Jump to content

Jaki wybrać system Tarota i talię?


Guest Stilla

Recommended Posts

Guest Stilla

Dobra, wiem, że na tym forum byli tacy, co nachalnie reklamowali swoje stronki, przy jednoczesnej kradzieży tekstów z forum :niepewny: Tutaj mamy jednak sytuację odwrotną, mianowicie coś napisałam po czym znoszę to na forum dla dobra ogółu :biggrin: Link do blogaska będzie na końcu, a na razie wytłumaczę się: zaczęłam czytać książkę Yoava Ben-Dova odnośnie tarota marsylskiego. Po prostu szukałam tego i owego i jakoś tak mi się "przypadkiem" napisało ten tekścior :_glupek: Będę jednak uczciwa: było tutaj dużo mojego researchu na bieżąco. Wielu wymienionych książek nie przeczytałam, ale uznałam, że wkleję co znajdę, aby inni mogli być bardziej oczytani ode mnie. Mogły się też wkraść jakieś nieścisłości: na forum są osoby bardziej biegłe ode mnie w Tarocie, więc jeśli będą jakieś zastrzeżenia to proszę o kuksańca w bok to się poprawi :biggrin:

 

Jaki wybrać system Tarota i talię?

Nie tylko na początku, ale też z biegiem nauki Tarota można się zastanawiać, jaka talia właściwie jest tą „dla nas”. I dlaczego niektóre tak się różnią między sobą? I czy Tarot jest jeden, a może są jego różne rodzaje? Dzisiaj sobie opowiemy właśnie o tym.

 

Na początek warto wiedzieć, że kart (nie tylko Tarota) możemy wykorzystywać do masy rzeczy. I możemy mieć nie tylko bardzo wiele różnych talii, ale też pochodzących z różnych tarotowych systemów.

 

Tutaj pewnie zapytasz: to Tarot nie jest tylko jeden?

 

5g0ue5.jpg?w=500

 

Ano nie, w każdym razie nie do końca, bowiem kształtowanie się Tarota to był bardzo długi proces.

 

Dzisiaj opowiem o taliach właśnie w kontekście systemów. Początkowo post miał dotyczyć absolutnie wszystkiego, a więc też jak wybrać karty, żeby nam się podobały. Jaki papier, jaka wielkość? Ale po pierwsze post byłby za długi, więc postanowiłam rozbić go na dwie części. Po drugie takich poradników jest wiele. Chciałam temat ugryźć od innej strony, i przedstawić go nieco zgryźliwiej, ale jakże od ludzkiej strony, bowiem wiele zawartych tu konkluzji wynikło z moich własnych przemyśleń i zmartwień.

 

Bo to, jaką talię wybierzesz, ostatecznie i tak rozbije się o zwykłe poczucie estetyki. Możesz się jeszcze zastanowić nad takimi czynnikami jak: własna wyobraźnia i kreatywność. I ile czasu chcesz poświęcić na szukanie informacji? Czy lubisz kopać i odkrywać nowe warstwy znaczeń czy raczej jesteś leniuszkiem i chcesz mieć coś podanego na tacy? Jesteś umysłem bardziej analitycznym czy intuicyjnym? Kręci Cię okultyzm, objawienia egipskich bogów czy wolisz się od tego trzymać z daleka? A może szukasz przyjaciół i dużej społeczności w świecie ezoteryki? Albo wręcz przeciwnie, masz gdzieś co robią inni i chcesz, żeby było po Twojemu?

Tarot Marsylski (XV – XIX wiek)

 

Protoplastami Tarota było kilka rzeczy. Głównym pierwowzorem były zapożyczone ze Wschodu zwykłe karty do gry. Ponadto do XV wieku pojawiały się bardzo nietypowe talie, które zawierały różne niesamowite postacie, a nawet herosów czy mitologicznych bogów (np. Mantegna Tarot, który zawierał 50 kart). Niektóre nie służyły do gry, a do celów dydaktycznych. W niektórych pojawiają się jednak pojedyncze karty bardzo podobne do Tarotowych.

 

Te talie potrafiły się różnić między sobą diametralnie i nie był to jeszcze Tarot taki, jaki znamy dzisiaj. Dopiero w XV wieku powstał pewien kanon, który później prawie nie zmieniał się przez kolejne 600 lat. Takiego "ustalonego" Tarota produkowano w różnych krajach. Różnił się niekiedy detalami i ozdobnikami, a najbardziej znany jest ten wyprodukowany we francuskiej Marsylii. Można go kupić do dzisiaj.

 

 

1d6b3b98ad1c63ada4d1acb07968e2b6.jpg

Tarot Marsylski

 

Tarot marsylski ma tę charakterystyczną cechę, że nie posiada ilustracji w Małych Arkanach na kartach 2-9 i przez to uważany jest za trudny do nauczenia się. Są jednak rzeczy, o których nikt Ci od razu nie powie, a które moooocno upraszczają naukę. I jak najbardziej marsyla da się go ogarnąć  :) Inna sprawa, że nie każda talia, która nie ma ilustracji to od razu Tarot Marsylski :) Ale o takich szczegółach opowiem może innym razem, zresztą w podanych niżej przykładach podeszłam do tego nieco luźno.

 

 

Pomocą w szukaniu i zapamiętywaniu znaczeń jest układ symboli oraz wijące się między nimi kwiatuszki. Można do nich wymyślić własne znaczenia drogą skojarzeń, a także zaprząc numerologię, chociaż nie ma dowodów na to, by numerologia historycznie miała tutaj jakieś znaczenie. Jedynki to jedność, początki. Dwójki to przeciwieństwa, dualność, biegunowość. Pokazują partnerstwo, a także konflikty między dwiema stronami. Trójki łamią zjednoczenie dwójek i wprowadzają element ruchu, dynamizmu. Coś się dzieje, itd. itp.

