Jump to content

Magia ludowa - drewno na dom


Ismer

Recommended Posts

  • Administrator

W styczniu rąbano drzewa. Zresztą od słowa "ścinać" językoznawcy wywodzą nazwę tego miesiąca. Było to racjonalne podejście, dlatego że wycinka zimą była lżejsza. Las bardziej przejrzysty, a więc łatwiej wybrać odpowiednie drzewo, bo nie cięto wszystkiego pod rząd, jak dzisiaj. 


Drzewo do budowy chałupy miało być proste, z małą ilością sęków, zdrowe. Wierzono, że od drzewa z gałęziami w dół będzie bieda, drzewo z narostami sprowadzi na rodzinę gnijące rany, a suche doprowadzi do wysychania domowników, czyli śmierci.


Taka selekcja, choć z pobudek magicznych, miała sens, bo wskazywała na choroby czy defekty drzewa, które w przyszłości osłabią ściany domostwa. Zimą też łatwiej było drewno zwieźć. Potoki zamarznięte, nie ma błota i po śniegu koniom łatwiej ciągnąć. Ale to strona techniczna, istotna, choć nie jedyna. 
Zimą las śpi, a śmierć najlepsza, gdy we śnie przychodzi. Najdelikatniejsza i najmniej bolesna. Widzieli to ludzie patrząc na odchodzenie swoich bliskich. A czym drzewo gorsze od człowieka? Też żyje, trwa kilka pokoleń i "widzi" zmiany w świecie. Skoro ma służyć mu po śmierci, to niech jego energia jest dobra, niech nie krzyczy zamknięte w ścianach chałup. Niech poczuje wdzięczność człowieczą. 
Drwal wiedział o tym, dlatego przed zanurzeniem toporka dziękował drzewu. Nie czuł sprzeczności, że chrześcijańską modlitwę pod drzewem szepcze. Bo wszystko, co robił miało być z błogosławieństwem Stwórcy. Wierzył, że to Bóg nauczył człowieka wszystkiego, a on tylko odtwarza jego gesty. Tak, jak było na początku.

I choć ziemię oddał człowiekowi, to ten ma korzystać z jej darów świadomie i z wdzięcznością. Bo wdzięczność jest budulcem świata. 

 

źródło: Olga Solarz Magia ludowa Karpat

  • Super 3
  • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...