Skocz do zawartości

Lenormand a Tarot


NikaVera

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Szukam informacji na temat tego, jak karty Lenomarda odpowiadają kartom tarota. Jedyna informacja, którą znalazłam to Jeździec jest odpowiednikiem Maga. Czy możecie pomóc w odnalezieniu tych informacji lub je wskazać? Będę mega wdzięczna :)

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiadają i nie miały odpowiadać. To kompletnie inne karty i z Tarotem nie mają nic wspólnego. Jeśli już, to łączą się z kartami klasycznymi.

Jeśli chcesz wróżyć znaczeniami wziętymi z Tarota to używaj Tarota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsensowniejszym rozwiązaniem jest wzięcie talii Lenormand która ma na sobie także oznaczenia kart klasycznych i podstawienie pod nie po prostu Małych Arkan, które nie były zresztą niczym innym jak talią do gry. Niestety znaczeniowo nie będzie to miało za wiele sensu i będzie to wielka bzdura na kółkach.

Ponadto Lenormandy to była swego rodzaju gra "2 w 1" i oznaczenia kart klasycznych zaczynają się (poza Asami) od szóstek, bo służyły też do grania w grę, która wykorzystywała akurat taką numerację. Brakuje też Rycerzy, gdyż w klasykach karty dworskie to Paź (historycznie stanowisko niżej od rycerza), Dama i Król. Kiery to Puchary, Kara to Buławy, Trefle to Denary i Piki to Miecze. 

 

I tak:

 

1 Jeździec - 9 Pucharów

2 Koniczyna - 6 Buław

3 Statek - 10 Mieczy

4 Dom - Król Pucharów

5 Drzewo - 7 Pucharów

6 Chmury - Król Denarów

7 Żmija - Królowa Denarów

8 Trumna - 9 Buław

9 Bukiet - Królowa Mieczy

10 Kosa - Paź Buław

11 Rózgi - Paź Denarów

12 Ptaki - 7 Buław

13 Dziecko - Paź Mieczy

14 Lis - 9 Denarów

16 Gwiazdy - 6 Pucharów

17 Bocian - Królowa Pucharów

18 Pies - 10 Pucharów

19 Wieża - 6 Mieczy

20 Park - 8 Mieczy

21 Góra - 8 Denarów

22 Drogi - Królowa Buław

23 Myszy - 7 Denarów

24 Serce - Paź Pucharów

25 Pierścionek - As Denarów

26 Książka - 10 Buław

27 List - 7 Mieczy

28 Pan - As Pucharów

29 Pani - As Mieczy

30  Lilie - Król Mieczy

31 Słońce - As Buław

32 Księżyc - 8 Pucharów

34 Ryby - Paź Buław

35 Kotwica - 9 Mieczy

36 Krzyż - 6 Denarów

 

PS. Karty Lenormand, nie Lenomard.

Edytowane przez Ragna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Lunaria zmienił tytuł na Lenormand a Tarot
W dniu 7.11.2021 o 00:56, Ragna napisał:

Nie odpowiadają i nie miały odpowiadać. To kompletnie inne karty i z Tarotem nie mają nic wspólnego. Jeśli już, to łączą się z kartami klasycznymi.

Jeśli chcesz wróżyć znaczeniami wziętymi z Tarota to używaj Tarota.

Dziękuję za odpowiedz, chociaż mam wrażenie, że moje pytanie zostało odebrane jako próbę wtłoczenia, trochę na siłę, znaczenia jednych kart w drugie. Zapytałam z ciekawości bo nie znam jeszcze tych kart, spotkałam w internecie nawiązanie interpretacyj do tarota więc grzecznie zapytałam :) Nawet na jednym kanale tarotowym, który obserwuję, dziewczyna robi czytania z tarota i potem kładzie na nie karty Lenormand jako dopowiedzenie. Zastanawiam się w związku z tym czy jest to prawidłowe, nawet jesli te Lenormand czyta się zgodnie ze sztuką.

 

Edytowane przez NikaVera
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, NikaVera napisał:

Nawet na jednym kanale tarotowym, który obserwuję, dziewczyna robi czytania z tarota i potem kładzie na nie karty Lenormand jako dopowiedzenie. Zastanawiam się w związku z tym czy jest to prawidłowe, nawet jesli te Lenormand czyta się zgodnie ze sztuką.

 

Tak, to jest ok. Niektórzy sobie lubią po prostu na jedno pytanie położyć różne talie.

 

58 minut temu, NikaVera napisał:

spotkałam w internecie nawiązanie interpretacyj do tarota więc grzecznie zapytałam

 

Nie za bardzo się da. Mają swoje, dość rozbudowane znaczenia i trzeba by każdej karcie przypisać po kilka kart Tarota.

 

Np. Jeździec oznacza przesyłki, kuriera, pocztę, gości w domu, podróż, nowe początki, mężczyznę, środki transportu typu rower, koń, czasem sport na świeżym powietrzu. Nie za bardzo wiem, jak tutaj przypisano Maga, ja tu więcej widzę Głupca (nowy początek), Rydwan (Podróż) no i trzeba by się zastanowić jakie karty tarota mówią jednoznacznie o przesyłkach, gościach w domu, rowerach itd.

 

A można też po prostu uznać, że Jeździec to Jeździec i od razu życie staje się łatwiejsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, FreyaAngels napisał:

Czym różnią się między sobą te talie?

 

Wizualnie:

Po za tym, że liczbą kart, to Lenormand nie ma podziału na kolory i karty dworskie, karty są numerowane ciągiem od 1 do 36. Przedstawiają proste symbole z dnia codziennego, w przeciwieństwie do Tarota który ma głównie scenki z ludźmi: zwierzęta (np. bocian, pies), przedmioty (klucz, kwiaty), zjawiska pogodowe i ciała niebieskie (chmury, gwiazdy). Karty osobowe są jedynie cztery.

 

Pod kątem interpretacji:

Interpretuje się je w nieco inny sposób niż robi to większość Tarocistek, zasady są nieco bardziej poukładane. Często robi się z nich nieco rebusy słowne na podstawie... gramatyki języka, jakim się posługujemy. Np. 1 karta to rzeczownik, 2 przymiotnik, i tak np. Bukiet (zaproszenia, prezenty) + Dziecko (dzieci, coś małego) może oznaczać prezent dla dziecka, zaproszenie na zabawę dziecięcą albo mały prezent, drobiazg.

Tym samym kolejność kart staje się ważna.

Po za tym duże znaczenie mają kierunki na kartach.

 

Rozkłady:

Lenormand rzadko rozkłada się po jednej karcie właśnie z uwagi na wagę połączeń. Popularny i klasyczny jest w nich bardzo duży rozkład Wielkiej Tablicy z całej talii, który odpowiada jednocześnie na wszystkie aspekty życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, FreyaAngels napisał:

Od czego lepiej zacząć?

 

Od tego co się podoba, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć kilka różnych talii i się uczyć ich wszystkich ;p 

 

Dużo wróżek zna się na różnych kartach, i tak z moiego doświadczenia wynika, że im więcej ich poznajemy, tym lepszy warsztat ma się potem w innych, o ile faktycznie sobie czytamy i zapoznajemy się z "inną kulturą wróżenia" a nie tylko kupujemy talię i bez intrukcji lecimy po obrazkach.

 

Na to jednak trzeba i czasu jak i garść pieniędzy, co tu dużo ukrywać.

 

Jest to jednak fantastyczna droga i przygoda, i może się okazać, że po drodze trafimy na karty swojego życia albo jakaś konkretna, niepozorna talia w naszych rękach robi cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...