Jump to content

Księga Powtórzonego Prawa 23, 2


Guest Filozoficzny Pietras
 Share

Recommended Posts

Guest Filozoficzny Pietras
Posted (edited)

Księga Powtórzonego Prawa 23, 2

"Nikt kto ma zgniecione jądra albo odcięty członek nie wejdzie do zgromadzenia Pana"

 

Może ktoś powiedzieć jak takie absurdy traktować poważnie?

 

 

 

 

Edited by Filozoficzny Pietras
Link to comment
Share on other sites

W dniu 6.06.2021 o 00:04, Filozoficzny Pietras napisał:

Może ktoś powiedzieć jak takie absurdy traktować poważnie?

 

co dla jednych jest absurdem, to dla drugich powagą. Absurdów jest mnóstwo, jedni wierzą w latającego potwora spaghetti a inni w archaiczne wskazówki skrojone na miarę czasów, zwyczajów, mentalności i sposobu pojmowania świata przez ówczesnych ludzi. A współcześnie w co wierzymy? niby nauka się rozwinęła, wiemy o wiele więcej niż dawniej, wiele tajemniczych niegdyś procesów da się już racjonalnie wytłumaczyć a inne wciąż jeszcze czekają na rozwiązanie, lecz ciągle ludzie dają się nabierać na "prawdy boże" i to zarówno te dawne jak i współczesne. Na przykładzie spaghetti widzimy, że twórcy (założyciele?) "kościoła"mieli na myśli zgoła co innego, niż stworzenie kolejnego boga wraz z rytuałami wokół niego (w tym wypadku bardzo przyjemnymi :D, ale jednak znajduje się coraz więcej ludzi, którzy wierzą w tego "boga". Więc czego się wieszać Tory, w której zresztą jest wiele mądrych wskazówek zarówno co do egzystencji ziemskiej jaki i duchowej, tyle, że zrozumiałych dla ludzi myślących, znających historię, umiejących kojarzyć i wyciągać wnioski. 

  • Like 1
  • W punkt 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
W dniu 13.06.2021 o 13:14, Psotnik napisał:

Więc czego się wieszać Tory, w której zresztą jest wiele mądrych wskazówek zarówno co do egzystencji ziemskiej jaki i duchowej, tyle, że zrozumiałych dla ludzi myślących, znających historię, umiejących kojarzyć i wyciągać wnioski. 

 

otóż to, w punkt - przecież jest to zestaw nakazów i zakazów dla narodu izraelskiego, a właściwie dla "12 plemion izraelskich", a żeby rozumieć o co chodzi w tych dziwacznych dla nas dzisiaj zaleceniach trzeba znać ich historię, kulturę, obyczajowość, mentalność itd. i to nie zapominając, że to co funkcjonowało kilka tysięcy lat temu, język i określenia jakich używano, było oczywistym i zrozumiałym dla ówczesnego społeczeństwa. Przetrwało do dziś w tej w tej formie i komu chce się dłubać w przeszłości, ten dowie się,o co chodzi, a najprostsze wyjaśnienie: chodzi o ciągłość i czystość linii rodowej, a także o zachowanie "czystości" narodu wybranego. To miało kilka aspektów, mężczyźni z uszkodzonymi organami płciowymi nie mogli być ojcami, a uszkodzenie narządów płciowych mogło być efektem kary za homoseksualizm, który jest "nieczysty". To takie najprostsze tłumaczenie, ja się na Torze nie wyznaję, historia narodu wybranego też mi zwisa, nie stanowi ona obszaru moich zainteresowań, ale przy odrobinie dobrych chęci nie jest zadaniem szczególnie trudnym zrozumienie, że każde prawo czy zwyczaj są skrojone na miarę czasów, w których powstały ;p 

  • Medal 1
  • W punkt 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...