Skocz do zawartości

Joker


Iza22

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderators

Mogło albo nie mogło. To zależy, czy ktoś tam się w magię bawił, jeśli tak to, hmmm... dziecinnie.

A prędzej to karta mogła tam po prostu upaść i utknąć, to nie jest takie nieprawdopodobne, jak się wydaje.

  • Lubię to! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wiemy na temat historii mieszkania. Czy ktos tam uprawial magię, czy nie. Moje pytanie jest bardzo ogólne, ponieważ zupełnie nie orientuję się w kwestii rytuałów. Człowiek, który kartę wydobył, twierdzi że została tam umieszczona, wciśnięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderators

No właśnie, nie wiadomo kto mieszkał - mogło być, że po prostu dziecko lub młodzież dokonała tego dzieła.

A nawet, jak dorosły, to ten gadżet nie należy do jakichś tradycyjnych magicznych działań i bardziej to mi wygląda na wyobraźnię, coś tworzone z motywu filmowego. Może komuś skojarzyło się z rolą Jokera i w tym symbolu upatrywał sobie czegoś.

  • Lubię to! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos chcial zatkac dziure miedzy klepkami albo oszukiwal w kartach i zamiast miec asa w rekawie mial jokera miedzy klepkami.

 

A tak na serio jezeli i tak nie jestesmy w stanie dociec przyczyny moze warto ta karte spalic albo zakopac w ziemi po czym  oczyscicmieszkanie?

 

Skoro tu jestes to pewnie interesujesz sie ezo wiec rytual oczyszczania nie powinien byc Ci obcy. Jezeli nigdy tego nie robilas zajrzyj do dzialu o magii i rytualach.

 

 

 

 

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalam, zeby te karte oprawic i powiesic na scianie, jako artefakt. Historia mieszkancow i mieszkania. Jesli wiec ta karta nie byla zlym przekazem, to pewnie tak zrobie. A oczyszczenie mieszkania oczywiscie rowniez. Dziekuje :)

  • Lubię to! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderators

hmmm, nie sądzę, by była czymś negatywnym w zamyśle.

Jest stara, ale wydaje mi się, że już powojenna. Może być cenna kolekcjonersko.

Obstawiam, że nie była tam celowo umieszczona, zn. w jakichś konkretnych działaniach magicznych.

I niekoniecznie osoba, która twierdzi, że została ta karta tam wciśnięta ma rację, tak uważa, lecz też i nie bierze pod uwagę różnych opcji, po prostu tak sądzi, bo tak ją zastała.

A rzeczywistość może być bardzo prosta.

A jak stary jest to budynek? 

Czy masz moźliwość dowiedzenia się kyo tam mieszkał, kim był, czym się zajmował?

A co dla Ciebie znaczy Joker, ten karciany?

 

PS. poczekajmy na Ismer, może coś będzie wiedziała nt. tej karty.

Edytowane przez Ejbert
  • Lubię to! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta karta mogla byc wcisnieta przez pracownikow, ktorzy dom wykonczyli lub robili remont. Niekoniecznie przez wlascicieli. Tak mi sie wydaje. Ale powodzenia w tej detektywistycznej akcji.

  • Lubię to! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

@Iza22 w mojej ocenie ten Joker nie znalazł się tam celowo, wątpię w jakąkolwiek magię z jego udziałem.

To jest wzór przedwojenny, karty określane ogólnie jako "Dondorf", a producent F.X. Schmid, puszczona ok. 1935. Ale talia od tego Jokera może być późniejsza, jednak nie wydaje mi się, by była powojenna, gdyż Schmid miał już wówczas inne Jokery. Ale mogę się mylić. Możliwe też, że jest to druk pokątny, czyli karciane podziemie, lecz trudno określić pochodzenie, bo takiego konkretnego wzoru trzeba szukać wśród kolekcjonerskich pasjonatów.

Talię z takim wzorem znalazłam u Kena Lodge i jeśli chcesz skontaktuj się z nim, może on coś będzie o tym więcej wiedział, bo gościu naprawdę jest w tym super; tu link do jego strony: Ken Lodge .

Może ten Joker być trochę wart, bo aczkolwiek ceny Jokerów pojedyńczych, starych ale tych bardziej pospolitych / dostępnych rynkowo kształtują się średnio na poziomie 5 - 10 euro (jest też oczywiście zależna od stanu zachowania) to już cena jakiejś rzadkości może być znacznie wyższa. 

Nie mam pojęcia, czy tego Jokera także, lecz zwróć uwagę na "made in Germany" - jest z błędem, a to może podnieść wartość karty, nawet jeśli jest podróbką, o ile nie jest ogólnie dostępna. A jak jest już nie do zdobycia, no to się ceni taki egzemplarz :) 

  • Lubię to! 3
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...