 

Możemy też blotki przypisać do wielkich arkan: dwójki będą miały coś wspólnego z II Papieżycą, trójki z III Cesarzową itd.

 

 

5g1fl5.jpg?w=500

 

Możesz też skorzystać z książek różnych autorów. Tu warto przygotować się na pewien „szok kulturowy”: autorzy parający się tarotem marsylskim często miewają różniące się między sobą znaczenia oraz metody ich znajdowania. Jeśli chcesz być bardziej artystyczny i kreatywny w samodzielnym wymyślaniu, sięgnij po książki Jodorowskyego i Ben-Dova. Jeśli chcesz mieć gotowiec do wbicia na blachę, zajrzyj do Starowieyskiej i Laury Tuan.

Talie typowo historyczne:

Tarot de Marseille (Camoin-Jodorowsky)Tarot de Marseille ConvosISIS Tarot de MarseilleTarot de Marseille (Piatnik)Tarot de Marseille Jean DodalTarot of Marseilles (Grimaud)Universal Marseille TarotTarot de Marseille (Fournier)CBD Tarot de Marseille1JJ Swiss TarotLe Veritable Tarot de Marseille (Hadar)Spanish Tarot

Nowoczesne przeróbki, nawiązujące do Marsyla:

Marseille Cat Tarot (posiada niektóre obrazy wzięte z Rider-Waite’a), Beginner’s TarotLe Tarot NoirLabyrinth Tarot (piękny!), Dame Fortune’s Wheel Tarot (talia pomieszana z naukami Eteilli, okultysty, który dalej nie jest wspominany przeze mnie, ale wywarł duży wpływ na rozwój Tarota), Tarot del FuegoTarot de Maria CeliaThe New Choice Tarot de Marseille (naprawdę śliczny), Tronfi de la LunaTarot Jana Witolda Suligi (tak naprawdę to kopia jeszcze starszej talii, Cary-Yale, ale uznałam, że warto ją wymienić, zwłaszcza, że na OLX można ją kupić za 10 złotych… Za granicą się nią zachwycali)

Jak się uczyć?

 • za pomocą własnych skojarzeń
 • numerologii
 • za pomocą książek o tym typie Tarota
 • ciekawym dodatkiem są książki… historyczne, związane ze średniowieczem i renesansem
 • albo nie zawracamy sobie tym głowy i przyklejamy do niego znaczenia wzięte z popularnych książek dotyczących talii Raider-Waite, Thoth lub nawet… kart klasycznych

Książki na temat Tarota Marsylskiego:

Helena Starowieyska „Tarot Marsylski”Laura Tuan „Sekretny język Tarota”Ewa Seydlitz „Tarot Mistrza Gry”Natalia Stala „Światło Eremity” (tak w ogóle pani ma bloga, polecam poszukać); Yoav Ben-Dov „The Marseille Tarot Revealed”Alejandro Jodorowsky „The Way of Tarot. The Spiritual Teacher in the Cards”Camelia Elias „Marseille Tarot”Camelia Elias „Read Like The Devil”Anna Maria Morsucci „Reading and Understanding the Marseille Tarot”Wilfried Houdouin „The Tarot of Marseilles – The Fundamentals”Enrique Enriquez „Tarology”

Książka, którą polecam:

„The Marseille Tarot Revealed” Yoav’a Ben-Dov’a. Udowadnia, że nawet marsyla da się czytać jak bajeczkę z obrazkami na bazie własnych skojarzeń. Plus film „Tarology”. Oba źródła są po angielsku.

Dla kogo?

 • umysłów analitycznych i nieco abstrakcyjnych
 • lubiących starocie i historię
 • powtarzających, że „kiedyś to był czasy, teraz nie ma czasów”
 • wolnych strzelców którzy chcą szukać własnych znaczeń i robić rzeczy po swojemu
 • eksperymentatorów, którzy lubią kartom co chwilę zmieniać znaczenia i nie chcą, żeby były im narzucane przez obrazki
 • fanów Jodorowskyego
 • używających kształtów do pracy z podświadomością i symbolami
 • uczulonych na New Age i chcących ograniczyć okultystyczne motywy w swojej talii Tarota
 • miłośników kart klasycznych
 • czytających w obcych językach. W Polsce jest mało materiałów odnośnie tej odmiany Tarota
 • w niektórych przypadkach: dla nadwrażliwych estetycznie. Oryginalny Marsyl jest bardzo nieprzystojny, ale nowoczesne wersje bywają ładne. Przez brak ilustracji na Małych Arkanach jest mniejsza szansa, że autorowi jakiś obrazek nie wyszedł :)

Tarot Hermetycznego Zakonu Złotego Świtu (koniec XIX wieku)

Hermetyczny Zakon Złotego Świtu był okultystyczno-ezoterycznym ugrupowaniem założonym w Londynie, które mieszało nauki z całego świata. Mielili i przekuwali na swój własny system wszystko: astrologię, numerologię, kabałę, magię czarną i ceremonialną, alchemię, nauki różokrzyżowców, Tarota… Ufff, dużo tego.

