Skocz do zawartości

Nowa moda w Wielkiej Brytanii. Kobiety używają tarota nie tylko do wróżb


Piko

Rekomendowane odpowiedzi

Nowa moda w Wielkiej Brytanii. Kobiety używają tarota nie tylko do wróżb

 

"The Guardian" opublikował artykuł o panującej w Wielkiej Brytanii modzie na używanie tarota w nurcie self-care (ang. dbanie o siebie). Nowy sposób wykorzystania kart ma niewiele wspólnego z wróżbami, ale wywiera ponoć dobroczynny wpływ na psychikę.
 

Dawno minęły czasy, w których uważano, że powinniśmy się bać kart tarota. Brytyjska prasa opisuje nowy fenomen - coraz więcej kobiet trzyma w domu własną talię, by pomóc sobie w trudnych chwilach i szukać wskazówek. Zapanowała moda na stosowanie tarota jako narzędzia autoterapii i osobistego rozwoju.  

Nowa moda w Wielkiej Brytanii. Tarot jako narzędzie self-care

Jak podaje "The Guardian", Brytyjki zaczęły samodzielnie pracować z tarotem. Wykorzystują karty do introspekcji, namysłu nad sobą i poszerzania perspektywy. Ich praktyka nie ma na celu poznawania przyszłości i wróżenia, a zamiast tego służy dbaniu o siebie.

Na czym to polega? Jedna z prekursorek nowej metody, Jessica Dore, której matka zajmowała się czytaniem tarota, wraz z upływem lat zaczęła dostrzegać, że może on stać się narzędziem przydatnym w codziennym życiu.

Kobieta zauważyła, jak karty poprzez swoją symbolikę i przypisane do siebie znaczenia skłaniają ją do głębszej refleksji, co skutkuje nowym wglądem w sprawę, która ją interesuje. Odtąd zaczęła stosować praktykę do pewnego stopnia przypominającą wróżbę z pytaniem tarota o radę. Wyciągała jedną kartę, by za jej pośrednictwem przyjrzeć się swoim uczuciom, myślom i zachowaniom.

Nie zależało jej na tym, by poznać przyszłość, tylko... samą siebie. Gdy więc przykładowo wyciągała kartę 5 Kielichów, która mówi o pożegnaniu z przeszłością i lęku przed wyruszeniem w dalszą drogę, zaczynała się zastanawiać, czy dostrzega podobne zjawisko w swoim życiu i jak ono się objawia. To pomogło jej zrozumieć mechanizmy, jakie nią kierują.

Nowy sposób wykorzystania kart nazywa się treningiem poznawczej elastyczności. Ponieważ karty mają przypisane pytania, interpretacje i wskazówki, mogą służyć do ćwiczenia umysłu poprzez zmienianie perspektyw patrzenia na zjawiska czy doświadczenia.

To zupełnie nowe podejście do stawiania tarota - tym razem, zamiast dawać odpowiedzi, mnoży pytania. Pozwala zwrócić uwagę na kwestie, których nie dostrzegaliśmy. Poprzez sugestie tematów, nad którymi warto się zastanowić, pomaga w trenowaniu myślenia.

Metoda zyskała tak wiele zwolenniczek, że jej autorka wydała właśnie książkę zatytułowaną "Tarot dla zmiany. Wykorzystanie tarota w procesie dbania o siebie, rozwoju osobistego i poszukiwania samoakceptacji". W świetle jej teorii każdy może postawić sobie tarota i wyciągnąć z tego korzyści.


źródło: https://stylzycia.radiozet.pl/Magia/Wrozby/Tarot-nie-sluzy-tylko-do-wrozb-Fascynujace-odkrycie-w-The-Guardian-35511  

 

 

 

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy to jets taka nowatorska metoda....

Pierwsza talie kupilam jakies 15lat temu i jzu wtedy o tym czytalam.

Dla mnie nowatorska metoda to tarot inte cyjny. Czyli przyciagnijmy to czego pragniemy dzieki kartom.

Edytowane przez Blackraven
  • W punkt 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piko napisał:

Nowy sposób wykorzystania kart nazywa się treningiem poznawczej elastyczności.

No może temat już nie nowy, jak mówisz @Blackraven ,ale myślę że warto było o nim wspomnieć na forum... :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozytywne zjawisko wg mnie, że tarot się rozpowszechnia i jest używany do pracy nad sobą. 

Ale też mi się wydaje, że nie jest to nowość. Może to bardziej nowość na szeroką skalę. 

Tak samo jak Ameryka była odkryta przed Kolumbem. Ale była nowością, że nagle odkryto ja ,,dla wszystkich" i zaczęto masowo tam napływać. 

  • W punkt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...