Skocz do zawartości

myśl ludzka


AnnnaMaria

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kłopot aby dokładnie sformułować pytanie jaka jest prędkość myśli ludzkiej . Google albo nie wiedzą albo ja nieudolnie pytam. Ponieważ sądzę że (oczywiście teoretycznie) myśl jest szybsza od prędkości światła . Za kilka lat albo jeszcze dłużej może się tak zdarzyć że człowiek dotrze do najbliższej gwiazdy która jest oddalona od Ziemi o ok. 5 tysięcy lat świetlnych i uda mu się wrócić za życia na Ziemię toooooo to będzie mógł? pomyśleć gdzie był w "oka mgnieniu" i wtedy mogłoby się okazać że prędkość światła została pokonana przez myśl ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2023 o 18:59, AnnnaMaria napisał:

Mam kłopot aby dokładnie sformułować pytanie jaka jest prędkość myśli ludzkiej . Google albo nie wiedzą albo ja nieudolnie pytam.

 

Myślę, że to na razie jest niemierzalne, więc odpowiedzi jaka jest prędkość myśli ludzkiej nie otrzymasz ani od google ani od fizyków.

Ale o ile ciała fizyczne nie mogą przekroczyć prędkości światła (tzn. nie wynaleziono jeszcze takiej metody, to myśl która jest energią niefizyczną zapewne może. 

 

Ale w dalszej części wypowiedzi mieszasz pojęcia: 

W dniu 12.02.2023 o 18:59, AnnnaMaria napisał:

Za kilka lat albo jeszcze dłużej może się tak zdarzyć że człowiek dotrze do najbliższej gwiazdy która jest oddalona od Ziemi o ok. 5 tysięcy lat świetlnych i uda mu się wrócić za życia na Ziemię toooooo to będzie mógł? pomyśleć gdzie był w "oka mgnieniu" i wtedy mogłoby się okazać że prędkość światła została pokonana przez myśl ...

 

Jeśli człowiek, czyli de facto ciało fizyczne dotrze do jakiejś gwiazdy i wróci, to nie oznacza, że jest to myśl. To w dalszym ciągu jest obiekt fizyczny. I nie myśl tam leci, tylko to ciało.  I to jest zupełnie co innego od wędrówki / podróży myśli "na inne gwiazdy".

Niektórzy wyjątkowi ludzie tak potrafią (a przynajmniej tak twierdzą, lecz nie należy ich mylić z jakimiś ekstrasensami, którzy mają halucynacyjne wizje ;)

  • Lubię to! 3
  • W punkt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super User
W dniu 12.02.2023 o 18:59, AnnnaMaria napisał:

myśl jest szybsza od prędkości światła

 

Myśl jest przekazywana za pomocą neuronów i impulsów elektrycznych. To od nich będzie zależeć prędkość myśli. Są wolniejsze od światła.

Jeśli chodzi o konkretne, potwierdzone wartości, to osobiście ich nie znam, więc sama skorzystałam z Google. Tutaj ktoś zadawał podobne pytanie: https://www.quora.com/Is-the-thinking-of-a-brain-faster-than-the-speed-of-light

Przytoczę cudzą odpowiedź, że najszybsza zarejestrowana reakcja wynosiła 120 m/s, ale odnosiło się to do fizycznych reakcji mięśniowych. Co do myślenia, to zwykle oscyluje w granicach 20-30 m/s versus 299 792 458 m/s prędkości światła...

Tutaj po polsku, i pada taka sama prędkość: https://www.chip.pl/2021/06/jak-szybkie-sa-impulsy-nerwowe

 

 

Edytowane przez Ariesza
  • Lubię to! 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
1 godzinę temu, Ariesza napisał:

Myśl jest przekazywana za pomocą neuronów i impulsów elektrycznych. To od nich będzie zależeć prędkość myśli. Są wolniejsze od światła.

 

Teoretycznie tak jest. Ale "myśl" nie jest tylko myślą w pojęciu przekazywania impulsów, to jest coś znacznie większego. Przykładowo "myśl Boga" - mam tu na myśli coś, co określane jest "wszechumysłem (w dalszym ciągu nie wiadomo, co to właściwie jest ) jest szybsza od prędkości światła. Ta prędkość światła to parametry, które fizykom znane są dzisiaj. Ale fizycy zakładają że istnieją cząsteczki szybsze od niej. Standardowy Model (chodzi o cząstki elementarne) szybko ulega modyfikacjom, wiemy o nich coraz więcej i to ciągle poszerza ludzkie horyzonty poznawcze. To pozwala wyjaśniać, jak powstał Wszechświat, ale to też tylko jest na razie w zakresie powstawania i istnienia masy, czyli otaczającej nas rzeczywistości, tej ziemskiej i tej kosmicznej. Lecz ta rzeczywistość nie jest jedyna, nie tylko bowiem ezoterycy ale i naukowcy przypuszczają, że istnieje coś takiego jak "czysta energia", coś takiego co nie ma masy i może to być "energia stwórcza", owa "myśl" właśnie, bezczasowa i bezprzestrzenna, coś co jest niepojęte dla ludzkiego umysłu i nieosiągalne dla jego obecnej mocy.

