Jump to content

Mirosław


Marcin

Recommended Posts

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia Mirosław :

 

Imię Mirosław jest jednym ze starych słowiańskich imion zaklęć albo magicznych życzeń. Zanim na nasze ziemie przybyło chrześcijaństwo, większość męskich imion naszych przodków była właśnie takimi zaklęciami; poprzez imię życzono nowym członkom rodu sławy, powodzenia, radości i męstwa. "Mirosław" (do dziś to rozumiemy), jest życzeniem sławy. Trudniej już się domyślić, z jakiego powodu miała przyjść owa sława. Słowa "mir" w języku polskim prawie się nie używa. "Mieć mir" znaczy: mieć posłuch, autorytet. Po rosyjsku to samo słowo oznacza dwie rzeczy: pokój (brak wojny) i świat. Pierwotnie słowo "mir" oznaczało porządek w państwie lub plemieniu. A więc "Mirosław" to ktoś, kto zaprowadza porządek i dlatego zyskuje sławę albo też ktoś, kto ma sławę i posłuch wśród rodaków.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Pasuje do Mirosława, którego ja znam. Jest szefem w firmie i potrafi zaprowadzić posłuch, jest też "sławny" choć napewno nie na całą Polskę, ale miasto napewno, bo jest radnym.

Moja koleżanka ma z koleji wójka Mirosława a ten słynie chyba tylko z nadużywania alkoholu...

Różnie to bywa z Mirosławami. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 7 months later...

MIROSŁAW

 

Pochodzenie: słowiańskie

Liczba imienia: SZÓSTKA

Znaczenie: "sławny dzięki posłuchowi u ludzi"

Znak zodiaku: Wodnik

Planeta: Uran i Merkury

 

 

 

Imię Mirosław jest jednym ze starych słowiańskich imion zaklęć albo magicznych życzeń. Zanim na nasze ziemie przybyło chrześcijaństwo, większość męskich imion naszych przodków była właśnie takimi zaklęciami; poprzez imię życzono nowym członkom rodu sławy, powodzenia, radości i męstwa. "Mirosław" (do dziś to rozumiemy), jest życzeniem sławy. Trudniej już się domyślić, z jakiego powodu miała przyjść owa sława. Słowa "mir" w języku polskim prawie się nie używa. "Mieć mir" znaczy: mieć posłuch, autorytet. Po rosyjsku to samo słowo oznacza dwie rzeczy: pokój (brak wojny) i świat. Pierwotnie słowo "mir" oznaczało porządek w państwie lub plemieniu. A więc "Mirosław" to ktoś, kto zaprowadza porządek i dlatego zyskuje sławę albo też ktoś, kto ma sławę i posłuch wśród rodaków. indywidualizm. Dziewiątki wykraczają poza to, czego ich nauczono, przerastają swoich rodziców i nauczycieli. Żyją na własny rachunek i mało się przejmują tym, co o nich pomyśli sobie otoczenie. I taki właśnie jest los idealnych Mirosławów. Idą oni przez życie własną ścieżką, często na przekór wyobrażeniom swojej rodziny i środowiska. Jako młodzieńcy często ubierają się nie tak, jakby tego życzyli sobie ich ojcowie; próbują przygód, których starsi woleliby im oszczędzić i uczą się innych rzeczy niż powinni. Po latach jednak ich nietypowa wiedza i rozległe życiowe doświadczenie okazuje się całkiem użyteczne i Mirosławowie ze swoich dalekich podróży wracają na łono społeczeństwa. Mirosławów zawsze pociąga to, co nowe, dalekie i egzotyczne. Trudno im wysiedzieć w jednym miejscu i przy jednym zajęciu; często zmieniają zawody i jest wśród nich wielu wziętych podróżników. Mają talent do obcych języków. Jeżeli wyruszają na dalekie wyprawy, wracają z nich odmienieni. Kiedy przyjdzie pora, aby się ustatkować, Mirosław okazuje się zdolnym organizatorem i wtedy rzeczywiście, jakby w myśl starosłowiańskiej wróżby, ma szansę stać się sławny dzięki porządkom, jakie zaprowadzi w swojej firmie lub dzielnicy. Pełna zgodność między imieniem a znakiem zodiaku zachodzi wówczas, gdy Mirosław urodzi się jako Wodnik. Drugim znakiem Mirosławów jest inny zodiakalny wędrowiec, Strzelec. Jeżeli to imię nadamy chłopcom ze spokojnych znaków Panny, Koziorożca lub Raka, doda im ono ruchliwości i odwagi oraz sprawi, że zainteresują się podróżami i przygodami. Z kolei Baran i Waga pod wpływem imienia Mirosław spoważnieją i będą lepiej znać swoje życiowe cele. Bykom, Lwom i Bliźniętom imię to dodaje rozmachu i lekkości myślenia. Mirosławowie ze znaku Skorpiona i Ryb będą najczęściej uzdolnieni w kierunku aktorstwa i satyry.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Mirosław to mężczyzna twardy, zdecydowany i prostolinijny. Po młodzieńczych wyskokach stabilizuje swoje życie, stając się dobrą głową rodziny, wiernym mężem i wspaniałym ojcem. Dba o dom, ma szacunek do tradycji oraz do rodziców. Mirosław jest dobrze sytuowany. Może być mundurowym, jest lojalny wobec władz i jest dobrym patriotą. Uznaje zasady wiary. Nie cierpi plotek, kłamstwa i oszustwa.

 

Imieniny Mirosława

26 lutego

 

Zdrobnienia imienia Mirosław

Mikuś, Miluś, Mimciek, Mimi, Minek, Minia, Minkuś, Mir, Mira, Miras, Mircia, Mircio, Mircyk, Mireczek, Mirek, Mirelka, Mirenio, Miri, Mirko, Mirkof, Mirkotka, Mirkuś, Miro, Miron, Mironka, Miroszka, Mirosławek, Mirson, Mirucha, Mirula, Mirunia, Mirunik, Mirunio, Miruś, Miruń, Misio, Miłek, Myrek

 

Szczęśliwa liczba: 2

Szczęśliwy kamień: hematyt

Szczęśliwy kolor: grafitowy

 

Imię Mirosław w innych językach

Myron (fr.)

Miroslaw (niem.)

Miroslav (połud.-słow)

 

Historia imienia Mirosław

Jest to dwuczłonowe imię słowiańskie, zawierające w pierwszym członie rzeczownik mir —pokój, a w drugim element -sław. Człony tego imienia mogły ulec odwróceniu, przez co powstało imię Sławomir. W dokumentach imię Mirosław poświadczone jest od 1212 roku w formach: Mirosław, Mirek, Miron, Mirosz, Miroszek, Mrosław.

Od imienia tego pochodzą nazwiska: Mierosławski, Mirecki, Markowski, Mirosławski, Miroszewski, Miroszowski.

W kalendarzu imion słowiańskich umieszczone zostało pod datą 26 lutego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...