Skocz do zawartości

Nieboszczyk na kompost czyli eko pogrzeb


Ismer

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Trochę nad tym myślałam, zanim napisałam i wyszło mi, że wszystko zależy od tego, co ma się wbite do głowy. Teraz takie pochówki to nowość i dla wielu szok, nie do przyjęcia, no ale jakie właściwie znaczenie ma ciało, które i tak śmierdzi i się rozkłada? A groby są co jeden to ozdobniejszy - komu to ma służyć, zmarłemu czy rodzinie?

Ważniejsza więc dla mnie jest pamięć w sercach tych, którzy jeszcze tu się męczą i dobrze, jeśli to będzie wdzięczna pamięć. Ale jaka ona będzie to zależy już ode mnie i chyba ważniejsze jest to, co każdy z nas robi za życia i w jakim stylu. Jeśli coś jest po śmierci, to uważam, że nieboszczykowi lepiej będzie się żyło na tamtym świecie i bardziej mu (duszy) zależałoby aby pozostawić po sobie dobrą pamięć i wdzięczność ludzką, a nie na tym w jakim budynku mieszka jej była powłoka.

 

Też wychodzę z tego założenia :) 

 

W dniu 20.02.2023 o 03:17, Emeryta napisał:

Zresztą to jest nienormalne, że chrześcijaństwo (no, nie tylko ono) które mówi o tym, że to dusza jest ważna a nie ciało, to ciało traktuje tak, jakby to ono było w tym wszystkim najważniejsze, godne szacunku i inny rodzaj pochówku niż kościołowy, uwłacza godności ludzkiej. To jak mam to rozumieć, forma, w której czasowo zamieszkuje duch - a ponoć śmiertelne i nie bez przyczyny rozkładające się ciało jest tylko jego mieszkaniem - jest tożsame z tym duchem i wymaga pośmiertnej czci? Jak ktoś hołduje tym wierzeniom - okej, jego problem, lecz czemu ja, niewierząca, mam słuchać pańskiej trąby? Mowy nie ma. 

 

@Emeryta :oklasky:

  • W punkt 3
  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super User
3 godziny temu, Gosia napisał:

komu to ma służyć, zmarłemu czy rodzinie?

 

Rodzinie. Ale sama ozdobność faktycznie nie powinna mieć większego znaczenia. Po prostu niektórzy chcieliby mieć miejsce, na które mogliby pójść, "odwiedzić" zmarłego. Niektórzy nawet rozmawiają z grobami, tak, jakby ciągle byli obok i w ten sposób kultywują pamięć o swoich bliskich,. Kompost szokuje, bo robi się go ze śmieci i odpadków, a przecież tym ludzie nie są.

  • Lubię to! 4
  • Cool 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
Teraz, Ariesza napisał:

Kompost szokuje, bo robi się go ze śmieci i odpadków, a przecież tym ludzie nie są.

 

Ludzie - jako istoty duchowe, dusza w ogóle - nie. Ale ciało z śmieci, konkretnie z prochu powstało. Zawiera w sobie to, z czego zbudowany jest kosmos.  Jednak wszystko co się wokół tego ciała dzieje, obojętnie w jakich czasach i w jakiej kulturze, jest tylko ludzkim wyobrażeniem, czego tej duszy po śmierci potrzeba, z tej "potrzeby" powstały zwyczaje pogrzebowe.

 

5 minut temu, Ariesza napisał:

Po prostu niektórzy chcieliby mieć miejsce, na które mogliby pójść, "odwiedzić" zmarłego. Niektórzy nawet rozmawiają z grobami, tak, jakby ciągle byli obok i w ten sposób kultywują pamięć o swoich bliskich,

 

To też, jednak nadal jest to własne chciejstwo i własne emocje, co również jest szalenie mocnym czynnikiem utrwalającym pochówki ziemne, jednak są też inne zwyczaje, jak hinduskie ciałopalenie, równie tradycyjna i mocna koncepcja jak chrześcijańskie pochówki. 

 

Tak więc

3 godziny temu, Gosia napisał:

wszystko zależy od tego, co ma się wbite do głowy

 i jeśli ta alternatywa się globalnie przyjmie, to za jakiś czas tradycyjne cmentarze zaliczy się w poczet zabytków kultury :D 

 

Ja osobiście nie uważam, by nowe sposoby na pochówek uwłaczały duszy, a porozmawiać ze swoimi bliskimi, którzy już przeszli na drugą stronę mogę - i wolę - po prostu tam gdzie akurat jestem.

Zdaję sobie sprawę, że dla większości osób taka fizyczna forma "odwiedzin" jest jedyną możliwą do przyjęcia, ale to wynika z wierzeń, a te zawsze można zmienić, czego najlepszym przykładem jest inwazja chrześcijańska, która wykrochmaliła nasze rdzenne wierzenia. A teraz idzie nowe i rewolucyjne idee nowej ery nabierają rozmachu. To się po prostu dzieje i zmian nic nie zatrzyma. Może tylko się tu i ówdzie opóźnią, w tym w naszym pięknym kraju, ale przyjdą z pewnością. 

  • Lubię to! 1
  • W punkt 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...