcze Ur i Lögr, to symbolika staje się bardziej skomplikowana i ciekawsza :sark: 

 

  • Cool 1
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się to skojarzyło ze starym logo Thor Steinar - wtedy byłoby to połączenie Tiwaz i Sowilo.

 

"Jako się rzekło, pierwsze logo TS złożone było z runy Tyr oraz runy Sig bądź Gibor – możliwe są obie interpretacje – ponieważ były one nałożone na siebie w sposób, który czyni je dwuznacznymi i nadaje im wyraźny nacjonalistyczny podtekst. Mimo to firma MediaTex GmbH, broniąc się przed oskarżeniami o współpracę z neofaszystami, twierdzi, że runy te oznaczać mają pierwsze litery z nazwy marki Thor Steinar. I tak literę„T” oznaczono za po-mocą wspomnianej już runy Tyr (zwanej również Tiwaz), a literę „S” poprzez runę Sig (znanej także jako Sowilo)"

 

źródło:

https://www.nigdywiecej.org/pdf/pl/pismo/18/21_moda_jako_forma_propagandy.pdf

 

Edytowane przez Mesi
uzupełnienie
  • Cool 1
  • Medal 1
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj już dziewczyny naświetliły co to może być, więc ja nie będę bić piany. Ale prośbę mam do @Piko - postaraj się odnaleźć ten filmik, bo "żołnierze" to nijak się ma do czegokolwiek, no może w kreskówce. Współcześnie jako w realu to może być nieformalna albo formalna organizacja faszystowska, nazistowska, albo filmik marketingowy, może też jakiś fragment filmu wojennego lub czegoś podobnego. Tu kontekst wiele mógłby wyjaśnić.

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Frida filmik oglądałem bardzo dawno temu ( więc trudno go odnaleść) i zapamiętałem tą naszywkę ze względu na jej runiczność , co odwzorowałem w programie graficznym.  Była to relacja z tego o tym  jak żołnierze ukraińscy bronią pogranicza z zajętego Krymu przez Rosjan, a resztą Ukrainy...

  • Lubię to! 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ukraińcy mieli dużo wspólnego z nazistowskimi Niemcami i sprecyzowanie formacji oraz okoliczności wojenne wnoszą istotne informacje co do naszywkowych intencji wojskowych. Na pewno nie jest to reklama firmy odzieżowej. 

Pytanie tylko, czy chodzi o sympatyzowanie z ruchem nazistowskim i jego ideologią przy okazji obrony swego kraju przed obcymi wpływami, co wyrażane jest m.in przez noszenie tego typu emblematów,  czy chodzi jedynie  o "czystą" obronę terytorium i obalanie wpływów rosyjskich, a runiczne znaki mają im w tym zwycięstwie pomagać.

Znając trochę historię, przypuszczam, że raczej to pierwsze. 

  • Lubię to! 1
  • W punkt 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Frida napisał:

No tak, to istotne. Czyli jednak zastosowanie znaków runicznych ma stare korzenie.

Nie takie stare te korzenie... ( jak na Ukrainę )

ukrainskieSS.png.36fd109b9d5c387e5bd0f08ca6d8fa1a.png

 

To jest emblemat Ukraińskich Oddziałów SS z lat 1941-44

walczącymi razem z Nazistowskimi Niemcami przeciwko polakom

Widać runę Eisaz oraz prawdopodobnie Sowilo

i co to ma oznaczać ?

 

 

 

 

Edytowane przez Piko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

To właśnie są stare korzenie, wszak nie odwołałam się do tradycji wikińskich, tylko do ideologii nazistowskiej.

Fakt, że naziści przywłaszczyli sobie runy i za ich pomocą "stymulowali zwycięstwo" nie jest "winą" twórców futharku i nie o futhark mi tu chodziło. 

 

wróć wyżej i zapytaj twórcę znaku przeznaczonego dla ukraińskich oddziałów SS. Nie ma wątpliwości, że symbolika opiera się przede wszystkim na Sol, zarówno w jednej odznace ukraińskiej jak i w drugiej. Ale źródłem użycia tej runy jest pomysł niemiecki. 

A czy wpleciona jest w to Is - bo tak wygląda - tego nie wiemy, jednak zakładając że to miała być Is to, odrzucając ezoruniczny bełkot, trzeba zastanowić się co ta runa symbolizuje. Proponuję skupić się na poematach: 

 

"Lód bywa szerokim mostem;
ślepy potrzebuje przewodnika"

 

"Lód jest zimny i śliski;
połyskuje jak szkło i drogie klejnoty;
podłogę tworzy wykutą przez mróz
piękną gdy na nią patrzysz. "

 

Lód jest powłoką rzeki,
I dachem dla fal
I niebezpieczeństwem dla ludzi.
Noszący hełm dzika. Lód. 

 

"Lód
łuska na rzece
i grzywa fali
i potępionych zagłada.
Glacies jofurr."

 

"Lód jest powłoką rzeki
i grzbietem fal
i zniszczeniem dla straconych.
Władca lodu."

 

Można odnieść tu też pieśń 9 z Havamal (przypisywaną magicznej stronie runy Is):

"Dziewiątą znam: gdy muszę rytować          [niektóre źródła tłumaczą "ratować"]
Mą łódź pędzoną po morzu,
Wicher uspokoję na fali
I uśpię całą wodę."

