Jump to content

Jak mieć strony www i filmiki na Youtube po polsku - sposób na automatyczne tłumaczenie


Guest Stilla
 Share

Recommended Posts

Guest Stilla

Postanowiłam się podzielić małym, prostym trickiem, które zapewne większość z Was świetnie kojarzy. Ameryki pewnie nie odkrywam, ale dla tych, którzy jeszcze tego nie znają przygotowałam krótki poradnik o tym, jak przetłumaczyć sobie zagraniczne strony i filmiki na polski. W sieci jest mnóstwo niezwykłych materiałów na temat ezoteryki, ale często w obcych językach (masa rzeczy jest po angielsku, a jak w przypadku Kipperów o których czytam - większość jest po niemiecku).

 

Na screenach zaznaczyłam co dokładnie klikać. Można kliknąć i powiększyć, jeśli ktoś nie widzi dokładnie.

 

1) POLSKIE NAPISY NA YOUTUBE

 

Odpalamy sobie filmik w dowolnym języku. W moim przypadku był po niemiecku, którego ni w ząb nie rozumiem.
Na pasku opcji znajdujemy przycisk "NAPISY". Klikamy go.

 

y1.png

 

Pojawią nam się napisy, ale w oryginalnym języku. My chcemy je po polsku. Obok mamy ikonkę zębatki "Ustawienia". Klikamy ją.

W menu które nam się rozwinie mamy opcję "Napisy" i informację o języku który jest obecnie używany i że tłumaczenie jest automatyczne. O tą opcję nam chodzi! :) Klikamy ją.

 

y2.png

 

Rozwinie nam się lista języków. Jeśli chcemy filmik po polsku, wybieramy na liście język polski.

 

y4.png

 

Cieszymy się napisami. Co prawda wychodzą momentami bzdurne i niegramatyczne, ponieważ tłumaczenie robi nam maszyna, jednak zwykle są wystarczające do zrozumienia treści :) Im wyraźniej mówi osoba z filmiku, tym tłumaczenie też będzie lepsze.

y5.png

 

Edited by Ragna
Link to comment
Share on other sites

Guest Stilla

2) TŁUMACZENIE CAŁYCH STRON NA CHROME

 

Osobiście używam przeglądarki Chrome

 

WERSJA 1

 

Wchodzimy na jakąś stronę. Najprościej jest po prostu kliknąć prawym klawiszem na stronę i wybrać "Tłumacz stronę na polski"... I tyle.

 

pop1.png

 

 

WERSJA 2

 

Na pasku w którym wpisujemy adres, zupełnie na jego końcu pojawi się blado-szara ikonka Google Translate, bardzo podobna do tej poniżej. Będzie jednak bardzo mała. Zaznaczyłam ją w każdym razie na screenie.

googletranslate.png (212×210)

tlum1.png

 

Wyświetli się nam małe menu z wyborem języków. Zmieniamy na język polski (albo rosyjski, niemiecki, chiński - jaki chcemy, żeby był). WSZYSTKO co jest tekstem na stronie przetłumaczy nam się na polski, łącznie z klikalnym menu, często też z wyskakującymi okienkami itp. :)

 

tlum2.png

 

Edited by Ragna
Link to comment
Share on other sites

Guest Stilla

3) DODAWANIE WTYCZEK DO CHROME

 

Jeśli z jakiegoś powodu w Chrome nie mamy opcji tłumaczenia, to możemy sobie dodać specjalną wtyczkę, która nam zrobi coś podobnego. Z góry jednak mówię, że im mniej wtyczek instalujemy, tym lepiej, zwłaszcza, jeśli są niewiadomego pochodzenia. Takie rzeczy mogą przechwycać nasze dane, i sposób jest na własne ryzyko. Dlatego polecam się jednak zaprzeć i używać sposobu z poprzedniego posta. Może pomóc zainstalowanie najnowszej wersji Chrome, jeśli nie mamy tamtej opcji tłumaczenia.

 

Klikamy ikonkę puzzla na pasku u góry po prawej. Z rozwijanego menu wybieramy "Zarządzaj rozszerzeniami".

 

pop1.png

 

Jeśli puzzla nie ma: klikamy ikonkę trzech kropek (całkowicie po prawej u góry) na pasku. Wybieramy "Więcej narzędzi" -> "Rozszerzenia"

 

 pop1.png

 

Otworzy nam się okno z listą wtyczek, jakie mamy zainstalowane. Skorzystajcie z tego okna, jeśli chcecie później usunąć wtyczkę. Jest tu też ukryta opcja dodania nowych wtyczek. W lewym górnym rogu klikamy "Rozszerzenia".

