Jump to content

Dziennik – Czyli Twoje najważniejsze narzędzie


Samarkanda
 Share

Recommended Posts

Każdy z nas podchodzi do ezoteryki w inny sposób, mamy różne cele i aspiracje.

Niektórzy poświęcają swój czas na badanie sposobów poznania przyszłości, inni pracują nad tym, by zostać potężnymi magami i oddziaływać na świat za pomocą własnej woli, jeszcze inni szukają po prostu sensu w całym tym bałaganie, można wymieniać i wymieniać…

 

Ale jest coś co łączy nas wszystkich, mianowicie by osiągnąć swój cel musisz zmienić siebie, pokonać swoje własne przyzwyczajenia, przekonania, otworzyć na nowe doświadczenia. Po prostu zabić swoje ego, i zbudować swoje lepsze ja.

Alchemicy propagowali ten koncept w swoim motto, Solve et Coagula, a adepci magii ceremonialnej nieustannie dążą do jedności z swoim Świętym Duchem Opiekunem.

 

Jednak nie jest to łatwe, to „Wielkie dzieło” jest robotą na całe życie, i nie ma nic dziwnego w tym, że po jakimś czasie zaczynają ogarniać nas wątpliwości, spotkał się z tym każdy z nas, zaczynają dręczyć nas myśli w stylu „ no kurcze, trafiłem na ściane, wszystko co robie nie daje już ani frajdy, ani zadowalających efektów”.

Gdy podejmujemy się czegoś nowego, nie ważne czy ma to podłoże ezoteryczne, czy nie, przechodzimy przez 3 fazy nauki, przyjemnie nakreślone przez pewnego pana zwanego Phil Hine :

 

1. Wszystko jest nowe i ekscytujące, i masz wrażenie, że robisz ogromne postępy.

 

2. Entuzjazm znika, wkraczasz w „ suchą faze”, gdzie nie ma postępu, i natrafiasz na tą mityczną ścianę, zazwyczaj w tym momencie rezygnujesz z nauki i stwierdzasz że eh, to nie dla Ciebie, zajmę się czymś innym.

 

3. Jeśli miałeś lub miałaś dość siły woli, pokonałaś tą bariere i dostrzegasz efekty swojej pracy w spokojny, stonowany sposób.

 

Dlatego tak ważne, niezależnie czym się parasz, jest prowadzenie Twojego własnego Dziennika, dzięki niemu, i z pomocą odrobiny dyscypliny będziesz w stanie śledzić cały swój postęp, zauważyć moment, w którym trafiasz na bariere, i moment w którym bariera puszcza, co na pewno będzie motywujące.

Oczywiście badanie postępu w rozwoju pewnych zdolności to tylko jeden powód, dla którego chcesz mieć taki dziennik, Twoje opcje są w zasadzie nieskończone. Przytoczę tutaj parę przykładów z własnego życia:

 

Zaczynając przygodę z magią, prędko zauważyłem, że najważniejsze w przeprowadzaniu rytuałów jest to, jakie mam w tym momencie podejście, jakie targają mną emocje, jaką mamy pore roku, pogodę za oknem, faze księżyca, i tak dalej . Więc przygotowałem sobie taką kartę dziennika, gdzie uzupełniam wszystkie te dane i wydedukowałem idealny moment i podejście na udany rytuał.

 

Każdego dnia wyciągam jedną kartę Tarota, i medytuje nad jej znaczeniem, jakie powoduje we mnie emocje, odczucia. Dzięki temu czuję, że pogłębiam więź z moją talią. Wnioski umieszczam w dzienniku.

 

Często pracuje z Goeckimi Duchami, niektórzy z nich mają bardziej luzackie podejście do sprawy, inni są konserwatywni i kapryśni, i nie chcą mnie odwiedzić jeśli nie spełnie pewnych wymogów, jak odpowiednia pora dnia i dzień, co też wydedukowałem z notatek.

 

Część mojego dziennika poświęcona jest sennikowi, codziennie dodaje tam nową notke, i zaczynam dostrzegać powtarzające się motywy i schematy, dzięki temu tworze własny słownik znaczeń.

 

Czy taki dziennik musi być pisany tradycyjnie, czy mogę mieć takie notatki na kompie?

 

Wszystko zależy od tego, jakie masz podejście, dla niektórych pisanie tradycyjnego dziennika, znaczy się atramentem na karcie nadaje mu specjalności.

Osobiście preferuje nowoczesny approach, zwłaszcza jeśli chodzi o sennik, np. każdy mój sen oznaczam jakimś tagiem, i w parę sekund mogę znaleźć X innych snów które mają ten sam motyw.

sennik-final.thumb.png.ae84c771a8fb76d6a70a3e9c08399747.png

 

 

Źródła: 

Walking between the worlds - Techniques of Modern Shamanism Volume One © Phil Hine 1986

Modern Magick, Twelve Lessons in the High Magical Arts © Donald Michael Kraig 2010 

 

 

 

Edited by Saman
buble w pisowni
  • Super 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Saman napisał:

O pardon, nazywa się Obsidian. Spełnia moje wszystkie wymogi co do notatek i dzienników :P.

