Jump to content

OM SARVE BHAVANTU SUKHINAH


Guest Lianna

Recommended Posts

Guest Lianna

Om Sarve Bhavantu Sukhinah

Sarve Santu Niraamayaah

Sarve Bhadraanni Pashyantu

Maa Kashcid-Duhkha-Bhaag-Bhavet

Om Shaantih Shaantih Shaantih

 

Niech wszyscy będą szczęśliwi

Niech wszyscy wolni od cierpienia

Niech wszyscy doznają pomyślności

Niech nikt nie cierpi

Pokój, pokój, pokój

 

 

 

 

Uważa się, że ta spokojna mantra została zainspirowana wersetem

1.4.14 Brihadaraṇyaka Upaniszady. 

Te potężne, uzdrawiające dźwięki mantry dostosowują energetyczny w taki sposób, że spełni się Twoje pragnienie na planie fizycznym. Twoja intencja kieruje umysłem, który koncentruje się na pragnieniu, co objawi się w świecie fizycznym.

Bardzo dobrze jest zacząć tą mantrę sesję jogi, lub zaśpiewać na zakończenie praktyki. Może być śpiewana także codzienne dla wyciszenia.

Mantra ta ma fizjologiczny i psychologiczny wpływ na Twoje ciało. Bardzo uspokaja, spowalnia akcję serca, co pomaga w utrzymaniu go w zdrowiu.

 

http://mantrasmeditation.com/sanskrit-mantra/om-sarve-bhavantu-sukhinah/

Edited by Lianna
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Administrator

Podobną mantrą, a właściwie mantrą - matką, jest "Lokah samastha sukhino bhawanthu" (ew. pisane samastah) i tak zwyczajowo ją się śpiewa. Oznacza to "niech wszyscy ludzie na świecie będą szczęśliwi " ( Lokah ma dwa znaczenia w sanskrycie, jeden: ludzie, a drugi: świat).

Pod koniec lata 2008 r. Bhagawan Sathya Sai Baba wskazał, że mantra powinna być intonowana: Samastha Lokah Sukhino Bhavanthu, co oznacza "Niech wszystkie światy będą szczęśliwe" (a tym samym wszystkie istoty we wszystkich światach), lub - inne tłumaczenie, ale sens ten sam - "niech mieszkańcy wszystkich światów żyją w pokoju i szczęściu".

Wcześniej mantra (Lokah sukhino) dotyczyła tylko tego świata związanego z Ziemią, a nowa mantra (Sukhino lokah) odnosi się do wszystkich światów, zarówno tych, które są przyporządkowane do Ziemi (widzialne i niewidzialne) jak i tych, które istnieją poza naszą Ziemią, w innych układach planetarnych.

 

A tak pięknie o Lokah samastha sukhino bhawantu mówi Erika Burkhalter, joginka, nauczycielka filozofii jogi:

"Myślę, że w tej chwili najważniejszą częścią tej mantry jest pragnienie, aby każdy, niezależnie od tego, czy kiedykolwiek go spotkałeś, poczuł spokój i szczęście.

To jest dla pracowników sklepów spożywczych, którzy niestrudzenie pakują jedzenie dla oszalałych kupujących. To dla kierowcy UPS, który dostarczył dodatkową karmę dla kotów pod moje drzwi. To dla wyczerpanych lekarzy, pielęgniarek i pracowników służby zdrowia, próbujących ratować życie. To dla ciebie, chociaż być może nigdy cię nie spotkałam. I to także dla babci z Chin, która po prostu chciałaby, aby wyszła z kwarantanny i przytuliła wnuka.

Ta mantra nie musi być śpiewana w sanskrycie. Angielski lub jakikolwiek inny język jest w porządku. Ważne jest znaczenie i intencja.

Zapraszam do odszukania odrobiny natury - czy to przez okno Twojego mieszkania, czy pod drzewem jacaranda na Twoim podwórku - i powtórz mantrę lub po prostu pomyśl o jej znaczeniu przez kilka chwil. Myślę, że ty także możesz poczuć korzenie Ziemi, które cię kołyszą. Następnie wyobraź sobie, że wysyłasz mantrę z powrotem przez te korzenie do reszty świata."

 

A tutaj oryginał mantry, bez upiększeń, zachodniej muzyki, na żywo, tak jak ją intonują w Indiach:

https://www.sathyasai.org/files2008/080831SAMASTA_LOKA.mp3

  • Like 1
  • Super 2
  • Thanks! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...