Jump to content

Wanda


Marcin

Recommended Posts

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia Wanda :

 

Wanda to imię, o którego pochodzeniu znawcy wciąż dyskutują: podają wadę - wędkę - osobę łowiącą mężczyzn lub wendene, co po litewsku znaczy rusałka. Kobieta o tym imieniu zadba przede wszystkim o siebie, a o innych wtedy, gdy wystarczy jej czasu. Nie jest wzorem pracowitości.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 years later...

WANDA

 

Pochodzenie: słowiańskie (legendarne)

Liczba imienia: ÓSEMKA

Znaczenie: niejasne, patrz niżej

Znak zodiaku: Ryby

Planeta: Neptun i Saturn

Imieniny: 26 Styczeń, 23 Czerwiec

 

Każde dziecko w Polsce wie, że Wanda była krakowską księżniczką, "co nie chciała Niemca" i wolała skoczyć do Wisły, niż oddać rękę i władzę cudzoziemskiemu najeźdźcy. Tyle mówi średniowieczna legenda. Co niej może być prawdą? Imię Wanda, choć wydaje się czysto polskie, przypomina nazwę plemienia Wandalów, które w starożytności mieszkało na Wisłą. Być może samobójcza śmierć Wandy jest dalekim echem ofiar z ludzi składanych pogańskim bóstwom rzeki. W każdym razie imię Wanda zawsze kojarzyć się będzie z wodą, Krakowem, poświęceniem i ofiarą. W Ameryce spotyka się też to imię pisane przez "v". Ale owa Vanda pochodzi z Indii, z sanskrytu i jest to nazwa kwiatu, storczyka. Imię Wanda ma liczbę osiem, która w numerologii oznacza życie trudne i pełne poświęceń, ale również materialny sukces i bogactwo oraz zdolność do regeneracji, odrodzenia i zaczynania wszystkiego od nowa. Los zwykle żąda od kobiet, które noszą to imię, poświęceń i wysiłków; każe im rezygnować z rzeczy, które im przychodzą łatwo, a w zamian obdarza odpowiedzialnością i daje szanse na duże sukcesy. Często bywa tak, że Wanda trzyma się zawodowych czy też rodzinnych obowiązków - choć naprawdę w głębi duszy tęskni za życiem lekkim i barwnym. Ale gdy przychodzi wybierać, Wandy się nie wahają i wybierają te drogę przez życie, która jest trudniejsza i bardziej ambitna. Wandy mają zwykle wiele zalet: są wrażliwe i szczerze przejmują się cudzym losem, mają silny instynkt opiekuńczy, rozumieją psychikę dzieci i umieją pochylić się nad każdym, kto potrzebuje ich pomocy. Potrafią zapomnieć o własnych potrzebach i służyć innym. Nieobce są też im romantyczne tęsknoty i wrażliwość na piękno. Często świadomie rozwijają swoje artystyczne talenty. Ale, jak powiedzieliśmy, zwykle wybierają życie trudniejsze i odpowiedzialne; nie uciekają od twardej walki o byt, od pracy, obracania pieniędzmi i ponoszenia związanego z tym ryzyka. Imię Wanda najlepiej pracuje na korzyść znaku Ryb, choć odpowiednie też jest dla innych znaków wodnych, czyli Skorpiona i Raka. W dalszej kolejności może być nadawane ziemnym Bykom, Koziorożcom i Pannom oraz Wodnikom i Bliźniętom. Dziewczętom ze znaków ognistych (Baran, Lew i Strzelec) może być z nim nieco niewygodnie. Nie tylko u nas imię Wanda kojarzy się ze znakiem Ryb. Była taka zwariowana amerykańska komedia po tytułem "Rybka zwana Wandą", gdzie imię to nosiła jednocześnie kobieta, główna bohaterka... i odmiana rybek w akwarium.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Wanda to kobieta kochająca domowe ognisko. Jest wzorową matką i ma mocno rozwinięte uczucie macierzyństwa, dlatego wszystko przeznacza na wychowanie swoich dzieci. Ceni wolność myśli oraz działania. Jest patriotką i jest lojalna. Bardzo dba o swój wygląd zewnętrzny.

 

Imieniny Wandy

26 stycznia

23 czerwca

 

Zdrobnienia imienia Wanda

Deczko, Dula, Dusia, Duśka, Dzianda, Dziunia, Wand, Wandal, Wandalena, Wandalka, Wandeczka, Wandeńka, Wandita, Wandix, Wandka, Wandula, Wandulka, Wandunia, Wandusia, Wanduszka, Wandzia, Wandziata, Wandzik, Wandziol, Wandzior, Wandzisław, Wandziulka, Wandziunia, Wandziusia, Wandziuszka, Wandzix, Wańdźka, Wen, Wendy, Wendziak, Wenezuela, Weni, Wiwi, Łanda, Łendi, Łonda

 

Przysłowia

„Wygląda jak Wanda z Wisły wyciągnięta”

 

Szczęśliwa liczba: 7

Szczęśliwy kamień: bursztyn

Szczęśliwy kolor: pomarańczowy

 

Imię Wanda w innych językach

ang. – Wanda

czeski – Vanda

franc. – Wanda, Vanda

hiszp. – Vanda

łac. – Wanda, Vanda

niem. – Wanda

ros. – Wanda

węg. – Vanda

wł. – Vanda

 

Historia imienia Wanda

Jest to bardzo popularne w Polsce imię żeńskie. Znane nam jest z podania o królu Kraku, przekazanego lub wymyślonego przez Wincentego Kadłubka. Z jego kroniki podanie to przeszło do innych kronik, a nawet podręczników historii. Wanda była bohaterką wielu utworów literackich polskich (od renesansu do Młodej Polski), a także obcych (francuskich i niemieckich), szczególnie w wieku oświecenia. Etymologia imienia nie została jednoznacznie wyjaśniona. Łączono je z dialektalnym (mazowieckim) słowem pospolitym wąda (z a nosowym) – wędka, litewskim vanduo – woda, fala. Najbardziej prawdopodobna jest hipoteza, że imię Wanda pochodzi z germańskich imion dwuczłonowych typu: Wendelburg. Wendelgard jako ich skrócenie. W wieku XIX w dobie przywracania imion słowiańskich Wanda stała się popularnym imieniem chrzestnym. Formy spieszczone to: Wandzia, Wandeczka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...