 

5g14tx.jpg?w=666

 

Zakon stworzył na swoje potrzeby bardzo ezoteryczną talię, która była dostępna do wglądu wyłącznie członkom Zakonu. Kompletnie różniła się od Tarota Marsylskiego, zresztą członkowie nie byli za bardzo zainteresowani uczeniem się, jakie też znaczenia przypisywali tym kartom ludzie z kontynentu. Stworzyli własną wersję, opartą o wyliczone wcześniej nauki. Powiązali karty z kabalistycznymi sefirotami, literami hebrajskimi, astrologią i poprzeinaczali nie tylko nazwy, ale też zmienili rysunki i kolejność kart. Wpływ na taki stan rzeczy mieli także gnostyccy członkowie Zakonu, którym solą w oku był nadmiar chrześcijańskich motywów w Tarocie, dlatego Papieżyca stała się odtąd Kapłanką, a Papież Hierofantem (tudzież Arcykapłanem). Po za tym Kochanek to od teraz Kochankowie, Mag z ulicznego iluzjonisty grającego w trzy kubki stał się wtajemniczonym magiem dzierżącym moc wszystkich Arkanów, zamieniono miejscami karty Sprawiedliwości i Siły aby pasowały do kabalistyczno-astrologicznej kolejności itp. itd.

 

W ogóle to pomyślałam, że skorzystam z okazji i opowiem Wam o tej karcie Kochanków, bo z nią jest niemałe zamieszanie. W Marsylu karta nazywa się "Kochanek" (liczba pojedyncza) jest tam scena z mitologii: Herkules, starsza kobieta i młoda dziewczyna. Objawiły się one Herkulesowi na środku drogi i kazały wybierać. Stara była mądrością, a młoda przyjemnościami. To stąd wzięło się znaczenie Kochanków jako wyboru. W talii Zakonu mamy Andromedę i Perseusza walczącego z wodnym smokiem. W Rider-Waite są to biblijni Adam i Ewa. W Thoth: zaślubiny królewskiej pary.

 

fef3d730d90182804db125b8b1a112da.jpg

Tarot of the Golden Dawn, rekonstrukcja z z 1977 roku.

 

Każdy adept na podstawie tej talii miał za zadanie stworzyć własną talię Tarota. Zwykle ograniczano się do rysowania wiernej kopii. Nie wiadomo jak wyglądała oryginalna talia, ponieważ się nie zachowała. Rekonstrukcji dokonano na podstawie rysunków stworzonych innych członków i ich zapisków.

 

1_max.jpg

Initiatory Tarot of the Golden Dawn (2008)

 

Wspominam o tej talii z dwóch powodów: to z niej wyrósł popularny Rider-Waite i Thoth. Po za tym w sprzedaży jest nowoczesna, nieco komiksowa „Initiatory Tarot of the Golden Dawn”, którą posiada wielu dzisiejszych Tarocistów.

 

Często są zaskoczeni nietypowymi obrazami, które są na niej umieszczone. Te wizerunki są wzięte z talii Zakonu i talia nie dotyczy popularnego Rider-Waite’a, jak wiele osób myśli.

 

Główną różnicą między Initiatory a oryginalną talią Zakonu jest to, że w Initiatory narysowano w pełni ilustrowane Małe Arkana i dzięki temu talia nadaje się również dla początkujących (a nawet może zastąpić RW). Pierwotnie były one bardziej abstrakcyjne. Przypominały trochę te, które lata później namalowała Harris w Thoth Tarot.

Jak się uczyć?

Głównie książki.

Książki na temat talii Zakonu Złotego Świtu:

Chic Cicero, Sandra Tabatha Cicero „Magiczny Tarot Zakonu Złotego Brzasku”Paul Hughes-Barlow „The Tarot and the Magus”; Pat Zalewski, Chris Zalewski „The Magical Tarot of the Golden Dawn„; w zasadzie wszystkie książki Paula Fostera Case’a; dzieła Artura Edwarda Waite’a oraz Aleistera Crowleya (którzy co prawda są opisani niżej i stworzyli własne talie, ale wyrosły one właśnie na bazie nauk Zakonu i raczej trudno im zarzucić, że ich nie znali)

Talie:

Golden Dawn TarotGolden Dawn Magical TarotInitiatory Tarot of the Golden DawnGolden Dawn Temple Tarot,Talie inspirowane Złotych Świtem:Cosmic TarotThe Star Tarot

Dla kogo?

Dla naprawdę zainteresowanych hermetyzmem, historią Tarota albo zwykłych kolekcjonerów.

Tarot Rider-Waite-Smith (rok 1910)

Waite był członkiem Zakonu Złotego Świtu, a w 1903 został w nim Wielkim Mistrzem. 7 lat później stworzył własną talię. Nie chciał jednak tworzyć kolejnej, nudnej kopii zakonowej talii. Co prawda mocno się na niej oparł, jednak pozmieniał bardzo wiele: przeanalizował od początku przypisanie kart do kabalistyczno-astrologicznego systemu. Fascynowali go celtowie, więc dołożył do kart sporo motywów celtyckich (dość powiedzieć, że to on jest autorem słynnego rozkładu Krzyża Celtyckiego!), scen wziętych z mitologii, a także – najpewniej – masę swojej własnej fantazji.

 

Rewolucją było zatrudnienie rysowniczki, Pameli Colman Smith, i poproszenie jej o zilustrowanie wszystkich kart, łącznie z Małymi Arkanami. Napisał do talii książkę, i pozwolił na publiczną sprzedaż. To był hit – i jest nim do dzisiaj. Ludzie polubili talię za scenki na każdej karcie i łatwość nauki. Stała się tak popularna i wżarła się tak mocno w świadomość ludzi i wróżbitów, że uznawana jest za absolutny kanon i klasykę, chociaż żadną klasyką nie była, co raczej przewrotem. Dzisiaj raczej zasługuje na miano ezoterycznej popkultury.

 

6480_s.jpg

Rider-Waite Tarot

 

Istnieją nawet osoby, które nie czytają żadnych poradników, tylko siadają do stawiania kart od razu i interpretują po obrazkach. Czy wolno tak robić? Wolno. Chciałabym mimo to bardziej dociekliwym zwrócić uwagę na mnogość okultystycznych i mitologicznych detali, jaka znajduje się na kartach, a która pozwala dotrzeć do głębszych warstw znaczeń.