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę historię Ukrainy oraz zaistniałą po I wojnie światowej, to można będzie się doszukać związku z Is, która jest symbolem izolacji i uwięzienia, zatrzymania wrogich działań, ale też zniszczenia (na przykład tych, którzy gnębią naród ukraiński),  jest też symbolem ukrytego i zatrzymanego pod lodem życia, które zostanie w odpowiednim czasie odsłonięte przywrócone, dzięki sile Słońca.  A wg. von Lista Is symbolizuje zasłużony szacunek i uznanie, kierowanie przebiegiem wydarzeń ale również burzę (bunt) wywołaną okolicznościami zewnętrznymi a także poprzez skorelowanie runy Is z tarotowym Pustelnikiem uwolnienie się z niewoli, z zależności, wyzwolenie z mrocznego lochu. To już oczywiście w szerokim kontekście.

A poza tym lód jest równie piękny jak niebezpieczny i łatwo jest na nim o upadek, trudniej o podniesienie :D   Jeśli Ukraińcy przedstawili siebie w postaci lodu, to jest to wyraźna magia, że przeciwnik się na nich przejedzie :sark: 

 

Na tej krymskiej naszywce jest wyraźny znak sprawiedliwego zwycięstwa, ale wtedy Ukraina była już krajem wolnym i zdecydowanie, samodzielnie broniła terytorium, natomiast w czasie działań pod egidą SS Ukraina musiała się skupić na swoich potrzebach - walczyła o swoją wolność, za głównych wrogów uznając Rosję sowiecką i Polskę, Tak naprawdę nie wiadomo, kto zaprojektował ten emblemat, czy strona niemiecka czy ukraińska. 


I tak można sobie dopasowywać wyobrażenia runy do symbolu, bo nie zapomnijmy, że dopóty nie dotrzemy do myśli twórcy lub do wiarygodnego źródła historycznego dopóty możemy snuć fantastyczne domysły, oparte na naszym wyobrażeniu znaczeń run. Jeśli zaś ktoś zechce dopatrzyć się tu runy Yr (Eoh, Eihwaz), która rzadko bo rzadko, ale była przedstawiana z przestawioną poprzeczką, to bajka będzie całkiem inna. 

 

A - uprzedzam szanownych czytelników tego posta, że  wszystkie przedstawione tu przypuszczenia są fikcją literacką ;p 

  • Super 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Piko, jeśli chcesz roztrząsać co artysta miał na myśli tworząc te emblematy, to go zapytaj, a przynajmniej znajdź wiarygodne źródła. Zapewniam, że o te niełatwo. My tutaj możemy sobie... pogadać.

O ile co do Hagall możemy się domyślić o co chodzi (jeśli w ogóle było to zamierzeniem tam ją wsadzić) o tyle co do Iss jest to znakiem zapytania. Jak ja patrzę na ten emblemat to kojarzy mi się on z szubienicą, aczkolwiek nie wiem skąd takie skojarzenie u mnie, bo na pewno nie jest to skoarzenie runiczne, a to na tej żółtej chorągwi to chyba już nie trzeba daleko szukać, by pokojarzyć ten symbol ze swastyką, nieważne w jakiej pozycji, bo Hitler miał na to własny patent. Pochylenie chorągwi pięknie to ukazuje. Zarówno Sol jak i swastyka są symbolami pozytywnymi, a to że Niemcy hitlerowskie użyły ich do swoich celów nie znaczy, że takimi przestały być, aczkolwiek po II wojnie światowej większości ludzi kojarzy się to ze złem w czystej postaci. I dla mnie nie ulega wątpliwości, że bojówkarze ukraińscy tą symboliką nawiązują do tej niechlubnej "tradycji". Czy myślisz, że oni zapomnieli o Polakach? my też przecież nie zapomnieliśmy o nich, jakoś nie potrafimy być ponad podziałami, a i u nas, w naszym kraju tak bardzo doświadczonym tragedią hitleryzmu władze pozwalają na powstawanie ugrupowań typu nazistowskiego, przychylnym okiem patrzą na używanie przez nich gestów i symboli rodem z faszystowskich Niemiec. Ja to widziałam, te marsze nienawiści w tym w dzień świętowania odzyskania niepodległości (!!!), z tymi symbolami, z tymi gestami, z tymi hasłami wzywającymi do wytępienia wszystkich, którzy nie popierają narodowego faszyzmu. A zarówno organizatorzy tych marszów jak i władze jak zwykle "nie biorą odpowiedzialności za <<incydenty>>" To jest niepokojące, bo niedługo możemy się spodziewać zastosowania podobnej symboliki oficjalnie na strojach tych gówniarzy, którym nie o Polskę i Polaków chodzi, a o zwykłą rozróbę. 

  • Lubię to! 1
  • Medal 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2020 o 18:52, Ismer napisał:

To jest niepokojące, bo niedługo możemy się spodziewać zastosowania podobnej symboliki oficjalnie na strojach tych gówniarzy, którym nie o Polskę i Polaków chodzi, a o zwykłą rozróbę. 

 obawiam się, że polski narodowy faszyzm otrzymał oficjalne pozwolenie na rozwój. Wątpię, żeby jego członkowie stosowali runy na swoich ubrankach, a w przyszłości na mundurkach, chociaż chujsteczka ich wie, bo heil hitler, czyli wyciągnięcie łapy już były w użyciu. I nie był to starorzymski gest.

Mowa o "straży narodowej".  Jeśli państwo polskie pozwala na tworzenie czegoś takiego, to znaczy, że idzie drogą Hitlera, a więc kto wie, czy nie zostanie wykorzystana symbolika nazistowska.

  • Lubię to! 1
  • Smutny 1
  • W punkt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...