Jump to content

Patryk


Marcin

Recommended Posts

 • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia Patryk :

 

Do dziś Patrykom pozostało zamiłowania do życia na pograniczach, nie tylko w sensie pogranicza krajów i kultur, ale także pogranicza tego, co znane i nieznane. Patrykowie są przeznaczeni na podróżników i badaczy odkrywających nieznane obszary wiedzy. Zwykle imię to wskazuje na duży umysłowy potencjał, zdolności do nauk ścisłych i języków obcych. Dziewiątka jest także liczbą mistrzostwa, co sprawia, że Patrykowie w tym, co robią, są perfekcjonistami, cenią sobie doskonałość i profesjonalizm. Bardziej niż inni cierpią, jeżeli popełnią jakieś błędy. Imię Patryk w większym stopniu niż inne imiona - dziewiątki uwrażliwia na tradycję, daje silne związki z rodziną oraz sprawia, że w swoich zainteresowaniach i karierze zawodowej młodzi ludzie idą śladem swoich ojców

Link to comment
Share on other sites

 • 3 years later...
Guest Patryk8

Wszystko się zgadza, tylko tan koniec coś do mnie nie pasuje, bo górnikiem jak mój ojciec nie planuję być.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

Pochodzenie: Pochodzenie: łacińskie

Znaczenie imienia: "patrycjusz", czyli "człowiek z dobrego rodu"

Liczba dla imienia: 9

Znak zodiaku: Ryby

Planeta: Jowisz i Merkury

Imieniny obchodzi: 17 Marca

Kolor: pomarańczowy

 

Patryk, czasami znany w wersji Patrycy, to po łacinie *Patricius*. Słowo to oznaczało "patrycjusza", czyli członka arystokratycznego rodu, mającego prawo zasiadać w rzymskim senacie. Później stało się imieniem.

 

Tak miał na imię św. Patryk, apostoł Irlandii. Został on jako młodzieniec porwany przez irlandzkich piratów, a wróciwszy z niewoli sam udał się na Zieloną Wyspę i nawrócił na chrześcijaństwo zamieszkujących tę krainę Celtów. Do dziś jego dzień, 17 marca, jest świętem wszystkich rozproszonych po świecie Irlandczyków.

 

Liczba imienia Patryk równa się dziewięć. Dziewiątka w imieniu każe przekraczać granice i szukać miejsc nieznanych, "białych plam" na mapie. I rzeczywiście, kariera św. Patryka rozpoczęła się od podróży za morze.

Jest uparty, samodzielny.

 

Patryk to imię przede wszystkim dla dwóch sąsiadujących ze sobą znaków: Ryb i Wodnika, jak również dla znaków podlegających Merkuremu, czyli dla Panny i Bliźniąt. Ze względu na siłę rodzinnych związków odpowiednie jest również dla Raka. Z pozostałych znaków bardziej pasuje do Wagi, Strzelca i Koziorożca, mniej zaś do Barana, Byka, Lwa i Skorpiona.

 

 

 

Mój syn dostał to imię. Jest Panną i numerologiczną 3.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 2 months later...
 • 8 months later...
 • 6 months later...

U mnie również się zgadza , ale tylko w 80 %. Nie zgadza się że mam talent do przedmiotów ścisłych, bo ich wrecz nie cierpie ;/ Oraz że idzie w ślady ojca... O nie! xD

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...

Patryk to mężczyzna uparty, energiczny i nieco zaborczy. Uwielbia naukę, ciągle chce zdobywać wiedzę i odkrywać coś nowego, dlatego też ma dużą szansę zostać naukowcem. Wszystko co robi, stara się robić perfekcyjnie i z pełnym zaangażowaniem. Nigdy się nie poddaje, walczy aż do końca, nawet kiedy inni dawno już się poddali. Kocha podróże i kraje, które mają w sobie jakieś tajemnice, i w których można odkryć coś ciekawego. Patryk jest mocno związany ze swoją rodziną.

 

Imieniny Patryka

17 marca

Patroni i święci

św. Patryk

Zdrobnienia imienia Patryk

Paciek, Pacio, Paciora, Paciu, Paciuś, Paddy, Padi, Padryg, Pako, Papi, Papik, Papisiek, Papiś, Papryczka, Papryk, Papryka, Paprykarz, Paprykens, Paprynio, Papryś, Paputryk, Papyś, Partyk, Pary, Paryk, Pasiak, Pasiek, Pasiu, Pat, Pater, Patex, Pati, Patik, Patiko, Patison, Patisonek, Pato, Patol, Patonek, Patras, Patrencjusz, Patrex, Patricio, Patrick, Patricos, Patriczi, Patriko, Patrio, Patrison, Patro, Patrol, Patron, Patrox, Patrula, Patrulka, Patruś, Patrycjusz, Patrycy, Patryczak, Patryczek, Patryczens, Patryczko, Patryczuch, Patrykas, Patrykos, Patryl, Patrynia, Patrynio, Patryniu, Patrys, Patrysio, Patrysiu, Patrysiuniek, Patrysiątko, Patryszonek, Patryś, Pattrison, Patu, Patuś, Patuń, Patyk, Patyl, Patysia, Patyś, Pała, Pedro, Pepe, Peti, Petrić, Pitu, Pjontka, Pryk, Pryko, Pstryk, Pycek, Pysiek, Pysio, Pysiu, Rico, Tryk, Tusiek, Tuś, Tylu

