Skocz do zawartości

Alchemia


nastek96

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Czy na forum są jacyś alchemicy? 

Chciałbym się dowiedzieć czym alchemia zajmuje się dzisiaj? 

Przypuszczam, że już nikt nie próbuje stworzyć kamienia filozoficznego.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Stilla

Nie za wiele jestem w stanie powiedzieć na ten temat po za tym, że mam na razie dwie książki krążące wokół tego tematu:

https://www.libristo.pl/ksiazka/sola-busca-tarot-an-alchemical-way-in-78-paths_36904078.html

https://www.libristo.pl/ksiazka/o-alchemii-formuly-przemiany-samego-siebie.html

 

Jestem w połowie pierwszej i jak rozumiem, to z alchemią chodziło o to, że w tamtych czasach ludzie byli bardzo ciekawi świata. Chcieli dokonywać odkryć i zauważali pewne rzeczy, ale mieli jeszcze słabe narzędzia do badania pewnych zjawisk. Tak było z metalurgią oraz ogólnym bawieniem się substancjami. Ludzie widzieli, że pewne temperatury czy mieszanie substancji tworzy zupełnie nowe materiały. Potrafili powtarzać te procesy, ale nie potrafili wyjaśnić ich natury: nie wiedzieli jeszcze o istnieniu pierwiastków. Z pomocą przyszła im filozofia i religia, zwłaszcza księga genesis z Biblii (ta o stworzeniu człowieka, co i inspirowało alchemików, którzy też chcieli tworzyć), kabalistyczne dzieła opisujące Adama Kadmon - doskonałego człowieka równemu Bogu (z nim alchemikom kojarzyło się złoto, czyste i idealne) oraz parę innych rzeczy, przede wszystkim dzieła Hermesa Trismegistosa. W nich widziano wyjaśnienie tego, co dzieje się w piecach czy kotłach. Notowano swoje obserwacje, ale opisywano je nie w formie prostych instrukcji czy przepisów, a filozoficznych, zakodowanych tekstów, często specjalnie niekompletnych czy pełnych niezrozumiałych, magicznych symboli, często odnoszących się do łączenia żywiołów - raz, że tak to wszystko sobie tłumaczono, a dwa, co do kodowania, ta nauka wydawała się ludziom zbyt cenna by dawać ją byle komu i celowo utrudniano do niej dostęp (taka moja dygresja, że być może alchemicy zwyczajnie nie chcieli dzielić się fachem i tracić pracy, i się tajemnicami poliszynela nie chcieli dzielić ze zwykłymi rzemieślnikami).

 

Metodą prób i błędów, dedukcji i filozoficznym rozważaniom udało się alchemikom odkryć choćby wodorotlenek potasu, wodorowęglan potasu, hydroksowęglan ołowiu(II), minium, eter etylowy, kwas solny, cynk, istnienie gazów, kwas benzoesowy, siarczan sodu, dwutlenek cyny, porcelanę, niektóre komponenty medycznych leków, a także dopatrzono się zjawiska fluerescencji (książka wspomina o "in Bologna the solar stone at the base of phosphorescence was discovered by a shoemaker-alchemist Vincenzo Casciarolo (27th century)" - nie jestem pewna o jaki solar stone chodzi, więc zostawiam to z oryginalnym fragmentem) czy laktozy.

 

Później nauka poszła do przodu i gdy pojawiła się odpowiednio czuła aparatura jak mikroskopy, alchemia poszła w odstawkę, a na jej miejscu rozwinęła się dzisiejsza chemia.

 

Ponieważ alchemia tłumaczyła nie tylko metalurgię czy ówczesną chemię, ale wiązała się mocno z tłumaczeniem natury świata, krążenia elementów itp. i posiadała elementy filozofii i religii, całkiem dobrze nadawała się też do opisu człowieka. Uznano, że on i jego umysł też może zostać oczyszczony jak metale i on sam może stać się złotem, Adamem Kadmon, idealną istotą która osiągnęła stan boskości. Wielu autorów, w tym Saint Germain, traktowało ją jako drogę do oświecenia czy też dojścia do Boga. Służyły ku temu, jak w alchemii, praca z żywiołami czy różnego rodzaju wizualizacje (a w każdym razie wspomina o nich Saint Germain). 

 

I w sumie to tyle z mojej strony. Na tym etapie nie wiem już nic, może ktoś lepiej zaznajomiony z tematem bedzie w stanie napisać coś o alchemii jako o systemie rozwoju :)

 

Edytowane przez Ragna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, super odpowiedź. Dziękuję :)

 

Czyli wg Ciebie alchemia z magią miały niewiele wspólnego. A sama alchemia to była wczesna nauka o metalach, naturze rzeczy, próbie łączenia pierwiastków...i dlatego poszła w odstawkę. Bardzo ciekawa odpowiedź. W takim razie dziś alchemikiem pozostało badanie człowieka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stilla
14 minut temu, nastek96 napisał:

Czyli wg Ciebie alchemia z magią miały niewiele wspólnego

 

Alchemia w tamtych czasach wydawała się magią i nie zawsze była popierana przez Kościół, chociaż z drugiej strony byli też duchowni, którzy o niej pisali. Ale tak to już bywa, że coś, co jest w gruncie rzeczy nauką, Kościołowi jest wrogiem ;) Niewykształceni ludzie alchemików też potrafili postrzegać jako szarlatanów. Jednak co do tego, czy w alchemii stosowano jakieś praktyki, które dzisiaj byśmy nazywali magią - to nie wiem. Powstrzymam się na razie od zabierania głosu w tej sprawie, może jak doczytam więcej to się wypowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...