Skocz do zawartości

Planeta wolniejsza w aspekcie ma mocniejszy wpływ niż szybsza?


Ariesza

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super User

Szanowni,

 

natknęłam się na taką wskazówkę, zawartą w "Kursie astrologii" Balbiny Pędziwiatr, na stronie 82. Cytuję:

 

Cytat

 

14. Interpretacja aspektów

[...]

 

Krok 3 – Wzajemny wpływ planet

 

Jest to najważniejszy krok w interpretacji aspektu. Najpierw podzielimy planety na dwie grupy.
Grupa 1 (planety szybkie): Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus i Mars.
Grupa 2 (planety powolne): Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton.

 

Jeśli planeta należy do grupy 1 i  tworzy aspekt z planetą, która należy do grupy 2, wówczas silniejszy wpływ pochodzi od planety z grupy 2. Planeta z grupy 2 wpływa na planetę z grupy 1. Powiedzmy, że WH ma aspekt Słońca do Neptuna, a zatem Neptun (grupa 2) wpływa na Słońce (grupa 1). Jeśli jednak planety znajdują się w tej samej grupie, obie wpływają na siebie.

 

 

Dalej autorka podaje jak poszczególne planety z grupy 2 wpływają na planety z grupy 1 (co dają w pozytywie jak i negatywie), oraz jak interpretować planety z tym samych grup (1 z 1 oraz 2 z 2).

 

Moje pytanie: czy rzeczywiście w astrologii tak jest?

  • Lubię to! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ekspert

@Ariesza nie spotkalam się w literaturze z takim sposobem objaśniania aspektów ale ten kawałek który wstawiłaś nie jest błędnym myśleniem. W sensie to Neptun będzie zabarwiać Słońce a nie na odwrót( mówimy tutaj o horoskopie urodzeniowym).

Ale na przykład analizując horoskop, gdzie np Neptun włada 6 domem i jest w trygonie ze Słońcem, to sprawom które zawierają się w 6 domu będzie to Słońce pomagać i dodawać “powera”. 
Nie wiem zatem czy właściwe jest grupowanie tak planet bo to zamyka w pewnych ramach a analiza horoskopu jest wielowarstwowa. 

Ciekawa jestem jak autorka tłumaczy resztę aspektów. 

  • Lubię to! 3
  • W punkt 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderators

Nie, to jest zbytnie uproszczenie. Nie wiem skąd ona to poderwała - autorka ta, podobnie jak wielu innych pismaczy, powiela to, co usłyszała i przeczytała - i choć i ja o tych " grupach" gdzieś coś, to klasyczną i niezawodną wskazówką kto komu dyktuje, jest siła planety.

Spotkałem się też z twierdzeniem, że planeta wolniejsza dyktuje szybszej, co się po części zgadza z teorią balbi-novą.

Ale logika i praktyka wskazuje, że racja leży po stronie klasycznej interpretacji.

  • Lubię to! 4
  • W punkt 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super User
44 minuty temu, Gringe napisał:

Ciekawa jestem jak autorka tłumaczy resztę aspektów. 

 

Dalej jest tak (powycinałam część rzeczy, aby nie było, że wrzucam cały rozdział z i tak niezbyt długiej książki):

 

Cytat

JOWISZ:
Harmonijnie: optymistycznie, radośnie, szczęśliwie, wiele, ekspansja, powodzenie, rozwój.
Nieharmonijnie: zbyt wiele, przesada, fanatyzm, wyolbrzymianie.

 

SATURN:
Harmonijnie: stabilny, skoncentrowany, wytrwały, realistyczny, rozważny.
Nieharmonijnie: przygnębienie, smutek, niepewność, ograniczenia, opóźnienia, pesymizm.

[tutaj na podobnej zasadzie był opis Urana, Neptuna i Plutona - wycięłam]

 

Słońce kwadratura Pluton:
Krok 1 – Słońce, Pluton (obie planety męskie).
Krok 2 – Rodzaj aspektu – kwadratura – nieharmonijny.
Krok 3 – Jak planety na siebie wpływają? Pluton (planeta z grupy 2) wpływa negatywnie na Słońce (planeta z grupy 1).

