Skocz do zawartości

Gdzie szukać godziny urodzenia?


Ismer

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

Godzina urodzenia jest niezbędna do pełnej interpretacji horoskopu, bez niej prognoza astrologiczna jest bardzo ogólna i niedokładna. Sama data urodzenia to jak podanie nazwy ulicy, na której się mieszka. Bez znajomości numeru ulicy i mieszkania nie da się zindywidualizować osób które tam mieszkają. Im więc dokładniejsza jest godzina urodzenia tym dokładniejsza jest prognoza indywidualna.
Jak więc ustalić możliwie jak najdokładniejszą godzinę urodzenia?

 

1. Najczęściej źródłem informacji są rodzice i rodzina. Ale... nader często bywa, że po latach mama, tata czy inni krewni najczęściej pamiętają czas zaokrąglony, albo "między" . Albo mama twierdzi, że urodziła cię o 7 rano, a babcia upiera się, że to była 7, ale wieczorem.
W takim wypadku trzeba zrobić dokładny wywiad. Jeśli rodzice czy krewni nie pamiętają dokładnie lub mają wątpliwości nie daj się spławić standardowym "nie pamiętam", naciskaj, zadawaj pytania, bądź wytrwała/y i upierdliwa/y. Pytaj: kiedy to było: w dzień czy w nocy? jeśli dzień to czy o świcie, rano, w południe, po południu, jeśli noc to czy wieczorem czy głęboką nocą.
Często rodzice, albo bliscy pamiętają, że ktoś wtedy szedł albo wrócił z pracy, z porannych zakupów, gotował obiad, czy w telewizji leciał film albo wiadomości.
Jeśli mniej więcej pamiętają jaka była pora dnia, to pytaj dalej, aż dowiesz się jak się rodziłaś/eś: czy łatwo, czy ciężko, szybko czy parę godzin lub nawet cała dobę? Czy mama pamięta jakieś szczegóły, czy akurat nie zmieniały się dyżurne w szpitalu? a może dzwony biły w kościele? albo Słońce lub Księżyc świeciły prosto w twarz? albo czy to była pora śniadania, obiadu lub kolacji, która ją ominęła?
Te wszystkie informacje pomagają nie tylko tobie ale i astrologowi w ustaleniu godziny urodzenia. 

 

2. Poszukaj  opaski ze szpitala, którą zakłada się noworodkowi na rączkę (tu zawsze wpisywana jest godzina urodzenia) i/ lub książeczki zdrowia dziecka, którą każda mama otrzymywała przy wypisie do domu. Tam bywała wpisywana (lub dopisywana) godzina urodzenia dziecka, zazwyczaj jednak z opóźnieniem.

 

3. Sprawdź godzinę w archiwach szpitala, w którym się urodziłaś/eś, lecz to nie jest łatwa sprawa - administracja szpitala zazwyczaj nie lubi tracić czasu na penetrowanie archiwów "na gębę", ale można wystąpić o sporządzenie dokumentacji medycznej, jeśli ona jeszcze tam jest. Obecnie placówki medyczne obowiązane są przechowywać dokumentację medyczną przez 20 lat od ostatniego wpisu.
A jeśli urodziłaś/eś się w domu (dotyczy to osób w wieku co najmniej średnim, gdyż obecnie poród domowy objęty jest dokumentacją medyczną) ew. w małej miejscowości, możesz też poszukać swojej godziny urodzenia w księdze parafialnej. Jednak tam też zazwyczaj nie jest to godzina dokładna, bywa, że mija się z faktycznymi narodzinami nawet o parę godzin.

 

4. Swoją godzinę urodzenia znajdziesz również w księgach aktów stanu cywilnego, które, odpowiednio dla danej miejscowości, znajdują się w głównym Urzędzie Stanu Cywilnego.
Można też najpierw zapytać w Urzędzie, czy ta godzina znajduje się na Twoim akcie urodzenia.
W niektórych urzędach można otrzymać informację o godzinie urodzenia telefonicznie lub podczas wizyty w USC od ręki, bez opłaty.
Jeśli pracownik urzędu nie chce podać takiej informacji, wystąp z oficjalnym wnioskiem o to aby wydano pełny odpis aktu urodzenia wraz z godziną.
Teraz taki wniosek można złożyć w dowolnym USC, również online i takąż drogą otrzymać odpis aktu urodzenia, lecz najlepiej będzie, jeśli udasz się do urzędu osobiście. Wniosek jest płatny, obecnie opłata wynosi 33 zł.

 

→ Odpis aktu urodzenia - informacje
→ przykładowy wzór pełnego odpisu aktu urodzenia

 

Ale uwaga: osoby urodzone pomiędzy wrześniem 1955 roku a styczniem 1990 roku w odpisie zupełnym aktu urodzenia mogą nie znaleźć informacji o godzinie urodzenia, gdyż obowiązujące w tym okresie przepisy nie przewidywały wpisywania jej do aktu urodzenia.
W takim przypadku należy zwrócić się do właściwego USC o wydanie zaświadczenia o godzinie urodzenia na podstawie tzw. aktów zbiorowych, które urzędowi dostarczają szpitale położnicze, zawiadamiając o narodzinach nowych obywateli.

Na podstawie aktów zbiorowych USC może wystawić zaświadczenie o godzinie urodzenia. Ta opcja także jest płatna, ale tańsza od całkowitego odpisu aktu urodzenia.

 

Pamiętaj o tym że:  godzina zapisana w USC, na opasce poporodowej, w książeczce zdrowia często również jest zaokrąglona oraz zwykle późniejsza o ok. 5-10-20 min. niż faktyczna, gdyż, szczególnie w przypadku osób urodzonych w ubiegłym wieku, są one przepisywane z akt szpitalnych, gdzie wpisywało się godzinę najczęściej po zakończeniu całej akcji porodowej, czyli po zważeniu, zmierzeniu i wykąpaniu noworodka, a obecnie dochodzi do tego jeszcze czas, kiedy dziecko leżało na brzuchu mamy zanim zostało "sklasyfikowane".
Artur Święch dodaje, że należy uważać także na godziny typu 6.00 lub 20.00, zwłaszcza jeśli jedynym źródłem tej informacji są akta szpitalne. Są to bardzo często godziny kończenia pracy przez zmiany w szpitalu (w różnych szpitalach i różnych latach te godziny są oczywiście różne).
Zdarzało się, że pielęgniarki wpisywały wszystkie dzieci urodzone na danej zmianie pod koniec zmiany – wtedy wszystkie mają wpisaną tę samą godzinę urodzenia (np. 6.00). Dziś taka praktyka już raczej nie występuje.

Obecnie godzina urodzenia jest obowiązkowo wpisywana do szpitalnej karty noworodka i do księgi noworodków.

 

5. Jeśli wszystkie z powyższych metod zawiodły, to pozostaje tylko rektyfikacja horoskopu, wyłącznie u profesjonalnego astrologa. Jest to metoda żmudna i czasochłonna, im mniej ta godzina jest dokładna tym więcej czasu zabiera astrologowi rektyfikacja. Do rektyfikacji niezbędne jest podanie ważnych dla Ciebie okresów i wydarzeń ze swojego życia wraz z ich datowaniem.

  • Medal 1
  • Super 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...