 

A jest wersja na androida? Do tej pory uzywalam evernote ale napotkalama na pewne przeszkody.  Moze sienzainteresuje obsidianem dzieki. 

Link to comment
Share on other sites

Parę dni temu czytałam "Magię chaosu" wspomnianego autora i chętnie poczytam więcej na temat magii chaosu i jego metod. Super ciekawy temat i fajny wpis! :) @Saman Fajnie by było więcej Cię poczytać w dziale o magii! :D

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Blackraven napisał:

A jest wersja na androida? Do tej pory uzywalam evernote ale napotkalama na pewne przeszkody.  Moze sienzainteresuje obsidianem dzieki. 

Pewnie, pewnie, z tego co wiem jest na każdej możliwej platformie :P . Program może wydawać się ciężki do skumania, ale to nic bardziej mylnego, i w razie czego chętnie napiszę jakiś mini poradnik jak tam sobie wszystko ułożyć pod dziennik, bo widze, ze rośnie zainteresowanie ;P lub odpowiem w PW w razie problemów. :D 

 

19 minut temu, Ragna napisał:

Parę dni temu czytałam "Magię chaosu" wspomnianego autora i chętnie poczytam więcej na temat magii chaosu i jego metod. Super ciekawy temat i fajny wpis! :) @Saman Fajnie by było więcej Cię poczytać w dziale o magii! :D

 

Dziękuje ;) Postaram się wrzucić coś i tam, czekam tylko na natchnienie.

Link to comment
Share on other sites

;p

7 minut temu, Saman napisał:

Pewnie, pewnie, z tego co wiem jest na każdej możliwej platformie :P . Program może wydawać się ciężki do skumania, ale to nic bardziej mylnego, i w razie czego chętnie napiszę jakiś mini poradnik jak tam sobie wszystko ułożyć pod dziennik, bo widze, ze rośnie zainteresowanie ;P lub odpowiem w PW w razie problemów.

To poprosze bo jak szybko go zainstalowalam to jeszcze szybciej odinstalowala. Wogole nie jest intuicyjny i problem juz jets na pierwszej stronie  trzeba wykonac dzialania ktorych nie rozumiem wogole zeby koezystac z programu.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Blackraven napisał:

;p

To poprosze bo jak szybko go zainstalowalam to jeszcze szybciej odinstalowala. Wogole nie jest intuicyjny i problem juz jets na pierwszej stronie  trzeba wykonac dzialania ktorych nie rozumiem wogole zeby koezystac z programu.

 

Oki już się robi, zrobie tutaj tutorial na androida, ale bez obaw, program wszędzie działa tak samo.

 

Wpierw pobieramy program z sklepu google.

 

Screenshot_2021-11-22-17-57-21-783_com.android.vending.thumb.jpg.d735e6628b24738d1de014b2b63bb0e0.jpg

 

Zgadzamy się na dostęp aplikacji do telefonu, żeby mógł sobie tam tworzyć foldery.

Potem wita nas okno Główne

1637600433382.thumb.jpg.8e85903a81641590c4e519b07d5beda0.jpg

 

 

Możemy spokojnie olać opcje synchronizacji, interesuje nas to poniżej, czyli Create a Vault, czyli taką skrytke, można mieć ich wiele, o różnej tematyce, My założymy sobie jedną o nazwie dziennik i będzie zawierać pare przykładowych pod-folderów, np sennik, tarot.

Wybieramy lokacje na telefonie, i Tworzymy nowy folder o nazwie Dziennik.

 

1637600433373.thumb.jpg.193fc83fec56a285af3d4fe12d687d12.jpg

Po stworzeniu Folderu klikamy Create i jesteśmy na Stronie głównej, która jest pusta jak diabli, ale zaraz to naprawimy. Wpierw zmiana na język polski. Klikamy na trzy kreski w lewym gównym rogu i , żeby mieć dostęp do głównego panelu. A potem w trybik na samym dole.

Screenshot_2021-11-22-18-22-45-384_md.obsidian.thumb.jpg.cbd7a45756f05f93699e9af40d807374.jpg

 

Klikamy "About", i wybieramy język polski, i relaunch. Wita nas strona główna już w rodzimym języku.

 

Klikamy ponownie na te trzy kreski w lewym górnym rogu, i bierzemy się za to co trzeba.

 

Widzimy że mamy już tam folder dziennik, jeśli go przydusimy, to pojawi się szereg opcji ;

1637602142991.thumb.jpg.3ecfc04c9fdb6f321d64175c9c2484b4.jpg

 

Klikamy na " Nowy folder", i w ten sposób tworzymy sobie taki pod-folder, nazwijmy go Sennik. Robimy to samo ponownie, i drugi folder będzie nazywał się np. Tarot.