 

Dzisiaj to na bazie Waite’a produkuje się większość wszystkich kolorowych, fantazyjnych Tarotów i produktów tarotopodobnych.

 

Teraz ludzie parający się hermetyzmem i podchodzących poważnie do dzieła Waite’a zapewne chcieliby mnie przytrzymać za ręce, byle tylko nie wrzucać go do jednego wora razem z nowoczesnymi przeróbkami. Powinnam o nich napisać na końcu tego posta, potraktować jako osobną kategorię i nazwać raczej kartami-wyroczniami. Ale nie zrobię tego :) Choćby dlatego, że często służą za ilustracje w podręcznikach, które jednak uczą waitowych znaczeń. To nie moja wina, że dla ludzi to wszystko to to samo i jeden wielki, kolorowy wór :)

 

 

5g14ji.jpg?w=500

 

 

Czasem są to dość wierne kopie, czasem kompletnie nowe wyrocznie, bardzo luźno z nim powiązane, a czasem WCALE, ale jeśli Waite mógł sobie stworzyć takiego Tarota, jakiego sobie wymyślił, to inni też jak najbardziej mogą. Chociaż o ile w przypadku Waite’a chodziło o naprawdę dogłębne badania, tak dzisiaj wszystko rozchodzi się po prostu o komercyjny produkt, który się sprzeda.

 

W taliach odnoszących się do tradycji Waite’a znajdziemy największy wybór pod kątem walorów artystycznych i tematów. Pytanie na co mamy ochotę. Możemy sobie nawet kupić kilka talii, które będą pasować do różnych pytań i okazji. Do pytania o seks pasuje np. Tarot of Sexual Magic, do pytania o rzeczy trudne może być Tarot of Deviant Moon, o miłość Romantic Tarot itd. Znajdziemy także talie dla środowisk LGBT, fanów Wikingówjednorożcówgumi-żelkówczarnej Afryki i AfroamerykiGry o Tron, talie pokazujące sceny ze współczesnego światatalie z duchami… No, wszystko. Prawdziwy, tarotowy Disneyland, dla wszystkich narodowości, wyznań, orientacji seksualnych, stanów umysłu i kolorów włosów.

 

Do samej nauki polecam jednak oryginalnego Waite’a, a jeśli jego wygląd Was odrzuca, to można zaopatrzyć się w bardzo ładne klony.

Talie (oryginalny RW i talie zbliżone do niego):

Rider-Waite TarotRadiant Rider-Waite TarotUniversal Waite TarotUniversal TarotAfter TarotBefore TarotTarot of the New VisionHanson-Roberts TarotLlewellyn’s Classic TarotMorgan-Greer TarotModern Witch TarotTarot MuchaFenestra TarotHerbal TarotPictorial Key TarotTarot of the White CatsWitches TarotRobin Wood TarotGilded TarotHeaven & Earth TarotCrystal Visions TarotEthereal Visions Illuminated Tarot

Jak się uczyć?

 • cała masa książek
 • TONY darmowych materiałów w internecie, fora internetowe, Youtube
 • własne skojarzenia i intuicja
 • dla naprawdę zainteresowanych systemem: przyda się wiedza z numerologii, kabały, mitologii i astrologii

Książki:

Za dużo ich, by wymieniać wszystko. Sprawdźcie takich autorów jak: ChrzanowskaAntonowicz-WlazińskaHajo BazhafCzarneckaMatuszewska i oczywiście sam Artur Edward Waite

Książki, które polecam na początek:

„Obrazkowy klucz do Tarota” napisany przez samego Waite’a (obecnie niedostępny w języku polskim z powodu wyczerpania nakładu. Można kupić po angielsku: „Pictorial Key to the Tarot„). Jego własne znaczenia są czasami inne niż te wytworzone przez późniejszych tarocistów, ale warto mieć do tego wgląd. „Przepowiednia z jednej karty Tarota” Antonowicz-Wlazińskiej i „Praktyczny kurs Tarota. Kompletny podręcznik dla każdego” Joan Bunning (obecnie też niedostępna, ale warto wyśledzić – obie są wiedzą o Tarocie w pigułce i pozwalają na szybkie nauczenie się znaczeń). Łatwo się w nich znajduje informacje i książki są wygodne do trzymania pod ręką.

Dla kogo?

 • dla początkujących
 • dla tych, którzy chcą mieć po prostu ładną talię, bo to tu znajdziemy największy wybór różnych śliczności
 • fanów eklektyzmu i łączenia różnych nauk i mitologii, żeby mieć wszystko w jednym
 • chcących mieć łatwy dostęp do materiałów zarówno po polsku jak i po angielsku (książek jest naprawdę sporo)
 • poszukujących dużej społeczności, która pomoże w nauce i da poczucie przynależności do jakiegoś miejsca
 • wróżek udzielających się na grupach facebookowych i użerającymi się z klientami, którzy biegną do drugiej wróżki zapytać o znaczenia kart z rozkładu tej pierwszej: serio, to się zdarza. Jeśli używamy niepopularnego systemu (np. Marsyla) i mamy inne znaczenia, to ktoś może nas oskarżyć, że… się nie znamy
 • leniuszków, którym się nie chce czytać książek i dla tych, którzy mają wywalone na symbolikę tarota i interpretują karty na czuja, po obrazkach
 • ale także dla tych, którzy poszukują ezoterycznej warstwy w Tarocie
 • potrzebujących powiązań z planetami i znakami zodiaku np. do określania czasu i dat
 • ogółem: dla wszystkich, z naciskiem na osoby które chcą mieć święty spokój

Tarot Thotha (rok 1944)

Jeśli odnieśliście wrażenie, że to Waite mógł popłynąć, to nie poznaliście jeszcze pana Aleistera Crowleya i jego Thoth Tarot :oczko: Crowley także był członkiem Zakonu Złotego Świtu. Talii Waite’a nie cenił i często z niej pokpiwał. Mimo to początkowo nie miał ochoty wymyślać własnej talii, ale namawiała go do tego Lady Frieda Harris, która też udzielała się w Zakonie. Razem stworzyli niesamowitą i piękną talię, choć przez wielu uznana za satanistyczną.