 

tlum4.png

 

 

Wysunie nam się po lewej menu, na dole jest "otwórz Chrome Web Store". Klikamy.

 

pop.png

 

Otworzy nam się katalog różnych wtyczek. Jest tu milion rzeczy. Najlepiej skorzystać z wyszukiwarki po lewej. Wpiszcie "Simple Translate".

pop1.png

 

Klikamy wybraną wtyczkę na liście (u mnie Simple Translator). Wyświetli nam się opis tejże wtyczki. Klikamy guzik "Dodaj do Chrome". Wyskakujące okienko poprosi nas o potwierdzenie tej akcji, klikamy "Dodaj rozszerzenie".

 

pop.png

 

Wtyczka nam się zainstaluje, ale najpewniej pojawi nam się jeszcze jedno okno z pytaniem, czy chcemy zsynchronizować ją z naszym kontem. Chodzi o to, że jeśli jesteśmy pologowani swoim kontem mailowym @gmail.com na różnych urządzeniach, to ta wtyczka z automatu nam się zainstaluje na nich wszystkich jednocześnie. Jeśli chcemy tak zrobić: klikamy "Włącz synchronizację", jeśli nie chcemy to zamykamy krzyżykiem to okienko w cholerę. Ja tę opcję olewam.

 

pop1.png

 

Zanim zaczniemy się bawić nową funkcją, możemy zrobić jeszcze jedną rzecz. Klikamy jeszcze raz puzzel w górnym prawym rogu przeglądarki. Wyświetli nam się manu z listą wtyczek. Jest tam ikonka pinezki - jeśli ją klikniemy, wtyczka pojawi się na wierzchu na pasku przeglądarki. Klikamy tę pinezkę.

 

pop1.png

 

 

Jak już jesteśmy na stronie którą chcemy tłumaczyć, klikamy na nia prawym klawiszem myszki. Z rozwijanego menu wybieramy "przetłumacz stronę".

 

pop1.png

 

Otworzy nam się nowe okno z przetłumaczoną wersją.

 

pop1.png

 

Edited by Ragna
Link to comment
Share on other sites

Guest Stilla

TŁUMACZENIE STRON (PRZEGLĄDARKA EDGE)

 

Edge, czyli nowa wersja Internet Explorera...

Normalnie też tam mamy wbudowaną opcję tłumaczenia stron.

 

 

ZMIANA JĘZYKA PRZEGLĄDARKI - KROK NIEWYMAGANY

 

Jeśli mamy tę przeglądarkę po angielsku, to najpierw przestawiamy sobie język na polski (niekonieczne, ale wygodne). Na pasku u góry po prawej klikamy trzy kropeczki i wybieramy "Settings" ("Ustawienia"). W menu po lewej wymieramy "Languages" ("Języki"). Powinien być tam guzik "Add languages" ("dodaj języki"). Z listy która się wyświetli dodajemy polski (lub jakiś inny).

 

pop1.png

 

Dodaliśmy język, ale klikamy jeszcze koło niego trzy poziome kropeczki. W ustawieniach zaznaczamy oba ptaszki. Jedna opcja zmieni nam język przeglądarki jako programu, a druga ma sprawić, że tłumaczenia będą proponowane od razu na język polski (szczerze: i tak to trzeba potem jeszcze przestawić w jednym miejscu). Kiedy zaznaczymy obie te opcje, pojawi nam się guzik "Restart". Klikamy go, przeglądarka nam się uruchomi ponownie z nowymi opcjami.

 

pop1.png

 

 

TŁUMACZENIE STRON

 

Idziemy na wybraną stronę. Klikamy na nią prawym przyciskiem. Wybieramy "Tłumacz na język polski".

 

pop1.png

 

 

Gdyby był tam jednak inny język (np. angielski), to pozwalamy, że sie strona na ten język przetłumaczyła. Na pasku adresu www na końcu wyświetli nam się najpierw napis "Tłumaczenie", a po chwili zostanie tylko mała ikonka tłumacza. Klikamy ją i ustawiamy tam język polski. Ustawienia nam powinny już tak zostać.

 

pop1.png

Edited by Ragna
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...