Jeśli Słońce tworzy kwadraturę z Plutonem, wówczas WH odczuwa konflikt między swoim świadomym ja, swoją osobowością (Słońce), a  możliwością transformacji (Pluton). Wiesz już, że kwadratura jest nieharmonijnym aspektem, a więc w kroku 3 sprawdzasz jak planeta z grupy 2 wpływa nieharmonijnie na planetę z grupy 1. Pojawiają się tu słowa: obawy, zbyt intensywnie, przemoc, zaczepność i zniszczenie. Dlatego też WH ma jednocześnie wewnętrzne fobie i obawy, ale i jest zaczepny i konfliktowy. Wydaje się to sprzeczne, że WH jest jednocześnie pełen obaw oraz bezwzględny i skłonny do konfliktowego rozwiązania problemów. Prawdą jest jednak, że tego typu ludzie mają w sobie dużo strachu, a  najlepszą obroną jest atak. Atakując zabijają swój wewnętrzny strach.

 

[tutaj padał przykład trygonu Słońca z Neptunem - wycięłam]

 

Najważniejszymi aspektami w  horoskopie są te, które tworzą planety z grupy 1 do planet z grupy 2. Następnym ważnym elementem jest jakość aspektów – najważniejsze i najistotniejsze dla WH są aspekty nieharmonijne oraz koniunkcje. Dlatego też, nawet powierzchowne zerknięcie na horoskop i nieharmonijne w nim aspekty, może nam wiele powiedzieć o WH.


Jak interpretować aspekty planet z tej samej grupy 2?

 

Powiedzmy, że WH ma opozycję Saturn – Uran. Opozycja to wątpliwości. Saturn nieharmonijnie wyraża się poprzez: przygnębienie, smutek, niepewność, ograniczenia, opóźnienia, pesymizm. Uran nieharmonijnie wyraża się poprzez: niepokój, upór, zbyt szybkie zmiany, bunt. Skoro są to planety z tej samej grupy, Uran wpływa na Saturna i Saturn wpływa na Uran. Skoro Saturn to potrzeba granic, odpowiedzialności i ciężkiej pracy, a Uran to wolność i nagłe wydarzenia, możemy wywnioskować, że WH doświadczyć może wielu nagłych końców, ograniczenia wolności, może naruszać granice. Ogólnie mówiąc jest tu konflikt między tym co nowe (Uran), a tym co stare (Saturn), a więc nawet wolność dla tej osoby może się stać więzieniem, może tak bardzo szukać wyzwolenia, że zaczyna się ograniczać. [i tak dalej, opis i interpretacja się jeszcze ciągnęły - wycięłam]


Aspekty między powolnymi planetami są mniej ważne, ponieważ nie aspektują planet osobistych (powolnych), a więc nie wyrażamy ich na co dzień. Są również trudniejsze
w analizie.

 

Jak interpretować aspekty planet z tej samej grupy 1?


Są to najłatwiejsze aspekty do analizy. Wystarczy krok 1 i 2 – określić jakość aspektu i  wymieszać znaczenia. Określenie charakteru aspektu już wiele mówi. Na przykład, Księżyc tworzy kwadraturę z Wenus, wówczas uczucia (Księżyc) i zachowanie w związku (Wenus) są ze sobą w konflikcie. WH może przyciągać relacje, które go ranią emocjonalnie. Jest tu konflikt między rolą matki a partnerki. WH chcąc realizować swoje pragnienia partnerskie (Wenus), jest rozdarty, ponieważ nie może jednocześnie spełniać się w  roli troskliwej matki (Księżyc). Jest więc rozdarty emocjonalnie, bywa niezrównoważony emocjonalnie i nadwrażliwy.
Choć Ascendent i MC nie są planetami, jednak bierzemy je pod uwagę przy interpretacji aspektów. Asc i DC traktujemy i interpretujemy jak planety z grupy 1. Jeśli, na przykład, Saturn aspektuje Ascendent, ogranicza on ekspresję WH, jego pokazywanie się światu. WH jest powściągliwy, zestresowany, spięty i pesymistyczny. Wszystko ocenia negatywnie. 

 

 

  • Lubię to! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
22 godziny temu, Gringe napisał:

Nie wiem zatem czy właściwe jest grupowanie tak planet bo to zamyka w pewnych ramach a analiza horoskopu jest wielowarstwowa. 

 

Jeśli ktoś ma taką, rodem z Panny :Dpotrzebę grupowania i klasyfikowania to na to nie ma rady, a poza tym do każdego trafia co innego.  Dla mnie również jest to pewne ograniczenie, lecz komuś początkującemu może pomoże w rozumieniu w jaki sposób działają aspekty. 

 

Krok 3 – Wzajemny wpływ planet

Jest to najważniejszy krok w interpretacji aspektu. Najpierw podzielimy planety na dwie grupy.
Grupa 1 (planety szybkie): Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus i Mars.
Grupa 2 (planety powolne): Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton.

