Skocz do zawartości

Dekanaty - planetarne czy znaki zodiaku?


Ariesza

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super User

Na Tiktoku ostatnio pojawił się temat dekanatów i zauważyłam, że przedstawiają to tak, że każdy Znak Zodiaku dzieli się na mniejsze sektory, odpowiadające również Znakom.

Ja kojarzę raczej wersję z planetami, ale okazuje się, że podział według Znaków był stosowany już przez Maniliusza w 1 wieku naszej ery. 

 

Moje standardowe pytanie: co według Wam ma więcej sensu?

 

Podział planetarny (tutaj w wersji chaldejskiej):

f5c8836c456d334c60dbb86451cd7a4db94e1efb

 

A tutaj według znaków:

 

decanate-small.jpg

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Ja przyjęłam hinduski (bodajże) system, czyli ten od znaków, także w dwadasamsach (to zresztą przeszło z astrologii hinduskiej). Uważam, że jest bardziej naturalny.

Porządek chaldejski jednak ma zastosowanie w astrologii horarnej i tam nawet nie nie ośmielam się wcisnąć zamiennika :D 

 

Tu mała uwaga: oba systemy są "planetarne", różnią się tym, że chaldejski idzie od znaku Barana przez cały zodiak w porządku chaldejskim i oczywiście siłą rzeczy nie uwzględnia transsaturników.

A hinduski, żeby nie było za łatwo i za prosto, ma dwa sposoby liczenia dwad: jeden zawsze biorący początek od znaku Barana a drugi od znaku zodiaku. Ale nie wiem, skąd się wziął ten podział od Barana, bo jeśli dekanaty zaczynają się od znaku, to logiczne, że dwady też. I nie pamiętam, gdzie o tym stało, że od Barana, musiałabym przekopać stare książki i notatki, a to mnie czasowo przerasta. 

  • Cool 1
  • Super 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jak rozumiem każdy dekanat ma 10 stopni. A co z minutami? 

Jeśli ktoś ma słońce na pograniczu np: 20 stopni i 50 minut to jest już to trzeci dekanat, czy jeszcze drugi? 

Edytowane przez nastek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super User
Godzinę temu, nastek96 napisał:

Jak rozumiem każdy dekanat ma 10 stopni. A co z minutami? 

Jeśli ktoś ma słońce na pograniczu np: 20 stopni i 50 minut to jest już to trzeci dekanat, czy jeszcze drugi? 


1 stopień zaczyna się od 0. stopnia 0. minuty danego znaku, a kończy na 9. stopniu 59. minucie tego znaku.

 

10 stopień to już drugi dekanat, ciągnie się do 19. stopnia 59. minuty.

 

20.50 to trzeci dekanat.

  • Lubię to! 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...