Jump to content

Runy z Lany


Piko
 Share

Recommended Posts

  • Moderator

I co jeszcze? Z jednej strony nie chce mi się wierzyć, żeby wcześni Skandynawowie mieli swoje znaki / pismo, a Słowianie nie mieli, ale jeśli już runy, to nie słowiańskie, tylko północne, zapożyczone, a jeśli słowiańskie znaki, no to nie runy. Skądinąd wiadomo, że Słowianie znali znaki Skandynawów, bo trudno nie znać, skoro oni nie tylko na nas napadali, ale także handlowali i przechodzili przez słowiańskie terytoria w drodze do krajów Orientu i południa. 

  • Like 2
  • W punkt 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 18.01.2022 o 23:00, Ejbert napisał:

Skądinąd wiadomo, że Słowianie znali znaki Skandynawów, bo trudno nie znać, skoro oni nie tylko na nas napadali, ale także handlowali i przechodzili przez słowiańskie terytoria w drodze do krajów Orientu i południa. 

 

 Wyprzedziłeś mnie. Przymierzałam się aby o tym wspomnieć. Logicznym jest znalezienie u nas przedmiotów ze znakami run, co nie oznacza , że można je nazwać słowiańskimi. Przez Polskę i Czechy wiódł Szlak Bursztynowy - droga po której się przemieszczali. Są też na starych mapach dwa miasta w obu krajach o zbliżonej nazwie Calisia - centralne punkty w których się zatrzymywali kupcy jak i ci, którzy napadali, grabili. W obu mogli zostawić po sobie pamiątki, które do dzisiaj archeolodzy znajdują. Na ich podstawie jakiś nadgorliwiec fantasta wymyślił sobie bajkę o słowiańskich runach. Nie oglądałam filmu. Z tego co pamiętam, niejaki Białczyński był jednym z nich. Wymyślał też inne kwiatki związane ze Słowianami.

  • Like 2
  • W punkt 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...