 

Gdzieś czytałam, że fizykom udało się coś wyzwolić z większą prędkością niż ma światło, (bodajże w akceleratorze) trwało to jakiś pierdyliardowy ułamek sekundy. Ale że fizyka (jakakolwiek)  to nie moja bajka, więc nawet nie potrafię nazwać tych cząstek, teorii, koncepcji itp.itd. i zainteresowanych tematem odsyłam do poszukiwań odkryć naukowych we własnym zakresie. 

 

 

  • Lubię to! 2
  • Medal 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super User
20 godzin temu, Ismer napisał:

Ale "myśl" nie jest tylko myślą w pojęciu przekazywania impulsów, to jest coś znacznie większego. Przykładowo "myśl Boga" - mam tu na myśli coś, co określane jest "wszechumysłem”


Kiedyś spotkałam się z dość romantycznym opisem zależności między tym „wszechumysłem” (chociaż w cytacie było to nazwane odrobinę inaczej) a mózgiem. „Wszechumysł” jest jak fale radiowe, a mózg jak nieco zdezelowany, szumiący odbiornik, przez który ostatecznie te fale odbiera i przekształca do formy słyszalnego dla nas dźwięku.

  • Lubię to! 3
  • Cool 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka:)

 

Jak dla mnie nie jest to porównywalne, ilość myśli przez godzinę ok! ale szybkość? światło przemierza daną drogę więc jest mowa o szybkości, myśl "wpada" nagle lub "trwa to jakiś czas" jeśli dotyczy myślenia :D

 

Pozdrówka

Elle

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Elle68 napisał:

Jak dla mnie nie jest to porównywalne, ilość myśli przez godzinę ok! ale szybkość? światło przemierza daną drogę więc jest mowa o szybkości, myśl "wpada" nagle lub "trwa to jakiś czas" jeśli dotyczy myślenia :D

 

Ale to w dalszym ciągu jest "szybkość" - myśl też przemierza daną drogę w przestrzeni materialnej i niematerialnej. Jest to szybkość niemierzalna, jeszcze. W zasadzie nawet nieodkryta, wymyka się naukowcom :D 

 

Natomiast ta myśl, w sensie koncepcji, jak tu do tych gwiazd dotrzeć i wrócić, to chwilowo utopijna i nierealna jest i jak chodzi o czas jej realizacji, no to myślę, że sobie jeszcze trochę poczekamy.

A i  "szybkość myśli" to nie jest to samo co "szybkość myślenia" ;) 

  • Lubię to! 2
  • W punkt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Emeryta napisał:

 

Ale to w dalszym ciągu jest "szybkość" - myśl też przemierza daną drogę w przestrzeni materialnej i niematerialnej. Jest to szybkość niemierzalna, jeszcze. W zasadzie nawet nieodkryta, wymyka się naukowcom :D 

 

Natomiast ta myśl, w sensie koncepcji, jak tu do tych gwiazd dotrzeć i wrócić, to chwilowo utopijna i nierealna jest i jak chodzi o czas jej realizacji, no to myślę, że sobie jeszcze trochę poczekamy.

A i  "szybkość myśli" to nie jest to samo co "szybkość myślenia" ;) 

 

Jasne, że nie to samo;) 

Czy szybkość? myśl jako wytwór naszego umysłu skąd zaczyna swój wyścig ze światłem?;)

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Elle68 napisał:

Czy szybkość? myśl jako wytwór naszego umysłu skąd zaczyna swój wyścig ze światłem?;)

 

To jest dobre pytanie: skąd jako wytwór naszego umysłu zaczyna ten wyścig?

 

Ale dla mnie jest fajniejsze siedzenie w chacie i przemieszczanie się - penetrowanie myślą - już nie wytworem umysłu a informacją - w te dalekie i nie osiągalne ciału przestrzenie.

Zawsze mnie one ciekawiły, tak jak i głębie oceanów. Tylko o ile tajemnicze życie w głębi wód jest fascynujące i zachwycają mnie formy istnienia tam, dla samego piękna choćby, to już penetrowanie innych kosmosów jest czymś, co Emeryta lubi najbardziej i za to jedno oddałabym wszystkie inne ciekawości :lol:

  • Lubię to! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...