Skocz do zawartości

Czy talizman może być jednocześnie amuletem?


Asija

Rekomendowane odpowiedzi

pytanie jak w temacie...bo mam coś co mi sie wydaje że spełnia rolę i talizmanu i amuletu...a dinaczej...na chwilę obecną nie umiem go zakwalifikować jednoznacznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jaga_Wiedzma

Nie może. Amulet ma za zadanie chronić przed czymś konkretnym lub wspomagać w czymś. Talizman to przedmioty, które mają zapewnić specyficzną siłę, opiekę, wsparcie i energię. Zapewniają szczęście i oraz szczeghólne korzysci swoim właścicielom. Zwykle są tworzone lub ofiarowywane dlka konkretnego zastosowania. Amulety mają bardziej ogone zastowosanie, zazwyczaj chronią właściciela przed niebezpieczeństwem, odpierają choroby i niepowodzenia.

Talizmany sa aktywne, amulety są bierne, tzn reagują na wydarzenia, moce i energie, a nie je kreują. Amulety zwykle mają największa moc kiedy wykna się je samodzielnie, najlepiej z naturalnych materiałów. Często mają konkretny symbol. Najsłynniejszym chyba amuletem jest... królicza łapka.

 

Talizmany mogą być wykonane z dowolnego materiału, choć także preferuje się naturalne.

I talizmany i amulety (zwłszcza talizmany) powinno się wykonywać o określonym czasie. Amulety tzreba z kolei "ładować" swoją energią.

 

Więcej informacji mozna znależź w książce Richarda Webstera "Amulety i talizmany dla początkujących". Powyższe informacje są na podstawie tej książki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki podział przyjmiemy. Ja np. czytałam że talizman ma chronić osobę noszącą go przed złem i negatywnymi wpływami, a amulet ma przynosić szczęście i wzmacniać moc noszącego. Inny podział przyjmuje że amulet działa przez tworzywo, a talizman poprzez symbole. Ale często wykonuje się jakiś symbol w konkretnym materiale np. skrypty runiczne na drewnie. Dobierasz odpowiedni skrypt i odpowiedni kawałek drewna (różne gatunki mają różne właściwości). Wtedy trudno powiedzieć czy to talizman czy amulet... Bardzo często te nazwy są używane jako synonimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Sethi to co napisałam wyżej jest klasycznym podziałem rozróżniającym amulety od talizmanw.

 

Skrypty runiczne natomiast mozna tworzyć w dowolnym materiale. Równie silnie działają te napisane na kartkach i trzymane w portfelu, jak i te wyryte w drewnie czy kamieniu.

 

A nie prawda. ; ) Gdyby tak było, każdy trzymałby się run na kartce, nikt by nie rzeźbił w kamieniu, czy rył w drewnie. Po to wybieramy dany materiał, żeby swoim działaniem wzmacniał dany symbol. Runa ognia lepiej zadziała na krzemieniu, runa wody na kamieniu z rzeki, ziemi być może w glinie czy drzewie.

Mając na myśli skrypt chodzi Ci o runy jako znaki, o sekwencje run czy sighile oraz o samo działanie runy jako znaku, czy też zamknięcie jej w celu wzmocnienia działania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pentagram spełnia jednocześnie funkcję amuletu jak i talizmanu.

Jako amulet chroni przed czarami i złym spojrzeniem, a jako talizman wzmacnia działanie zaklęć.

Podobnie jest z heksagramem; pomaga w osiągnąć harmonię i równowagę, w studiowaniu magii i przywoływaniu aniołów, a zarazem chroni przed nieszczęściami i niepowodzeniami.

Gryf dodaje pewności siebie, chroni przed nieostrożnym działaniem.

Oko na dłoni wzmacnia siłę, wiarę i szczęście, chroni przed strachem, przygnębieniem i pechem.

Amulet może być jednocześnie talizmanem.

 

 

 

(ale nie musi:muza:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a teraz patrz. Dla mnie to jest jedno i to samo. I większość przedmiotów, które mam, działa jako i talizman i amulet.

