Skocz do zawartości

Jazda konna


lukrecja13

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 24.03.2022 o 22:01, lukrecja13 napisał:

Czy raido wystarczy?

 

Ja myślę, że jeśli jest mocna konkretna intencja, czyli u ciebie kierunek na jazdę konną - to wystarczy, pod warunkiem, że naprawdę jest to użyte w tym jednym znaczeniu. Raido ma o wiele wyższy poziom niż jej znaczenie wyrazowe: "jazda konna, podróż", te wyrazy mają znaczenie symboliczne, a zastosowane w skrypcie przyjmują rolę amuletu - wg. B.Tern mającego takie właściwości:

"Wprowadza dynamiczne zmiany, inicjuje ruch, działanie, aktywność; wyrywa z marazmu, pobudza, ułatwia podejmowanie odpowiednich decyzji; zapewnia wzrost, przynosi postęp, rozwój, otwartość;

silna ochrona w podróży – zapewnia bezpieczną, szybką i bezkonfliktową podróż oraz chroni wszelkie środki transportu i ruchomości."

 

  • Lubię to! 3
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Frida poruszyła tu ważną sprawę, a mianowicie czym jest skrypt.
Skrypt jest niczym innym, jak działaniem magicznym, jak użyciem znaku runicznego jako talizmanu lub amuletu.

 

Znaczenie wyrazowe jest symbolem tego, co Skandynawowie przez nie rozumieli, wymawiając nazwę danej runy.
Jeśli mówili "Raido" to nie mieli na myśli na myśli konkretnie "jazdy konnej", tylko "jechać" i tym samym runa ta wyrażała ruch, podróż, ale nie oznaczała konia jako takiego. Koń tutaj służy jako środek transportu, bo tylko na koniu lub wozem konnym się wówczas jeździło, stąd "jazda konna", ale Raido to runa podróży (rozumianej dosłownie i w przenośni), ruchu i zmian. 

Oto etymologia: 
et. ind.: reidh- – jechać
staroang.: rād, rað – droga, podróż, przejażdżka;
rīdan, rād, ridon, riden – jechać
staroniem.: rītan – jechać
staronord.: reið – jazda, podróż; podjazd (najazd)
gocki: raida – wóz; powóz; fura

 

Znaczenie dywinacyjne Raido pochodzi więc od słów "jazda, podróż" i od tychże słów jest rozwijane aż do współczesności. Ale o koniu mowy nie ma, tak w średniowieczu jak i współcześnie i podobnie jest z amuletem / talizmanem: nie wyznacza on bycia lepszą w jeździectwie jako takim. Jeździectwo jest sportem, jest przyjemnością ale nie jest podróżą. 
Jeździectwo wymaga współpracy z koniem, a to wyraża runa Ehwaz, która znaczy dosłownie: "koń" i między innymi wyraża współdziałanie, zgrany zespół i uważam, że Ehwaz jest tu bardziej pasująca niż Raido i zastosowałabym ją jako runę główną.  A na skuteczną naukę można zastosować Ass (Ansuz).
Raido może mieć w tym swój udział jako przyspieszenie nauki, ponieważ sama jazda na koniu jest ruchem szybszym niż ruch pieszy i zdecydowanie przyspiesza osiągnięcie celu podróży, no i jest także runą mającą zapewnić i szybkość i bezpieczeństwo.

  • Super 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję Wam za wyczerpującą odpowiedź! Ismer zwróciła uwagę na ważną dla mnie rzecz - czyli współdziałanie, zgrany zespół. Mam wrażenie, że tego brakuje mi w moich przygodach z końmi. Dziękuję za polecenie Ehwaz. Czy myślicie, że skrypt Raido Anzus Ehwaz byłby skuteczny? Nie jestem biegła w układaniu skryptów, chciałam "zbudować" go na podobieństwo mojego ulubionego skryptu - Kenaz Ansuz Berkano. W takiej kolejności, jak zaproponowałam widziałabym Ansuz (nauka) jako podstawa - w środku, Raido na "rozkręcenie" i ostatecznie "ehwaz" jako domknięcie przypominające o tym, że jeździec z koniec tworzy duet? Co o tym sądzicie?

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Zrób jak czujesz, to ma być Twój skrypt, Twoja magia; w środku powinno być to, co jest najważniejsze dla Ciebie.

Dla siebie zrobiłabym inaczej: Ehwaz - Ass - Raido. 

 

  • Medal 2
  • W punkt 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...