Jump to content

Jazda konna


lukrecja13
 Share

Recommended Posts

Jeżdżę konno. Jaki skrypt pomógłby mi szybciej zdobywać umiejętności i być po prostu lepszą w jeździectwie? Czy raido wystarczy?

Link to comment
Share on other sites

W dniu 24.03.2022 o 22:01, lukrecja13 napisał:

Czy raido wystarczy?

 

Ja myślę, że jeśli jest mocna konkretna intencja, czyli u ciebie kierunek na jazdę konną - to wystarczy, pod warunkiem, że naprawdę jest to użyte w tym jednym znaczeniu. Raido ma o wiele wyższy poziom niż jej znaczenie wyrazowe: "jazda konna, podróż", te wyrazy mają znaczenie symboliczne, a zastosowane w skrypcie przyjmują rolę amuletu - wg. B.Tern mającego takie właściwości:

"Wprowadza dynamiczne zmiany, inicjuje ruch, działanie, aktywność; wyrywa z marazmu, pobudza, ułatwia podejmowanie odpowiednich decyzji; zapewnia wzrost, przynosi postęp, rozwój, otwartość;

silna ochrona w podróży – zapewnia bezpieczną, szybką i bezkonfliktową podróż oraz chroni wszelkie środki transportu i ruchomości."

 

 • Like 3
 • Super 2
Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

Frida poruszyła tu ważną sprawę, a mianowicie czym jest skrypt.
Skrypt jest niczym innym, jak działaniem magicznym, jak użyciem znaku runicznego jako talizmanu lub amuletu.

 

Znaczenie wyrazowe jest symbolem tego, co Skandynawowie przez nie rozumieli, wymawiając nazwę danej runy.
Jeśli mówili "Raido" to nie mieli na myśli na myśli konkretnie "jazdy konnej", tylko "jechać" i tym samym runa ta wyrażała ruch, podróż, ale nie oznaczała konia jako takiego. Koń tutaj służy jako środek transportu, bo tylko na koniu lub wozem konnym się wówczas jeździło, stąd "jazda konna", ale Raido to runa podróży (rozumianej dosłownie i w przenośni), ruchu i zmian. 

Oto etymologia: 
et. ind.: reidh- – jechać
staroang.: rād, rað – droga, podróż, przejażdżka;
rīdan, rād, ridon, riden – jechać
staroniem.: rītan – jechać
staronord.: reið – jazda, podróż; podjazd (najazd)
gocki: raida – wóz; powóz; fura

 

Znaczenie dywinacyjne Raido pochodzi więc od słów "jazda, podróż" i od tychże słów jest rozwijane aż do współczesności. Ale o koniu mowy nie ma, tak w średniowieczu jak i współcześnie i podobnie jest z amuletem / talizmanem: nie wyznacza on bycia lepszą w jeździectwie jako takim. Jeździectwo jest sportem, jest przyjemnością ale nie jest podróżą. 
Jeździectwo wymaga współpracy z koniem, a to wyraża runa Ehwaz, która znaczy dosłownie: "koń" i między innymi wyraża współdziałanie, zgrany zespół i uważam, że Ehwaz jest tu bardziej pasująca niż Raido i zastosowałabym ją jako runę główną.  A na skuteczną naukę można zastosować Ass (Ansuz).
Raido może mieć w tym swój udział jako przyspieszenie nauki, ponieważ sama jazda na koniu jest ruchem szybszym niż ruch pieszy i zdecydowanie przyspiesza osiągnięcie celu podróży, no i jest także runą mającą zapewnić i szybkość i bezpieczeństwo.

 • Super 5
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Dziękuję Wam za wyczerpującą odpowiedź! Ismer zwróciła uwagę na ważną dla mnie rzecz - czyli współdziałanie, zgrany zespół. Mam wrażenie, że tego brakuje mi w moich przygodach z końmi. Dziękuję za polecenie Ehwaz. Czy myślicie, że skrypt Raido Anzus Ehwaz byłby skuteczny? Nie jestem biegła w układaniu skryptów, chciałam "zbudować" go na podobieństwo mojego ulubionego skryptu - Kenaz Ansuz Berkano. W takiej kolejności, jak zaproponowałam widziałabym Ansuz (nauka) jako podstawa - w środku, Raido na "rozkręcenie" i ostatecznie "ehwaz" jako domknięcie przypominające o tym, że jeździec z koniec tworzy duet? Co o tym sądzicie?

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

Zrób jak czujesz, to ma być Twój skrypt, Twoja magia; w środku powinno być to, co jest najważniejsze dla Ciebie.

Dla siebie zrobiłabym inaczej: Ehwaz - Ass - Raido. 

 

 • Like 1
 • Medal 2
 • W punkt 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...