 

Nie może. Amulet ma za zadanie chronić przed czymś konkretnym lub wspomagać w czymś. Talizman to przedmioty, które mają zapewnić specyficzną siłę, opiekę, wsparcie i energię. Zapewniają szczęście i oraz szczeghólne korzysci swoim właścicielom.

 

To teraz czas na przykład. Patrz pentagram. Założyłem dawno temu pentagram. Wtedy był dla mnie tak silny, że organizm zareagował spontanicznie, katar, kaszel, zawroty głowy, które stopniowo po godzinie przechodziły a ja się poczułem jak nowo narodzony, czułem jak działa jego energia, jak wzmacnia moją. A jakiś czas później przekonałem jaką świetną ochronę stworzył. Siedziałem sobie na wykładzie, gdy nagle poczułem się źle, powietrze zrobiło się dla mnie ciężkie i miałem mroczki, a pentagram się nagrzewał i zorientowałem się, że działał. Miałem dużo szczęścia. Do dziś nie wiem kto się do mnie dobierał, ale pentagram rozgrzał się na tyle, że wypalił mi skórę i zassał sporo energii. Podkładając to pod Twój opis, jest to i talizman i amulet. I co teraz?

Na podobnej zasadzie działają pierścienie atlantów, wikingów, oriona czy pentagramu, inne wisiorki czy symbole jak heksagram, tarcza algizowa, krzyż celtycki, krzyż ankh,pentakl salomona, yin & yang , czasem kolczyki, różne kamienie z runami czy coś.

 

Zwykle są tworzone lub ofiarowywane dlka konkretnego zastosowania. Amulety mają bardziej ogone zastowosanie, zazwyczaj chronią właściciela przed niebezpieczeństwem, odpierają choroby i niepowodzenia.

 

Nie kurde, są tworzone dla picu... Przecież wszystko "z reguły" jest tworzone dla konkretnego zastosowania...

 

"Talizman to przedmioty, które mają zapewnić specyficzną siłę, opiekę, wsparcie i energię" a potem "Amulety mają bardziej ogone zastowosanie, zazwyczaj chronią właściciela przed niebezpieczeństwem, odpierają choroby i niepowodzenia" . To jedno i to samo, tylko używasz innych słów....

 

Talizmany sa aktywne, amulety są bierne, tzn reagują na wydarzenia, moce i energie, a nie je kreują. Amulety zwykle mają największa moc kiedy wykna się je samodzielnie, najlepiej z naturalnych materiałów. Często mają konkretny symbol. Najsłynniejszym chyba amuletem jest... królicza łapka.
?

 

Vivien...wszystko ma większą moc, kiedy wykona się to samodzielne, wszystko, żeby działało ładuje się swoją energią, każdy materiał naturalny będzie lepszy i zawsze będzie mowa o konkretnym symbolu... tylko co to wszystko ma do rzeczy? To się powinno tyczyć zarówno amuletu jak i talizmanu, więc nie wiem po co to rozdzielać.

 

Talizmany mogą być wykonane z dowolnego materiału, choć także preferuje się naturalne.

I talizmany i amulety (zwłszcza talizmany) powinno się wykonywać o określonym czasie.

I znowu...na wszystko jest lepsza i gorsza pora. Zawsze lepiej wybrać taką kiedy jest dużo energii, ponieważ i my i przedmiot będziemy mieć jej więcej...pełnia? zachód słońca? Czy może coś zupełnie innego masz na myśli...

Wykonaj talizman z azbestu...na pewno będzie pomocny...no proszę Cie

 

Amulety tzreba z kolei "ładować" swoją energią.
Talizmany również

 

Więcej informacji mozna znależź w książce Richarda Webstera "Amulety i talizmany dla początkujących". Powyższe informacje są na podstawie tej książki.

