Skocz do zawartości

Siekiera drwala


Gość winteer

Rekomendowane odpowiedzi

Gość winteer

Pewnego dnia drwal ścinał drzewo nad rzeką. Nagle ostrze siekiery trafiło na sęk i wyleciawszy z rąk drwala, wpadło do wody. Drwal stał na brzegu rozpaczając z powody straty, kiedy przed nim pojawił się Anioł.

- Dlaczego załamujesz ręce ze smutkiem? – zapytał.

Kiedy drwal wyjaśnił, iż właśnie stracił siekierę, z którą przeżył całe lata, Anioł pożałował go i zanurkował w wodzie.. Szybko pojawił się na powierzchni ze złotą siekierą w dłoni.

- Czy to twoja? – zapytał drwala.

- Nie – odpowiedział człowiek.

Anioł ponownie zanurkował na dno, lecz tym razem powrócił ze srebrną siekierą.

- Czy ta srebrna siekiera należy do ciebie? – zapytał.

- Nie, ta siekiera także nie jest moja. – odparł drwal.

Anioł po raz trzeci zanurzył się pod wodą i tym razem pojawił się z siekierą drwala.

- Ta jest moja. Och, dziękuję. – uśmiechnął się chłop i niecierpliwie chwycił swą siekierę.

Anioł był tak oczarowany uczciwością człowieka, że oddał mu nie tylko jego własną siekierę, ale także podarował mu dwie pozostałe. Drwal pośpieszył opowiedzieć o swym szczęściu przyjaciołom, gdyż złota i srebrna siekiera warte były wiele pieniędzy.

Przyjaciele drwala pogratulowali mu szczęścia. Jednakże jeden z nich był zazdrosny i zadecydował, że on także spróbuje zostać bogaczem. Pospieszył na brzeg rzeki i uderzywszy kilka razy w drzewo, wrzucił siekierę do wody. Potem stanął nad brzegiem lamentując i płacząc. Natychmiast pojawił się przed nim Anioł i zapytał o powód smutku.

Kiedy mężczyzna powiedział, że stracił swoją siekierę w wodzie, Anioł zanurkował i powrócił ze złotą siekierą w dłoni.

- Czy to twoja? – zapytał.

- Tak! Tak! To jest moja siekiera. Daj mi ją – powiedział chytrus wyciągając ręce i próbując odebrać ją Aniołowi.

Ten był tak niezadowolony z nieuczciwości chłopa, iż nie dość, że nie podarował mu złotej siekiery, to także nie wyłowił jego własnej.

Będąc uczciwym, wiele zdobędziesz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...