 

Crowley przyjrzał się jeszcze raz przypisaniu kart do kabały i astro. Przeorganizował talię na nowo (znowu!) i pozmieniał nazwy wielu kart. Znaczący wpływ na kształtowanie się talii miała jego wiara w powiązanie Tarota z Egiptem, stąd zresztą tytuł nawiązujący do egipskiego boga Księżyca. Crowley zresztą miewał wizje egipskich bóstw, które mu się ukazywali. Jakby to powiedzieć: szarlatan, ale z pasją.

 

EuFK3VPWQAMm8Ku.jpg

Thoth Tarot

 

Jego talia zdobyła dość dużą popularność. Niedługo po jej wydaniu nadeszła niestety wojna, ale po niej kolorowe i narkotyczne lata 60′, które fascynowały odmienne stany świadomości i grzebanie w podświadomości. Ugruntowaną pozycję miały już zresztą dzieła Junga. Wyłaniał się ruch new age i talia Thotha dość dobrze wpasowała się w zainteresowania ludzi, którzy poszukiwali prawdziwej głębi.

 

Thoth Tarot, chociaż nie jest tak popularny jak Rider-Waite’a, to jednak wpisał się na stałe w najważniejsze odmiany Tarota. Jest to chyba też najtrudniejsza i najbardziej złożona talia. Małe Arkana nie zawierają scenek, ale posiadają nieco abstrakcyjne, kolorowe obrazy i symbole, które da się szybko skojarzyć ze znaczeniem. Po za tym na dole są małe podpisy ze znaczeniami, które pomagają ruszyć z talią początkującym, ale aby rzeczywiście zrozumieć Thotha, trzeba spędzić sporo czasu na czytaniu, najlepiej dzieł samego Crowleya.

 

5g14y4.jpg?w=500

 

Nie ma za wiele talii opartych o Thoth. Częściowo wynika to z tego, że trudno pobić oryginalne obrazy Lady Harris i żadna przeróbka nie oddaje ich niepokojącego piękna i działania na zmysły.

Talie:

Thoth TarotLiber T: Stars of EternalMillenium Thoth Tarot

Talie luźno oparte o Thoth:

Vision Quest TarotVia Tarot

Jak się uczyć?

Głównie sterta książek. Przyda się też własna intuicja i medytacja nad talią.

Książki o Thoth Tarot:

Lon Milo DuQuette „Tarot Thotha. Klucz do zrozumienia”Aleister Crowley „Księga Thotha. Tarot Egipcjan”Angeles Arrien „Wielka Księga Tarota Crowley’a”Gerd Ziegler „Tarot. Zwierciadło duszy”Akron, Hajo Banzhaf „The Crowley Tarot. The Handbook to the Cards”

Książki, które polecam na początek:

Lon Milo DuQuette „Tarot Thotha. Klucz do zrozumienia” – czyli o Thoth w pigułce, po za tym autor bardzo ciekawie opisuje proces powstawania talii. Potem można się zabrać za resztę książek.

Dla kogo?

 • dla odważnych
 • zainteresowanych psychologią głębi
 • parających się okultyzmem i magią
 • dla wezwanych przez bóstwa
 • dla szukających talii o naprawdę głębokich i rozległych znaczeniach
 • mających sporo czasu
 • chcących badać Tarotem trudne stany psychiczne i doświadczenia
 • estetów, bo talia Thoth jest naprawdę piękna
 • dla tych, którym nie leży Waite, ale nie chcą mieć problemów z tłumaczeniem się skąd wzięli znaczenia. Z istnienia Thotha zdaje sobie sprawę większość wróżek, po za tym wyglądają tak niepokojąco, że większość ludzi da Wam spokój albo będą pytać co to za karty
 • oraz dla tych, którzy chcieliby dołączyć do masonerii, ponieważ do dziś działają (także w Polsce) ruchy związane z naukami Crowleya :oczko:

Talie łączące wszystkie tradycje

Są takie, chociaż nie ma ich wiele :) Ale żeby Was już nie zanudzać opisami, to podam po prostu linki do nich. Autorzy chcieli w nich zawrzeć symbolikę marsylską, waite’owską i Thotha. Różnie im się udawało, zawsze te talie przechylają się w jedną stronę lub drugą, ale z pewnością są ciekawe.

Eclectic TarotLo Scarabeo Tarot

 

 

Źródło: https://miedzykartami.wordpress.com/2021/07/10/jaki-wybrac-system-tarota-i-talie/

 

 

 

Edited by Ragna
Link to comment
Share on other sites

 • Maestro
1 minutę temu, Ragna napisał:

 

 

fef3d730d90182804db125b8b1a112da.jpg

 

 

 

 

 

 

Szacun za wpis... Bardzo wartościowy. 

 

Wiesz może, co to za talia na obrazku? Przepiękna <3

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Stilla

Pomyślałam sobie, że zrobię na szybko przykłady tego, jak bardzo zmieniała się ikonografia, a także znaczenia kart.


Niestety kompletnie nie znam pierwotnych znaczeń Tarota Zakonu Złotego Świtu, aż tak daleko nie zaszłam :( Mogę się tylko domyślać, że znaczeniowo zbliżone były do Waite'a i Thoth. Dałam obrazki po to, żeby pokazać jak zmieniała się ikonografia.

