Skocz do zawartości

Eris/Kore/Persefona/Prozerpina


Ariesza

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super User

Czy można poprosić bardziej obeznanych o parę słów odnośnie powyższych? :bukiet3i:

Czuję zamieszanie z poplątaniem, jeśli chodzi o obiekty noszące powyższe imiona (wszak trzy z tych imion odnoszą się do tej samej bogini).

 

Pani Gołębiewska z namaszczeniem wspomina w swoich książkach o aspektach do Prozerpiny w swoim kosmogramie, z czego można wywnioskować, że przynajmniej ta konkretna autorka uważa ją za ciekawy, warty obserwacji obiekt. Próbowałam ją znaleźć zarówno w polskim programie Urania (jest) oraz w aplikacjach astro na telefonie i w necie (żeby nie mieszać za dużo, powiem tylko, że każdy program pokazuje co innego, pod różnymi nazwami i w różnych stopniach).

 

Wikipedia mówi, że mamy cztery różne obiekty:

 

Co ma być czym? Pani Gołębiewska robi jeden obiekt z Eris i Prozerpiny (i Kory w dalszej części swojego artykułu), co jest dziwne, bo w astronomii to trzy różne obiekty: https://jolanta-golebiewska.pl.tl/Eris%2C-czyli-Prozerpina-.-.htm 

 

W sieci można się natknąć się także na artykuły, które co prawda część tych obiektów wyraźnie rozróżniają, np. TU, gdzie rozdzielono Persefonę#399 i Prozerpinę#26, ale i tak nadano im identyczne znaczenie.

 

Odnoszę też wrażenie, że temat jest popularny głównie w Polsce, w zachodnich kalkulatorach i książkach, jeśli już są asteroidy, to bardziej Chiron Ceres, Juno, Westa, Pallas, a Eris/Persefona (jeśli już jest) to znajduje się na szarym końcu.

 

Będę wdzięczna za poprowadzenie w ciemności i diagnozę, czy we współczesnej astro jest to coś do zgłębiania, czy do olania ;p Jak żyć?

Edytowane przez Ariesza
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ekspert

@Ariesza o Eris wiem tyle, że bardzo długo siedzi już w znaku Barana( aby nie skłamać, to chyba kilkadziesiąt lat) ale - polscy astrologowie( panowie) zajmujący się astrologią mundalną, zwracają uwagę na tranzyty Eris bo jest ona od dłuższego czasu w kwadraturze z Plutonem( stąd te nieciekawe czasy i wojny). Ogólnie Eris jest od wojny i niezgody( mit o jabłku niezgody rzuconym przez Eris). 
Ja mam Wenus z Eris i się nie chwałę ;p 

… i cała reszta ludzi urodzona w podobnym czacie, co ja. 
 

Tak sobie myślę, że może autorka ma jakieś kompleksy i stąd dopatrzyła się połączenia chociażby z planetoidą/asteroidą. 

 
Zwracałabym bardziej uwagę na Gwiazdy Stałe, chociażby Regulusa czy Spicę. 
Tutaj można się chwalić ;) 
 

  • Lubię to! 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...