Skocz do zawartości

Runy z Lany


Piko

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderators

I co jeszcze? Z jednej strony nie chce mi się wierzyć, żeby wcześni Skandynawowie mieli swoje znaki / pismo, a Słowianie nie mieli, ale jeśli już runy, to nie słowiańskie, tylko północne, zapożyczone, a jeśli słowiańskie znaki, no to nie runy. Skądinąd wiadomo, że Słowianie znali znaki Skandynawów, bo trudno nie znać, skoro oni nie tylko na nas napadali, ale także handlowali i przechodzili przez słowiańskie terytoria w drodze do krajów Orientu i południa. 

  • Lubię to! 2
  • W punkt 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2022 o 23:00, Ejbert napisał:

Skądinąd wiadomo, że Słowianie znali znaki Skandynawów, bo trudno nie znać, skoro oni nie tylko na nas napadali, ale także handlowali i przechodzili przez słowiańskie terytoria w drodze do krajów Orientu i południa. 

 

 Wyprzedziłeś mnie. Przymierzałam się aby o tym wspomnieć. Logicznym jest znalezienie u nas przedmiotów ze znakami run, co nie oznacza , że można je nazwać słowiańskimi. Przez Polskę i Czechy wiódł Szlak Bursztynowy - droga po której się przemieszczali. Są też na starych mapach dwa miasta w obu krajach o zbliżonej nazwie Calisia - centralne punkty w których się zatrzymywali kupcy jak i ci, którzy napadali, grabili. W obu mogli zostawić po sobie pamiątki, które do dzisiaj archeolodzy znajdują. Na ich podstawie jakiś nadgorliwiec fantasta wymyślił sobie bajkę o słowiańskich runach. Nie oglądałam filmu. Z tego co pamiętam, niejaki Białczyński był jednym z nich. Wymyślał też inne kwiatki związane ze Słowianami.

  • Lubię to! 2
  • W punkt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...