 

→ okej, niech sobie tak będą pogrupowane, to ułatwia zrozumienie dlaczego coś się pojawia, lecz brak tu bardzo istotnego wyjaśnienia, jaką funkcję pełnią planety osobowe a jakie społeczne i ciężkie, co jest istotne w rozumieniu, jak to działa i dlaczego. (może w książce są? mam jakąś p. Balbinę, lecz stoi prawie nietknięta).

Poza tym nie dodała grupy społecznej, co też ma znaczenie we wzajemnym oddziaływaniu na siebie.

 

Jeśli planeta należy do grupy 1 i  tworzy aspekt z planetą, która należy do grupy 2, wówczas silniejszy wpływ pochodzi od planety z grupy 2.

Planeta z grupy 2 wpływa na planetę z grupy 1. Powiedzmy, że WH ma aspekt Słońca do Neptuna, a zatem Neptun (grupa 2) wpływa na Słońce (grupa 1).

→ teoretycznie tak właśnie jest, gdyż to Neptun dodaje Słońcu danych cech, których bez tego aspektu Słonko by nie miało. Ale są to przede wszystkim cechy osobowości, pojawiają się w charakterze, zachowaniu czy we właściwych Neptunowi zdolnościach. 

Odwrotność, czyli wpływ Słońca na Neptuna praktycznie jest żaden, co wynika właśnie z definicji roli planet osobowych - społecznych - ciężkich.

Pominięte planety społeczne - Jowisz i Saturn również mają wpływ na osobówki, lecz aspekty z nimi mogą coś wnieść i do ich świata. Tu właśnie nie ma jeszcze tej sztywnej granicy jak z ciężkimi.

 

Jeśli jednak planety znajdują się w tej samej grupie, obie wpływają na siebie.

→ też racja, bo wpływać siłą rzeczy muszą, lecz tutaj też bardzo ważna jest ocena siły tego działania, kto przewodzi, gdyż te połączenia trwają miesiącami i latami, a w indywidualnych horoskopach są połączone z różnymi innymi planetami.

  • Cool 2
  • Medal 1
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ismer zmienił tytuł na Planeta wolniejsza w aspekcie ma mocniejszy wpływ niż szybsza?
  • Administrator

Jeszcze wypadałoby rozkminić, co to w pojęciu autorki książki znaczy "wzajemny wpływ planet". Bo z jednej strony jest tak, że planeta wolniejsza "nadaje" swoje cechy tej szybszej i to nadanie dotyczy najbardziej planet transsaturnicznych w stosunku do pozostałych. 

Natomiast siła tego wpływu i jego efekt w postaci wyładowania aspektu (zewnętrznie albo wewnętrznie) zależy od mocy planety i tu wkraczają do akcji wszelkie godności i słabości. Pod tym więc względem nadający "mocniejszy" - bo będący planetą wolniejszą Neptun - nie będzie miał siły, by skutecznie dokopać Słońcu, jeśli ono będzie w swojej godności, a im tych godności będzie więcej, tym Neptun będzie miał mniej do gadania. Będzie bruździł (jeśli aspekt jest trudny) lecz Słońce przezwycięży jego złe wpływy, choć zapewne nie obędzie się bez rozczarowań i błędów, lecz w tym wypadku mało szkodliwych. Natomiast jeśli to Neptun będzie silny a Słońce słabe to taki Włh będzie człowiekiem podatnym na nieciekawe podszepty Neptuna, żyjącym we mgle iluzji, doznającym wielu rozczarowań w życiu. Przy pozytywnych aspektach silny Neptun obdarzy słabe Słońce swą lepszą stroną mocy, ale co Słońce z tym zrobi, w jaki sposób to wykorzysta i czy w ogóle wykorzysta? - trudno to przewidzieć z tego jednego aspektu, tu już wkracza do akcji ocena całości wpływów horoskopowych.

Generalnie jest tak, że planety społeczne i ciężkie "coś oferują" osobówkom, a ich rolą jest to wykorzystać. 

  • Cool 1
  • Medal 2
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderators

@Ariesza a co ta pani Balbina mówi o aspektach między osobówkami?

Jeśli zasada wolniejsza wpływa na szybszą ma zastosowanie i tutaj, to Merkury i Księżyc byłyby najbardziej bezwolne, w sensie, że one nic nie generują, tylko przyjmują wszystko z pocałowaniem ręki.

A przecież tak nie jest, każda planeta ma swoje zadania i te wpływy się mieszają.

  • Lubię to! 1
  • W punkt 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...