 

Mag:

 

mag.png

 

Od lewej: Tarot Marsylski (XV wiek), talia Zakonu Złotego Świtu (XIX wiek, rekonstrukcja), Initiatory Tarot of the Golden Dawn (2008), Rider-Waite (1910), Thoth Tarot (1944)

Znaczenia i ikonografia:

 

Tarot Marsylski:

przedstawiciel klasy miejskiej. Kuglarz. Na stole leżą przedmioty służące do gry w trzy kubki. W Tarocie Marsylskim Głupiec nie ma numeru w ogóle (w przeciwieństwie do późniejszych talii, gdzie jest numerem 0) i talię rozpoczyna Mag. Jest to powód innych znaczeń.

 

Znaczenie wg Yoava Ben-Dova: początek. Szczęście początkującego. Posiadanie wiele narzędzi i możliwości. Kreowanie rzeczywistości siłą umysłu. Trening i szlifowanie umiejętności. Improwizacja. Występowanie i pokazywanie się ludziom. Odwrócona: oszukiwanie, naciąganie. Popisywanie się. Udawanie. Brak doświadczenia. Nie zwracanie uwagi na swój wygląd, seksualność.

 

Źrodło: „The Marseille Tarot Revealed” Yoav’a Ben-Dov’a

 

Znaczenie wg Laury Tuan: młodość, inicjatywa, dyplomacja, umiejętności, entuzjazm, śmiałość, nowość, postęp, początkowy wysiłek, podbój, duża szansa na sukces, twórcza energia, badania, nauka, początek ważnego związku, młody człowiek, wróżbita, mówca, inicjator, wolny zawód, osoba wolna, autonomiczna i uniezależniana, świetne zdrowie, dziarska forma, uprawianie sportu, odporność na zmęczenie. Odwrócona: niezdecydowanie, niecierpliwość, nieostrożność, lenistwo, brak chęci, lęki, iluzja, oszustwo, przemoc, niepochamowana ambicja, błąd, niezgoda, niebezpieczeństwa związane z bronią, utrudnione rozpoczęcie działalności, koniec związku, niedostateczna nauka, różnego przeszkody w odniesieniu sukcesu, oszust, kłamca, intrygant, negatywny wpływ na losy kobiety, przytłumiona energia, rany, gorączki, migreny, zaburzenia wzroku

 

Źródło: ""Sekretny język tarota", Laura Tuan

 

Znaczenie wg Heleny Starowieyskiej: moment konkretyzowania planów. Początek działania albo nowy fakt w życiu pytającego. Praca, plany, dzieci. Początek czegoś nowego. Nowy etap. Spotkanie z drugim człowiekiem (z kartą Diabła: akt seksualny). Niezależność.

 

Źrodło: "Tarot Marsylski", Helena Starowieyska

 

*****

 

Tarot Zakonu Złotego Świtu:

 

Pojawia się Mag, który zamiast kuglarskich rekwizytów posiada przedstawienia wszystkich żywiołów w Tarocie: Miecz, Buławy, Kielich i Denar. Jego kapelusz układa się w znak nieskończoności. Na piersi ma symbol kaduceusza, który powiązany jest z bogiem Hermesem (Merkurym). Kaduceusz oznacza równowagę sił i mądrość, oraz uśmierzanie sporów.

 

*****

 

Rider-Waite:

 

Według samego Waite'a: oblicze postaci przywodzi na myśl boskiego Apolla. Nad jego głową jest znak Ducha Świętego, znak życia. Wokół jego pasa jest wąż pożerający swój ogon (Uroboros), symbol wieczności, ale tutaj oznacza wieczność w osiąganiu rozwoju duchowego. Jedną ręką wskazuje na niebo, drugą na ziemię: na wysokich szczeblach wtajemniczenia oznacza zstąpienie łaski, cnoty i światła, zaczerpnięte z rzeczy na górze i wprowadzane na dół, na ziemię. Całość jasno pokazuje posiadanie i przekazywanie Mocy i Darów Ducha. Mag włada wszystkimi żywiołami w Tarocie i dostosowuje je jak chce, a pod nim rosną kwiaty: to znak jego aspiracji.

Ta karta oznacza boskie wpływy w człowieku, odzwierciedla Boga, wolę aby się wyzwolić i połączyć z tym co na górze. Jest to również jedność indywidualnego bytu na wszystkich płaszczyznach. Liczba 8 i znak nieskończoności nad głową Maga może przywodzić na myśl chrześcijański gnostycyzm i odrodzenie Chrystusa i przemianę "w Ogdoad" (nie do końca rozumiem o czy Waite mówi, na Wikipedi jest strona z hasłem Ogdoada: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogdoada). Ta mistyczna liczba nazywa jest "Jerozolimą Powyżej" (chodzi o Nową Jerozolimę, opisane w biblii niebiańskie miasto: https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/nowa-jerozolima/), krainę mlekiem i miodem płynącą, przepełnioną Duchem Świętym i będącą Ziemią pana. Według martynizmu 8 to liczba Chrystusa.

