Skocz do zawartości

M.Lewin: konfiguracje, cz.9


Ismer

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Teraz trochę o domach horoskopów.

W jakim domu jesteśmy najbardziej aktywni? W pierwszym. A w którym wpływamy najbardziej na otaczających nas ludzi? W siódmym. W dziesiątym najbardziej się przejawiamy, tu najbardziej są widoczne rezultaty. Jeżeli mamy w siódmym domu dużo planet lub dom ten jest w jakiś sposób wyróżniony, to ludzie z którymi mamy współpracę silnie odczuwają nasz wpływ, a pierwszy dom wiąże się z aktywnością samej osoby, ale inni nie muszą odbierać tej aktywności. W przypadku silnego siódmego domu ludzie bardzo odczuwają ten silny wpływ i dlatego artyści występujący przed publiką mają silny siódmy dom a dom przez który odbieramy najsilniej wpływy otoczenia to pole ósme. Tam też jesteśmy najbardziej pod wpływem sytuacji i odczuwamy to jako pułapkę ponieważ nie możemy w żaden sposób kierować sytuacją. Nie koniecznie taka pułapka musi nas niszczyć, tylko odbiera nam możliwość wyboru. Jest taki punkt widzenia, że swoboda lepsza niż złota klatka. i ten aspekt wynikający z pozycji ósmodomowej czyli lewy kwinkunks i półtorakwadratura są taką złotą klatką, ten pierwszy odbieramy trochę pozytywnie.

Pytanie z sali: Czy w takim aspekcie może się narodzić jakaś specjalizacja w człowieku?
Chyba tak, powiedziałem, że aspekt ten jest ruchem po linie nie ma żadnej możliwości wyboru, przy aspektach początkowych -prawych– można te wstępne sytuacje rozwijać i wykorzystać do własnego rozwoju. Chociaż specjalnego wyboru nie mamy.


Teraz zajmiemy się sytuacją, gdy poprzednie figury przedzielimy opozycją. Powstają tu cztery nowe konfiguracje oparte na opozycji. Możemy wydzielić z nich dwa typy uwzględniając ich działanie, będzie one różne w zależności od tego czy mamy do czynienia z konfiguracją prawą czy lewą. Kilka uwag na temat aspektu będącego podstawą figury. 
Opozycja jest aspektem unikalnym i jest aspektem najbardziej realizującym się ze wszystkich. Jak już mówiłem przy opozycji maksymalnie ujawnia się to co jest założone przy koniunkcji. Rodzimy się w jakimś określonym momencie, planety przed naszym narodzinami i po były w stanie ruchu, aktywnym i dlatego ważne jest jaki mają aspekt w chwili urodzenia. Opozycja mówi o maksymalnym napięciu, maksymalnym przejawianiu elementów zawartych w koniunkcji ale też o maksymalnym konflikcie i maksimum problemów. 
Ponieważ przy opozycji ujawniają się wszystkie ukryte dysonanse, które były na początku. Jeżeli opozycje rozpatrujemy jako współdziałanie dwóch planet, to właśnie przy opozycji najbardziej ujawnia się różnica w działaniu tych planet jak ich największe współdziałanie. Np. w analizie porównawczej opozycja daje maksymalne przyciąganie ale jednocześnie po pewnym czasie maksymalne napięcie. Jest to silna więź. 
W kosmogramie urodzinowym opozycja jest najsilniejszym aspektem na poziomie społecznym i dlatego opozycji nie należy rozpatrywać jako aspektu negatywnego a raczej spojrzeć przez jakie aspekty się ona rozładowuje.
Zawsze planeta, która jest na wierzchołku kąta prostego, będzie punktem przez który wychodzi cała siła opozycji. W zależności jaki to trójkąt tak będą się wyrażać te planety, pomyślnie czy nie.

Jeżeli weźmiemy te dwa trójkąty, z kwinkunksem i półsekstylem to w swym działaniu przypominają Palec Boży, jednak w tym lewym trójkącie jesteśmy bardziej wolni (1), wierzchołek tego trójkąta lokuje się w wierzchołku 6 domu cyklu, daje nam wolną i samodzielną aktywność, jest to proces długotrwały, sytuację która pobudza skryte możliwości a trójkąt drugi daje podobną sytuację ale jest on wymuszający, w tym drugim przypadku człowiek ma małą możliwość wyboru. Trójkąty te traktować możemy jako harmonijne i bardzo praktyczne a opozycja jest źródłem siły. W przypadku trójkątów zbudowanych na półtorakwadraturze i półkwadraturze opozycja jest źródłem konfliktu. Są to niuanse. Interpretacja samej opozycji jest różna w zależności od tego w jakim jest trójkącie. Najbardziej nieprzyjemny jest trójkąt czwarty: jest to konfiguracja bardzo konfliktowa i napięta. Jeśli na wierzchołkach są planety niebezpieczne np. Saturn, Mars, prowadzi to do sytuacji niszczących w życiu. Trójkąt trzeci też wiąże się z sytuacjami konfliktowymi ale one nie mają charakteru niszczącego.

