Jump to content

Maja


Marcin

Recommended Posts

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia Maja :

 

Kobieta ta jest konsekwentna w swych przekonaniach. Jej charakter jest spokojny, rozsądny, prostolinijny, sprawiedliwy. Jest kobietą subtelną, postępującą intuicyjnie, zgodnie ze wszystkimi regułami prawdy. Zna doskonale naturę ludzką oraz różne charaktery. Szybko podejmuje decyzje, które w zasadzie są trafne. Nigdy nie zmienia raz danego słowa. Poniesie pełną odpowiedzialność za rodzinę i dom. Lubi dzieci. Męża traktuje jako głowę domu, która musi zabezpieczyć rodzinie warunki materialne. Pochodzenie imienia jest hebrajskie: w przenośni być pięknym, wspaniałym.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Imię to kojarzy mi się z pewną wspaniałą osóbką. Podobno oznacza "Piękna, wspaniała" i przyznam, że przymioty te świetnie odzwierciedlają tę osobę. No i tak właściwie, to wszystkie Maje które znam, oprócz jednej aktorki, są ładne... Ale z charakterem już niekoniecznie. Czy wiecie coś więcej na temat znaczenia tego imienia?

Link to comment
Share on other sites

Guest truskawka

Mi osobiście Maja kojarzy się Pszczółką Mają :mrgreen: Znalazłam jeszcze takie znaczenia:

 

Maja imię (z pochodzenia greckie lub rzymskie), wywodzi się od imienia nimfy, matki Hermesa lub od rzymskiej bogini przyrody, której imieniem nazwano miesiąc maj.

Stosowane także jako zdrobnienie imienia Maria. Ponadto istnieją imiona japońskie (Māya) oraz arabskie (Maya) o identycznym brzmieniu, a w niektórych krajach również zapisie.

Maja imieniny obchodzi 9 kwietnia. - źródło: Wikipedia

 

MAJA

Jedna z wersji imienia Maria. Pochodzenia najprawdopodobniej hebrajskiego, od słowa mariam (napawać radością) lub egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga). W Polsce częściej nadawane dopiero po drugiej wojnie światowej. Zdrobnienia: Majka. Inne formy: Maia. Obce formy: Maja, Maia, Maya (ogólnie przyj. forma).

MITOLOGIA:

Maja, nimfa, jedna z Plejad, matka Hermesa. Maja, italska bogini przyrody, której imieniem nazwano miesiąc maj.

ZNANE POSTACIE:

Maja Berezowska, pol. malarka (13 IV 1898-31 V 1978). Maja Plisiecka, radz. tanc. baletowa (ur. 10 XI 1925). Maja Komorowska-Tyszkiewicz, aktorka pol. (ur. 23 XII 1937).

AFORYZM:

Do bzu podobna panna Maja,

Bo pachnie majem i upaja.

Włodzimierz Ścisłowski

Każdy, kto lubi Maję, zadania od niej spisać dostaje. - źródło: http://kartki.onet.pl/S,0,imiona.html?Param=132120

 

Kobieta ta jest konsekwentna w swych przekonaniach. Jej charakter jest spokojny, rozsądny, prostolinijny, sprawiedliwy. Jest kobietą subtelną, postępującą intuicyjnie, zgodnie ze wszystkimi regułami prawdy. Zna doskonale naturę ludzką oraz różne charaktery. Szybko podejmuje decyzje, które w zasadzie są trafne. Nigdy nie zmienia raz danego słowa. Poniesie pełną odpowiedzialność za rodzinę i dom. Lubi dzieci. Męża traktuje jako głowę domu, która musi zabezpieczyć rodzinie warunki materialne. Pochodzenie imienia jest hebrajskie: w przenośni być pięknym, wspaniałym. - źródło: http://www.imiona.malutki.pl/imie_156.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ja mam na imię Maja :) Nie zgodziłabym się z niektórymi cechami : Ale sądzę że jestem prostolinijna, a przede wszystkim do bólu szczera :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

MAJA

 

Pochodzenie: różne (czytaj poniżej)

Liczba imienia: SIÓDEMKA

Znaczenie: wiele znaczeń (czytaj poniżej)

Znak zodiaku: Ryby

Planeta: Neptun, Wenus

Imieniny: 9 Kwiecień

 

Dziś imię Maja jest najczęściej rozumiane jako jedno ze zdrobnień od Marii. Ale z tym imieniem wiąże się dużo więcej znaczeń, mitów i tradycji różnych ludów. W Grecji znano boginkę imieniem Maja, która była córką Atlasa i matką Hermesa czyli Merkurego. W Indiach miała tak na imię matka Buddy, a samo słowo "maja" znaczy w sanskrycie, świętym języku Indii, tyle, co "złuda". Według niektórych hinduskich myślicieli cały świat to jedna wielka "maja", czyli złudzenie. Celtowie mieli boginię o imieniu Maja Rosmerta. Rzymianie czcili swoją Maję jako boginię wiosny, życiowej mocy, pomyślności i rozkwitu sił przyrody. Jej święto obchodzono 1 maja; ten miesiąc został tak nazwany właśnie od jej imienia. życie duchowe, a przeżywanie piękna i prawdy wyżej sobie cenią niż pospolite rzeczy, które można kupić za pieniądze. Zgodnie z całą wielką tradycją swojego imienia Maje są wrażliwe i uduchowione, choć mogą gorzej sobie radzić w sprawach praktycznych. W życiu mają raczej na względzie cudze dobro niż własne interesy; zresztą zwykle są wolne od egoizmu. Nadmiar obowiązków i trudów może je przerażać; tęsknią do świata, który byłby lepszy i lepiej urządzony niż ten, który jest naprawdę. Często z imieniem tym wiążą się talenty artystyczne, a na pewno takie widzenie świata, jakie charakteryzuje artystów. Marzycielskie i romantyczne Maje rozkwitają na wiosnę, jakby pamiętały o majowym święcie rzymskiej boginki, której imię noszą. Imię to pozostaje w harmonii z naturą znaku Ryb, choć nie chroni przed właściwym Rybom idealizmem i nadmiarem wrażliwości. Odpowiednie jest również dla tych znaków, które mają w swej opiece Wenus i Neptun, a więc dla Raka, Wagi, Byka. Można też je polecić Skorpionom (wtedy uczyni je życzliwszymi i łatwiejszymi we współżyciu), Pannom (będą łagodniejsze niż zazwyczaj) i Wodnikom. Bliźnięta łatwo przyjmą to imię za swoje, choć nie tłumi ono ich wad. Dla Koziorożców to imię jest zbyt zwiewne, a ogniste znaki Barana, Strzelca i Lwa może skłonić do wprowadzanie w życie rozmaitych fantazji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...