 

W pozycji prostej: umiejętności, dyplomacja, adres, subtelność; choroba, ból, strata, katastrofa, sidła wrogów; pewność siebie, wola; Pytający, jeśli jest mężczyzną.
Odwrócona: lekarz, mag, choroba psychiczna, hańba, niepokój

 

Źrodło: "The Pictorial key to the Tarot", A.E. Waite

 

Wg. popularnych interpretacji: 

 

To początek czegoś nowego w Twoim życiu! Teraz wszystko jest w Twoich rękach! Masz do dyspozycji wszystko, czego Ci trzeba. Jeśli jesteś przed podjęciem decyzji, rozważ bardzo dokładnie wszystkie "za" i "przeciw". Możesz mieć super pomysły, które Ci pomogą. Bądź na nie otwarty i nie ignoruj niczego, co Ci przyjdzie teraz do głowy. Nadszedł czas Twojego aktywnego działania, satysfakcji z tego, co robisz, zrealizowania planów i celów. Pamiętaj, że największe sukcesy uzyskasz z pracy samodzielnej, w której będziesz liderem. Decyzje teraz musisz więc także podejmować sam. Uświadom sobie swoje potrzeby i cele.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

 

 

*****

 

Thoth Tarot

 

Karta przedstawia boga Merkurego. U stóp ma skrzydełka, symbol ducha posłańca. Balansuje na kształcie przypominającym deskę surfingową i swobodnie żongluje różnymi symbolami: Kielichem z wężem, mieczem, monetą, ogniem, kielichem z wężem, a także strzałą (jasne ukierunkowanie, nastawienie na cel, uczciwość), zwojem (praca pisarska, publikowanie), jajem z skrzydłami (postrzeganie pozazmysłowe, telepatia). Małpa symbolizuje towarzysza egipskiego boga mądrości, Thotha. Dwa węże nad głową Maga są starym egipskim symbolem zjednoczenia przeciwieństw (kaduceusz). Powyżej znajduje się oko Horusa (boga postrzegania) z symbolem gołębia (duch). 

 

Źrodło: "Tarot. Zwierciadło Duchy", Gerd Ziegler

 

Znaczenie:

Umiejętność, mądrość, pomysłowość, elastyczność, zręczność, spryt, podstęp, kradzież. Czasami wiedza tajemna lub moc okultystyczna, czasami szybki impuls, "Fala umysłu". Może oznaczać jakieś komunikaty, transakcje biznesowe, odkrycia w nauce lub inteligencję w omawianej sprawie.

 

Źrodło: Lon Milo DuQuette „Tarot Thotha. Klucz do zrozumienia”

 

 

Edited by Ragna
Link to comment
Share on other sites

Guest Stilla

2 Mieczy

 

2-mieczy.png

 

Od lewej: Tarot Marsylski (XV wiek), talia Zakonu Złotego Świtu (XIX wiek, rekonstrukcja), Initiatory Tarot of the Golden Dawn (2008), Rider-Waite (1910), Thoth Tarot (1944)

 

Znaczenia i ikonografia:

 

Tarot Marsylski:

Znaczenie wg Yoava Ben-Dova: granice, Limity które ochraniają i definiują coś, co dopiero się tworzy. Pełne używanie obecnej sytuacji. Przygotowania na przyszłe postępy. Jasne postrzeganie obejmujące całą sytuację.

 

Źrodło: „The Marseille Tarot Revealed” Yoav’a Ben-Dov’a

 

Znaczenie wg Laury Tuan: przyjaźń, intymność, atrakcyjność, zadośćuczynienie, opór wobec zła, wrogowie, którzy porzucą projekt, oczekiwanie, strata czasu, wyzdrowienie. Odwrócona: powierzchowność, fałsz, dwulicowość, nadużycie zaufania i władzy, zerwanie przyjaźni i związków, rywalizacja, poważne spory, niedopasowanie charakterów

 

Źródło: ""Sekretny język tarota", Laura Tuan

 

Znaczenie wg Heleny Starowieyskiej: karta rozdarcia, wewnętrzne napięcia i walkę z samym sobą. Oszustwo, zdrada, kłopoty. Dwie równorzędne, przeciwstawne sobie siły. Spory. Walka. Rany zadane lub otrzymane. Pozew do sądu, papiery urzędowe, list z groźbami, weksel, zawiadomienie o śmierci, fałszywy podpis.

Źrodło: "Tarot Marsylski", Helena Starowieyska

 

 

*****

 

Tarot Zakonu Złotego Świtu:

 

Dwie dłonie wbijają dwa miecze w kwiat róży. Wyłania się świetlisty kształt przypominający krzyż.

 

*****

 

Rider-Waite:

 

Według samego Waite'a: kobieta z opaską na oczach balansuje na ramionach dwa miecze. Znaczenie wróżbiarskie: zgodność i równowaga, przyjaźń, zawieszenie broni; czułość, intymność. Sugestia harmonii. Pozytywna interpretacji tej karty musi być rozważna, ponieważ miecze na ogół nie symbolizują dobroczynnych sił w sprawach ludzkich. Rewers: oszustwo, fałsz, dwulicowość, nielojalność.

 

Źrodło: "The Pictorial key to the Tarot", A.E. Waite

 

Wg. popularnych interpretacji: 

 

Masz dosyć wszystkiego i wszystkich. Chciałbyś, aby wszyscy dali Ci święty spokój. Nie zamykaj się w sobie. Zamykanie oczu na wszystko dookoła i blokowanie się emocjonalnie w niczym Ci nie pomoże. Możesz pogrążyć się tylko w zadawaniu sobie bólu.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

 

 

*****

 

Thoth Tarot

 

Karta ma podpis z tytułem: Peace (pokój). 

 

Dwójka Mieczy, symbol pokoju, krzyżuje się w białobłękitnym pąku róży. Głęboki duchowy spokój (kolor żółty) łączy się z siłami przebudowy (kolor zielony). Wychodzące z promieni róży wiatraki świadczą o charakterze karty, związanym z żywiołem powietrza. Wskazują, że prawdziwy spokój to także ruch i świeżość. 

 

Źrodło: "Tarot. Zwierciadło Duchy", Gerd Ziegler

 

Znaczenie:

Sprzeczności wewnętrzne charakteru, siła w cierpieniu, przyjemność po zaznanym bólu. Poświęcenie i kłopoty, które dodają siły, co symbolizuje róża, jakby piękno rodziło się w bólu. Umowa, przywrócony pokój, rozejm, prawda i nieprawda, smutek i współczucie. Pomoc słabym, załagodzenie, sprawiedliwość, altruizm. Także tendencja do czynienia afrontów po tym, jak usłyszało się przeprosiny, krzyda gdy chciało się dobrze, składanie poda. Także brak taktu i zadawanie uporczywych pytań, gadulstwo.

