Jump to content

Wiktor


Marcin

Recommended Posts

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia Wiktor :

 

"Victor" to po łacinie "zwycięzca". Ale jak się wsłuchać uważnie w magiczne wibracje tego imienia, to wcale nie kojarzy się z nim obraz tryumfującego wodza. Wiktor, jeżeli już odnosi zwycięstwo, to wcale nie dzięki śmiałym i ryzkownym posunięciom, lecz raczej dzięki starannym, drobiazgowym przygotowaniom i obliczeniu każdego swojego kroku. Dzieje się tak, gdyż liczbą jego imienia jest czwórka - liczba ludzi mocno trzymających się ziemi, polegających na tym, co da się zmierzyć i wyliczyć; często przesadnie ostrożnych i dalekich od porywów fantazji.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

WIKTOR

 

Pochodzenie: łacińskie

Liczba imienia: CZWÓRKA

Znaczenie: "zwycięzca"

Imieniny: 22 Luty, 25 Luty, 6 Marzec, 29 Marzec, 12 Kwiecień, 8 Maj, 14 Maj, 17 Maj, 21 Maj, 28 Maj, 21 Lipiec, 28 Lipiec, 30 Wrzesień, 17 Październik, 8 Listopad

 

"Victor" to po łacinie "zwycięzca". Ale jak się wsłuchać uważnie w magiczne wibracje tego imienia, to wcale nie kojarzy się z nim obraz tryumfującego wodza. Wiktor, jeżeli już odnosi zwycięstwo, to wcale nie dzięki śmiałym i ryzkownym posunięciom, lecz raczej dzięki starannym, drobiazgowym przygotowaniom i obliczeniu każdego swojego kroku. się ziemi, polegających na tym, co da się zmierzyć i wyliczyć; często przesadnie ostrożnych i dalekich od porywów fantazji. Wśród znaków zodiaku imię Wiktor kojarzy się przede wszystkim z upartym i realistycznie myślącym Koziorożcem, oraz z zapobiegliwą Panną. My, Polacy, umieliśmy zwyciężać, ale często nie potrafiliśmy wykorzystać swoich zwycięstw jak należy. Być może dlatego, że zbyt mało było wśród nas... Wiktorów.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 7 months later...

Wiktor

Wiktor ma konserwatywne przekonania, jest towarzyski, chętnie pomaga innym i udziela rad. Bardzo oddany bliskim i znajomym, ceni przyjaźń i towarzystwo. Lubi podróże. Jest to człowiek szczery, sprawiedliwy i mówiący prawdy. Czasami jest przekorny i lubi przekomarzać się z innymi. Szlachetny jako mąż i wzorowy jako ojciec. Kocha swoich rodziców i tradycję.

 

Imieniny Wiktora

25 lutego, 27 lutego, 6 marca, 2 kwietnia, 12 kwietnia, 20 kwietnia, 8 maja, 14 maja, 21 maja, 23 lipca, 28 lipca, 8 sierpnia, 19 sierpnia, 23 sierpnia, 10 września, 14 września, 16 września, 22 września, 17 października, 13 listopada, 15 grudnia, 23 grudnia i 29 grudnia

 

Patroni i święci

św. Wiktor, pustelnik

św. Wiktor, papież

św. Wiktor, biskup Le Mans

 

Zdrobnienia imienia Wiktor

Tunio, Victorio, Viki, Vito, Vix, Vixen, Wicek, Wicia, Wicio, Wicior, Wiciorek, Wiciu, Wiciuś, Wicuś, Wiczi, Wik, Wikens, Wiki, Wiko, Wikt, Wiktorcio, Wiktoreczek, Wiktorek, Wiktoriusz, Wiktorunio, Wiktorus, Wiktoruś, Wiktoryna, Wiktoś, Wiktunio, Wiktuś, Wikula, Wikulin, Wikulinek, Wikunek, Wikunio, Wikusio, Wikuś, Wit, Witas, Witek, Witex, Witia, Wito, Wittor, Witu, Witulek, Wituś, Wiwens, Wiwi

 

Szczęśliwa liczba: 6

Szczęśliwy kamień: diament

Szczęśliwy kolor: złoty

 

Znane osoby o imieniu Wiktor

Wiktor Abakumow

Wiktor Czernomyrdin – rosyjski polityk

Wiktor Dmuchowski – białoruski dyrygent

Wiktor Emanuel III – król Włoch z dynastii sabaudzkiej

Wiktor Gomulicki – pisarz

Wiktor Hugo – pisarz

Víctor Jara – chilijski bard

Wiktor Juszczenko – ukraiński polityk, b. prezydent Ukrainy

Wiktor Janukowycz – ukraiński polityk, prezydent Ukrainy

Wiktor Korcznoj – szachista rosyjski

Wiktor Niedzicki – polski fizyk, dziennikarz, popularyzator nauki

Wiktor Położewicz – ukraiński siatkarz

Wiktor Skworc – biskup tarnowski

Wiktor Thommée – polski dowódca wojskowy

Victor Webster – kanadyjski aktor telewizyjny i filmowy

Wiktor Woroszylski – pisarz

Wiktor Zborowski – aktor

Wiktor Zin – architekt i urbanista

 

Imię Wiktor w innych językach

Victor, Viktor, Vittore, Vittorio (wł.)

 

Historia imienia Wiktor

Jest to imię pochodzenia łacińskiego, pierwotnie cognomen, w którego funkcji użyty był rzeczownik pospolity victor, ris — zwycięzca (np. Marius Victor).

Imię Wiktor pojawia się w Polsce prawdopodobnie pod wpływem włoskim w XVI w. wraz z formą pochodną Wiktoryn. Dziś imię Wiktor jest również znane i używane. Od imienia tego pochodzą nazwiska: Wiktor, Wiktorczyk, Wiktorowski oraz nazwy miejscowości: Wiktorówki, Wiktorowo, Wiktorów.

 

WIKTOR I, PAPIEŻ

Nie wiadomo, kiedy i gdzie się urodził. Pochodzenie również nie jest pewne. Jedne źródła podają, że był Afrykańczykiem, inne, że pochodził z Italii. Wspomina się o jego pisarskiej działalności, lecz nie zachował się na to żaden dokument. Nie wiemy też dokładnie, jaką śmiercią zakończył życie w r. 198, prawdopodobnie zginął śmiercią męczeńską. Wspominany jest w dniu 28 lipca.

Edited by Natka2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...