 

Następnym przykładem będzie Zielony Trójkąt, jest szczególny rodzaj figury oparty na aspektach twórczych – bikwintyl, bikwintyl, kwintyl (Bikwintyl – 144°; kwintyl – 72° aspekty wynikające z podziału przez pięć) Aspekty te nazywa się aspektami wolności, twórczości, są to aspekty niosące przemiany, coś zasadniczo nowego. 
Liczba pięć jest specyficzną liczbą w numerologii: wszystkie formy życia zasadzają się na liczbie pięć. 
Wszystkie formy świata materialnego to liczba cztery, a możliwości wolnego rozwoju – to co wiąże się z życiem – to liczba pięć. Istnieją kryształy pięciograniaste – tylko w przyrodzie ożywionej, w nieożywionej przyrodzie takich kryształów nie ma. Jabłko przecięte w osi wertykalnej pokazuje nam gniazdo nasienne w kształcie pentagramu. Piątka to liczba człowieka. Czwórka wiąże się z materialnym przejawem, z formami stabilnymi. Wiążę się z wcieleniem w czasie i przestrzeni. Wszystkie prawa fizyczne bazują na liczbie cztery, my żyjemy w czterowymiarowym świecie gdzie czwartym wymiarem jest czas. Wszystkie procesy mają cztery podstawowe fazy: rozwijają się według wzoru sinusoidy – . 
Wszystko co wiąże się z wewnętrznym rozwojem czyli działa przeciw atrofii wiąże się z liczbą pięć. Piątka to możliwość zmiany, to wolność, swoboda. Dlatego wszystkie aspekty wynikające z piątki to aspekty przemiany. Ludzie którzy mają takie zielone aspekty, te sfery które wiąże kwintyl – życie mają wypełnione przemianami. Przemiany mogą przejawiać się dwojako: po pierwsze jako zmiana formy.

Parę słów o rodzinie kwintyli: kwintyl, bikwintyl, półkwintyl i trydecyl. Wiąże się to z sytuacjami, gdy tracimy coś ale uzyskujemy coś nowego. Jeżeli poprzez progresję tworzy się jakiś kwintyl, albo aspekt z tej rodziny – wiąże się to z tym, że coś tracimy, albo z czegoś rezygnujemy ale zawsze tworzy się okazja otrzymania czegoś nowego. Jest to aspekt w jakimś sensie dwoisty ponieważ w pierwszym momencie coś tracimy, ale zaraz proponuje coś nowego, coś uzyskujemy. W zależności od tego czy jest to aspekt prawy czy lewy będzie to nasza dobrowolna zmiana lub zmiana wymuszona. Jeżeli wasz klient mówi, że w pracy napotyka jakieś złożone sytuacje zmuszające go do zmiany pracy i to się wydarza na kwintylu – takiemu człowiekowi mówię, że może spokojnie odejść bo po chwili pojawią się nowe możliwości, przyjazne mu. Kwintyl daje nowe możliwości lekkiego swobodnego przejścia. Jeśli coś utracicie na pewno zyskacie w niedługim czasie. Ten aspekt ma pewną cechę oszukańczą: bardzo często daje iluzję wolności. W jakim sensie jest to iluzja: zmienia się zewnętrzna sytuacja ale pozostaje zasadniczy typ powiązań czyli w nowej sytuacji tworzy się podobny typ relacji, powiązań jak poprzednio. Dlatego takie konfiguracje dają regularne powtórzenia podobnych sytuacji. Po zmianie człowiek w pewnym momencie spostrzega, że jest w podobnej sytuacji. Jest wyjście z takiej sytuacji. We wszystkich aspektach piątkowych wyjście jest wewnętrzne a nie zewnętrzne.

[...] dobrze gdy taka konfiguracja powiązana jest jakąś kwadraturą lub opozycją, nonagonem. W tych przypadkach człowiek styka się z kryzysem, który to wymusza na człowieku zastanowienie się nad samą treścią powiązań i wtedy człowiek ten znajduje nową stabilną formę relacji. Wyjście wiąże się z zupełnie nowym punktem spojrzenia na treść. Zazwyczaj trójkąt zielony oznaczymy kolorem zielonym – kolorem życia. Taki trójkąt wiąże się z formami założonymi bardzo dawno temu. Pierwsze wydarzenia w życiu zakładają program, który wielokrotnie lubi się powtarzać. Astrologowie, którzy podtrzymują tezę reinkarnacji twierdzą, że taka konfiguracja wiążę się z daleką przeszłością człowieka i powtarza on co dawniej było zrobione mając możliwość znalezienia nowych treści w starych formach. Badanie ludzi nauki, pokazuje, że naukowcy w starych formach znajdują nowe treści. Szczególnie dotyczy to nauk humanistycznych: dawnej historii, języków itp. Ten aspekt wraca człowieka do przeszłości i jednocześnie powoduje szukania nowych treści w starych formach. W relacjach zwykłych jest to wewnętrzne poszukiwanie nowych treści i gdy to się uda człowiek rzeczywiście dostaje jakby prawdziwą wolność – dotyczy to kwestii psychologicznych: wolność wyboru, znalezienie nowej treści nie niszcząc form w których człowiek się obraca. Czyli coś tracimy by zyskać coś nowego.

 

Na zakończenie jeszcze jedną ciekawą konfigurację: trygon, kwadratura, kwinkunks.
Kwinkunks nie zawsze odnosi się do aspektów harmonijnych, jest to aspekt harmonii poprzez konflikt lub poprzez napięcie, wysiłek. 
Jest to dwoisty aspekt, który niesie napięcie, konflikt ale także możliwość harmonii. Ten trójkąt nazywamy dynamicznym, daje możliwości działania, zmian. Bardzo dobry dla nauki, do badań, działalności społecznej. Kwinkunks daje możliwość głębokich przemian, kwadratura daje siłę realizacji a trygon – pomyślne warunki zewnętrzne. Konstrukcja taka daje dynamizm, siłę. Przyjrzyjmy się jeszcze takiej konfiguracji: opozycja, trygon, kwintyl. Taka figura może powstać tylko gdy aspekty nie są dokładne szczególnie gdy w trójkącie mamy Słońce, które zawiera szeroki zasięg. Praktycznie nie ma możliwości precyzyjnego zinterpretowania wszystkich trójkątów jest to wynik bardziej doświadczenia, które się nabywa.

  • Super 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na M.Lewin: konfiguracje, cz.9

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...