 

Przysłowia

Gdy zakochasz się w Patryku, będzie o to mnóstwo krzyku

 

Szczęśliwa liczba: 1

Szczęśliwy kamień: hematyt

 

Szczęśliwy kolor: grafitowy

 

Imię Patryk w innych językach

język angielski: Patrick

język arabski: نبيل (Nabil)

język baskijski: Patirki

język bułgarski: Патрик (Patrik)

język chiński: 帕特里克 (Pàtèlǐkè)

język chorwacki: Patrik

język czeski: Patrik

język farerski: Pátrikur

język francuski: Patrice, Patrick

język gaelicki szkocki: Pàdraig

język grecki: Πατρίκιος

język hebrajski: פטריק (Patrik)

język hiszpański: Patricio

język irlandzki: Pádraic, Pádraig, Pádruig

język islandzki: Patrekur

język japoński: パトリック (Patorikku)

język kataloński: Patrici

język koreański: 패|트|릭 (Paeteurik), 파|트|리|시|오 (Patrisio)

język litewski: Patrikas

język łotewski: Patriks

język maltański: Patrizju

język niderlandzki: Patrick, Patricius

język niemiecki: Patrick

język norweski: Patrik, Patrick, Patryk

język portugalski: Patrício , Patrique

język rosyjski: Патрик (Patrik)

język rumuński: Patriciu

język serbski: Патрик (Patrik)

język szwedzki: Patrik

język ukraiński: Патрік (Patrik)

język węgierski: Patrik

język włoski: Patrizio, Pasquale

 

Historia imienia Patryk

Jest to przejęta z angielskiego forma imienia łacińskiego Patricius. Na gruncie łacińskim było to pierwotnie cognomen od słowa pospolitego patricius —członek rodu, którego ojciec zasiadał w senacie.

W dawnej Polsce imię to było znane w formie Patrycy, Petrycy zapożyczonej wprost z łacińskiego Patricius. Imię to nosił Andrzej Petrycy Nidecki (1522-1587), filolog, tłumacz i komentator Cycerona. Jako nazwiska formy Petrycy używał też Sebastian Petrycy z Pilzna (1554-1626), lekarz i filozof.

Przybliżymy postać jednego spośród czterech świętych.

 

PATRYK, APOSTOŁ IRLANDII

Urodził się około r. 385 w Tabernii (Tubernii), której nie sposób zidentyfikować; jest to może dzisiejsze Ravenglass; dość że położone było w tej części Brytanii, która należała już do cesarstwa. Patryka wcześnie ochrzczono, ale mimo to wychowywano, jakby się dziś powiedziało, po laicku. Gdy miał szesnaście lat, został porwany przez piratów i sprzedany jako niewolnik w Irlandii. Wtedy właśnie dokonała się w nim odmiana życia. Po sześciu latach udało mu się zbiec z Irlandii, ale zapomnieć o niej już nie potrafił. Wracała doń w snach i na jawie, wreszcie doznawszy mistycznego przeżycia, uświadomił sobie, że powołany jest do pracy nad jej nawróceniem. Żeby się do tego przez odpowiednie studium przygotować, udał się na kontynent i został uczniem Św. Germana z Auxerre. Jako pielgrzym podążył też do Italii i przez jakiś czas przebywał w koloniach mniszych na wyspach Morza Tyrreńskiego. Gdy potem okazał gotowość udania się do Irlandii, władze kościelne wzbraniały się przed udzieleniem aprobaty, zwłaszcza że zarzucono mu brak odpowiedniego wykształcenia. W końcu wyznaczono go na następcę pierwszego biskupa Irlandczyków, Palladiusza.

Nierzadko też życie jego było wystawione na niebezpieczeństwo. W końcu też niejednej przykrości doczekał się od swoich. Krytykowano go na miejscu i w Bretanii, zwłaszcza że zażądał ekskomuniki dla niejakiego Korotyka, który ze zbójecką bandą rycerzy najechał brzegi Irlandii, zabijając i uprowadzając w niewolę mieszkańców ochrzczonych przez Patryka.

Ostatnie lata spędził, jak przypuszczają, w jakimś klasztorze. Nie wiemy, kiedy umarł. Daty wskazywane koniekturalnie przez badaczy wahają się między r. 457 a 493. Pewniejsza jest bez wątpienia data dzienna, przekazana przez wiele starych martyrologiów. Jest nią 17 marca.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...
 • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...