Jump to content

3 karty - do bezbolesnej nauki Tarota Marsylskiego


Guest Stilla

Recommended Posts

Podczas czytania książki "The Marseille Tarot Revealed" Yoav'a Ben-Dov'a trafiłam rozkład typu "3 karty". Metoda ta ma na celu stopniowe oswajanie się z Małymi Arkanami w Tarocie Marsylskiem - ponieważ nie są one ilustrowane i na początku są po prostu niezrozumiałe. 

 

W tej metodzie nie musimy znać znaczeń poszczególnych kart Małych Arkan, wystarczy nam ogólna wiedza (że Kielichy: emocje, Monety: sprawy materialne; Miecze: agresja i sprawy intelektu; Buławy: seksualność, kreatywność, rywalizacja). Zwracamy tutaj uwagę raczej na ilość kart danego koloru oraz ich powtarzalność i z tego wyciągamy interpretację.

 

Tasujemy całą talię i zaczynami wykładać karty, jedna po drugiej, na kupkę. Przerywamy dopiero w momencie, kiedy wypadnie nam Wielki Arkan. Zostawiamy go na wierzchu i przechodzimy do układania drugiej kupki. Powtarzamy ten proces: wykładamy karty jedna po drugiej, póki wylatują Małe Arkana. Jeśli pojawi się Duży Arkan - idziemy robić trzecią kupkę. Kiedy wpadnie 3 Wielki Arkan, kończymy, i odkładamy resztę talii.

 

Wtedy rozsuwamy karty. Na górze zostają nam Wielkie Arkana, a pod spodem Małe, w takiej kolejności, w jakiej się pojawiały (licząc do dołu do góry).

 

Na początek analizujemy sobie na spokojnie tylko Duże Arkana, co powinno być kaszką z mleczkiem.

 

Dopiero później patrzymy na Małe Arkana poniżej. Jeśli w którejś kolumnie mamy dużo blotek (Małych Arkan), to znaczy, że dany aspekt sprawy jest skomplikowany, bardzo wiele czynników wchodzi w grę. Może się oczywiście zdarzyć, że pod WA nie ma żadnej karty: to też ma znaczenie, najwyraźniej ta część sprawy o którą pytamy jest po prostu taka, jak ją widzimy.

 

Patrzymy, jaki kolor jest dominujący. Na przykład, jeśli jeden ze stosów (a może cały rozkład) zawiera wiele kart monet, może to wskazywać na sprawy związane z domeną materialną i fizyczną, względami praktycznymi lub dużą ilością pieniędzy. Z drugiej strony, wiele pucharów może wskazywać na zachowanie emocjonalne, romantyczne albo wskazuje ogólnie, że powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na relacje międzyludzkie. Duża liczba kart buław lub mieczy wyraża trudy i zmagania. Duża ilość Monet lub Kielichów pokazuje spokojniejszą atmosferę, prostą sytuację oraz wsparcie otoczenia.

 

Asy wskazują energię, silną motywację lub inicjatywę wyrażoną przez karty znajdujące się nad nimi.
Wiele kart liczbowych (2-10) może oznaczać wiele szczegółów i drobnych problemów, z którymi musi się zmierzyć pytający. Karty dworskie przedstawiają ludzi o określonym statusie społecznym. Jeżeli w rozkładówce pojawia się ich wiele, może to wskazywać na wiele osób zaangażowanych w sprawę lub rozważania związane ze statusem i relacjami społecznymi.

Ponieważ karta dworska może również wyrażać sposób działania lub postawę pytającego, duża liczba kart dworu może wskazywać, że pytający bije się w myślach i działają w nim różne postawy i motywacje.

 

Na koniec możemy zwrócić uwagę na karty o tych samych numerach: powtarzająca się liczba może mówić coś związanego z numerologicznym znaczeniem liczby. Może być również wskazówką dla Wielkiego Arkanu u góry, jeśli nosi on ten sam numer. Ewentualnie sama liczba może mieć znaczenie; na przykład liczba trzy może oznaczać trzy osoby zaangażowane w sytuację lub okres trzech miesięcy.


Kilka kart dworu tej samej rangi może oznaczać postawę lub pozycję typową dla tej rangi. Na przykład kilka kart giermków może wskazywać na brak doświadczenia lub niepewność w pytaniu. Kilka kart króla może wyrażać dojrzałą i odpowiedzialną postawę lub uznaną i wyróżniającą się pozycję. Może również wskazywać na zakończenie procesu i gotowość do podjęcia nowych przygód.


Na kolejnym poziomie, kiedy się już oswoimy z tym rozkładem i prostymi interpretacjami, możemy czytać karty jako historię lub proces. Historia jest odczytywana zgodnie z kolejnością, w jakiej zostały ułożone karty, czyli od Małego Arkanu na samym dole do góry, aż do Wielkiego Arkanu. Kiedy je przeanalizujemy, przechodzimy wtedy do kolejnej kolumny i znów analizujemy od samego dołu w górę. Wolno nam na tym etapie dalej intepretować karty ogólnikowo jak dziecko: że jakaś karta będzie osobą, a kielich relacją, za to moneta będzie mówić o pieniądzach. Jeśli na karcie jakiś detal na karcie przyciągnie naszą uwagę, to jak najbardziej można wymyślić do tego znaczenie.

 

Przykład (całkowicie losowy, może nam taki wypaść, ale nie musi):

 

Wielki Arkan -- Wielki Arkan -- Wielki Arkan

----------------- Mały Arkan --- Mały Arkan

----------------- Mały Arkan --- Mały Arkan

----------------- Mały Arkan --- Mały Arkan

 

 

marsyl.png

 

Edited by Ragna
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...