 

Źrodło: Lon Milo DuQuette „Tarot Thotha. Klucz do zrozumienia”

 

 

Edited by Ragna
Link to comment
Share on other sites

Guest Stilla

10 Kielichów

 

10-kielich-w.png

 

Od lewej: Tarot Marsylski (XV wiek), talia Zakonu Złotego Świtu (XIX wiek, rekonstrukcja), Initiatory Tarot of the Golden Dawn (2008), Rider-Waite (1910), Thoth Tarot (1944)

 

Znaczenia i ikonografia:

 

Tarot Marsylski:

Znaczenie wg Yoava Ben-Dova: Przywództwo. Osoba o szczególnych cechach otrzymuje uznanie i wysoki status. Przejmowanie odpowiedzialności za innych. Utrzymanie nadrzędnej pozycji. Odwrócona: Upadły przywódca. Utrata popularności. Rozczarowanie z powodu niewdzięczności osób, którym pomogło.

 

Źrodło: „The Marseille Tarot Revealed” Yoav’a Ben-Dov’a

 

Znaczenie wg Laury Tuan: szczęście, harmonia, dojrzałość uczuciowa, powodzenie w miłości, korzyści i nagrody finansowe, miejsce zamieszkania, dom. Odwrócona: złość, oburzenie, przemoc, kłótnie wywołane różnicą zdań, wzloty i upadki w miłości, trudności w integracji, niezdecydowanie, stagnacja, zagadka

 

Źródło: ""Sekretny język tarota", Laura Tuan

 

Znaczenie wg Heleny Starowieyskiej: szczęśliwe zmiany uczuciowe. Przyjaźń, dobroć, altruizm, miłość, uczucia. Nie zapowiada jednak głębokiej miłości lub namiętności lecz uczucie raczej powierzchowne. Potrzeba akceptacji, a przede wszystkim lęk przed odrzuceniem. Wrodzone piękno i dobro. Liczne związki, flirty i miłostki. Karta zmiany miejsca zamieszkania i podróży, zdrowotnych  lub wypoczynkowych, rzadko związanych z interesami: najczęściej w kierunku południowo-zachodnim. Karta pomyślna dla harmonii rodzinnej i dzieci. Zapowiada liczne, upragnione córki.

Źrodło: "Tarot Marsylski", Helena Starowieyska

 

 

*****

 

Tarot Zakonu Złotego Świtu:

 

Górna dłoń wyłaniająca się z góry trzyma pierwszy kielich. Zawartość kielicha pochodzi z kwiatu lotosu, który z niego wyrasta. Dłoń kieruje kielich w dół, pozwalając, by nektar napełnił bezpośrednio kielich z lewej strony. Z jakiegoś powodu w tym drugim kielichu nie wyrasta żaden kwiat. Reszta kielichów otrzymuje płyn poprzez kwiaty lotosu wznoszące się nad nimi. Kielichy tworzą fontannę, a środkowy dolny przytrzymywany jest przez drugą dłoń, wyłaniającą się z dołu.

 

*****

 

Rider-Waite:

 

Według samego Waite'a: Kielichy pojawiają się na tęczy. Para na dole podziwia ją w zaskoczeniu - najpewniej są to mąż i żona. Jego prawe ramię otacza kobietę. Jego lewa ręka podniesiona jest do góry. Dwoje dzieci tańczących obok nie zauważyło cudu, ale są szczęśliwe na swój sposób. Za nimi jest cena domowa.

 

Znaczenie wróżbiarskie: zadowolenie, odpoczynek całego serca, doskonałość tego stanu. Doskonałość ludzkiej miłości i przyjaźni. Jeśli łączy się z kilkoma kartami-obrazkami (???), oznacza osobę, która przejmuje kontrolę nad interesami Pytającego; także miasto, wieś, lub kraj zamieszkiwany przez Pytającego. Odwrócona: odpoczynek fałszywego serca, oburzenie, przemoc.

 

Źrodło: "The Pictorial key to the Tarot", A.E. Waite

 

Wg. popularnych interpretacji: 

 

Karta ochronna rodziny. Zapowiedź szczęścia rodzinnego, spełnienia, radości i spokoju. Doceniaj to, co masz. Szczęśliwej rodziny, związków nie można kupić za żadne pieniądze. To nagroda za dobre serce, mądrość i odpowiedzialność.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

 

 

*****

 

Thoth Tarot

 

Karta ma podpis z tytułem: Satiety (sytość)

 

10 Kielichów rozmieszona jest na kształt Drzewa Życia. Ogromny kwiat lotosu  jako korona Drzewa Życia symbolizuje bogactwo doświadczanej miłości, której obfitośc spływa teraz na wszystkich. Ucha złotych kielichów mają kształt baranich rogów. Transformacja (złoto) dokonała się i może teraz zjednoczyć się z energią działania Marsa. Mars, w uduchowionym znaku Ryb, nigdy nie zachowuje się w sposób grubiański, obraźliwy czy gwałtowny. 

 

Źrodło: "Tarot. Zwierciadło Duchy", Gerd Ziegler

 

Znaczenie:

Trwały sukces i szczęście, ponieważ inspirowane wyższa misją. Rozkosz, hulanka, rozpusta, łagodność, spokój. Dobroć, litość, swawolność, marnotrawstwo itd. w zależności od położenia.

 

Źrodło: Lon Milo DuQuette „Tarot Thotha. Klucz do zrozumienia”

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...