Screenshot_2021-11-22-18-34-17-661_md.obsidian.thumb.jpg.b93d3626029d63c81d01c6d398b01a97.jpg

 

Jeśli przydusimy którykolwiek z tych folderów, możemy zacząć umieszczać w nich notatki. Tutaj stworzyłem swoją pierwszą notatke o śnie, i dodałem do niej tag umieszczając znak # przed słowem.

 

Screenshot_2021-11-22-18-41-37-349_md.obsidian.thumb.jpg.acf964022b4ad5f542f85da98fd20b3b.jpg

Zwróćmy uwagę na mini panel na dole, który ułatwia formatowanie tekstu

 

Tak wygląda teraz nasz Panel :

 

Screenshot_2021-11-22-18-44-11-143_md.obsidian.thumb.jpg.d66d42bc41e8cfcaca7d91dbc55cf1cb.jpg

 

Jeśli chcemy przejrzeć nasze Tagi musimy kliknąć na przycisk przeglądarka i potem # Tagi, znajdziemy tam odniesienie do naszego snu z krukiem. Wystarczy kliknąć by znaleźć notatkę, która ten tag zawiera. Jeśli chcemy ponownie wrócić do panelu głównego, gdzie są wszystkie nasze foldery i notatki, klikamy w strzałke w lewo która jest wyżej, obok # Tagi a następnie Przeglądarka plików.

1637603614267.thumb.jpg.e4c3e74550975b38ddbcc608522c8cf5.jpg

 

Pawie zapomniałem, jeśli będziemy miec kilka folderów, i wolimy, zeby nie mieszały nam się tagi, na przykład sennik i znaczenie tarota w jednym worku,  piszemy nasz tag w taki sposób #Sennik/kruk.

Dzięki temu nasze tagi wyglądają teraz tak:

Screenshot_2021-11-22-18-57-01-676_md.obsidian.thumb.jpg.6fbc67f027ec92e330881916e55e39ea.jpg

 

To takie minimum, żeby założyć sobie dziennik, i żeby był dobrze zorganizowany, bo opcji jest napraaaawde wiele. W razie czego dalej służe pomocą :P.

 

 

Edited by Saman
  • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pod systemami GNU/Linux dla prowadzenia własnego Dziennika doskonale nadaje się program pim "OSMO"

Korzystam z niego... :ok:

Program z reguły znajduje się w repozytoriach większych dystrybucji.

lub można go skompilować.   http://osmo-pim.sourceforge.net/

I wystarczy korzystać z zakładki Notatki z funkcją wyszukiwania dla Dziennika oraz z innych udogodnień...

 

1062674895_Zrzutekranuz2021-12-0708-22-33-16.thumb.png.b265ea7fd80ad541aaec428dd7b4c3e1.png

Edited by Piko
  • Super 1
Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, Piko napisał:

Pod systemem GNU/Linux dla prowadzenia własnego Dziennika doskonale nadaje się program pim "OSMO"

Korzystam z niego... :ok:

Program z reguły znajduje się w repozytoriach większych dystrybucji.

lub można go skompilować. https://clayo.org/osmo/

 

 

 No patrz, a tyle czasu poświeciłem na szukanie takiego małego, sprytnego programu. Ma nawet wbudowane fazy księżyca, zodiak . Chwała Ci za to :P.

  • Like 1
  • Thanks! 2
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Saman napisał:

a tyle czasu poświeciłem na szukanie takiego małego, sprytnego programu. Ma nawet wbudowane fazy księżyca, zodiak . Chwała Ci za to

:ok:Bardzo łatwo się go obsługuje i z wieloma przydatnymi funkcjami... :tak:

  • Lux 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 22.11.2021 o 16:23, Blackraven napisał:

A jest wersja na androida? Do tej pory uzywalam evernote ale napotkalama na pewne przeszkody. 

 

Na smartfon Androida używam i polecam  "Notatnik" z wyszukiwaniem, firmy "atomczak"     czyli program Arkadiusza Tomczaka... :ok:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.atomczak.notepat

 

"Notatnik" jest lekkim i szybkim programem obsługującym notatki. Możliwości:
* tworzenie i edycja notatek tekstowych
* współdzielenie notatek z innymi programami (np. wysłanie notatki przez Gmaila)
* dodawanie widgetów na pulpicie umożliwia edycję istniejących notatek lub szybkie utworzenie nowej notatki
* zapis/odczyt kopii zapasowych
* hasło
* różne motywy kolorystyczne (m.in. ciemny motyw)
* automatyczny zapis zmian w plikach
* "cofnij"/"ponów"

 

_S7jYnwOPStHTrHoDjz9A_3uW_a6vpVTbZhe-cWs   j8mllUn8qjdQehgh1_izTNf_Hj3XmbQbP34-RhRT

 

 

 

 

 

Edited by Piko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 10.12.2021 o 09:44, Piko napisał:

"Notatnik" z wyszukiwaniem, firmy "atomczak" 

Nie dodałem że zaletą również jest brak reklam w aplikacji...:ok:

i możliwość podzielenia notatek/wpisów na kategorie... ja mam akurat dwie ; ogólne i tarot. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...