 

Jeżeli wszystkie te sruty i ten podział, wzięłaś z tej książki, to n/c na jej temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan Jansen ja jzu wyrosłąm z amuletów i talizmanów i nie potzrebuję ich. Mam coś znacznie lepszego. Owszem wiele wizięlam z tej książki jak i z innych. I wciąz się upieram, ze jest różnica miedzy amuletem a talizmanem. talizmany zawsze są czynne amulety bierne czyli niejako uśpione. Talizman działa non stop, amulet wtedy kiedy jest potzreba zadziałania. Ot i różnica.

 

To bez sensu, bo przedmioty takie jak pentagram działają cały czas. Czyli jako talizman działa cały czas a jako amulet gdy tego potrzeba? Co nie zmienia faktu, że to dalej jeden przedmiot zawiera te 2 funkcje...

 

A jeśli z nich "wyrosłaś" to ok, ale np Papież, Dalai Lama czy Lavey do końca życia z nich nie wyrastają/li...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i reguły nie jest, chyba, że ktoś dobrze widzi pozazmysłowo, to i tak zobaczy ; )

 

Nie chodzi mi o to,kim są Ci ludzie, tylko o ich siłę i doświadczenie, nie muszą być autorytetami. Dla mnie np ma to znaczenie, że Dalai Lama nosi wisiorki. W tym takie kupione gdzieś( w każdym razie tak jest w książce wywiadzie o nim).

Ja bym rzekł, że odwrotnie, pentagram>heksagram...no ale co tam :)

 

A ja się na razie trzymam pentagramu sklepowego, bo sklepy ezoteryczne mają to do siebie, że jest tam dużo energii, więc przedmioty te są silne, a zawsze można je doładować po swojemu...szukałem ale nie znalazłem możliwości abym sam sobie wykuł pierścień albo pentagram..więc co mam zrobić? Mogę go namalować czy wyrzeźbić w drewnie i kamieniu , ale te sklepowe i tak działają lepiej bo to metale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu uważasz ze pentagram a nie heksagram, wiesz choć co oznacza heksagram, co symbolizuje? weażne jest nawet to jak go ryzujesz.

Co do wymienionych osob to wybacz ale jesli w jednym rzędzie stawiasz papieża, Dalaj lame i Laveya to nie najlepiej swiadczy to o tobie.

 

W jakim jednym rzędzie, o co chodzi? A co oni mają ze sobą wspólnego, poza tym, że byli rozsądnymi przywódcami. Wziąłem od tak kilku i wcale nie wydaje mi się, że to ma źle świadczyć. Równie dobrze mogłem napisać Sai Baba, Criss Angel i Crowley, tylko co w związku z tym?

 

Co oznaczają? Wiem, ale przestałem się zajmować ich symboliką i znaczeniem, bo nijak się one mają do działania i tworzenia. Co w ogóle ma symbolika do siły przedmiotu? Liczą się wykonawca, materiał, intencja, czasem, jak sama napisałaś ważne jest jak się go rysuje(ciekawe co w przypadku odlewu, hmm jaką masz radę dla złotników/odlewników?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym TY ze mną rozmawiasz. W dwóch postach napisałem, że nie obchodzi mnie w tym wypadku kim sa Ci ludzie, co robią dla kogo są cyz nie są autorytetami. Wziąłem ich tylko dlatego, że noszą "coś" i są w miare znani i myślę, że jednak dużo bardziej doświadczeni niż my, wszystko. A Ty dorabiasz 3 posty ideologii, o których słowa nie wspomniałem....żal?

Pentagramu nie nosi, a symboli jest wiele.

 

Dla mnie symbolika nie jest ważna. Bo to czy aspiryna kojarzy się Kowalskiemu z seksem a Mądrali z betoniarką nie ma wpływu na działanie tejże aspiryny...

Symbolika odnosi się do znaczenia symbolu na przestrzeni wieków dla różnych ludzi z całego świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyporządkowanie run do żywiołów ma charakter umowny - Germanie mieli zupełnie inny układ żywiołów niż my dzisiaj.

 

Zgadzam się, że robimy to umownie, często instynktownie, ale myślę, że w podobny sposób robili to germanie. A masz gdzieś jakieś info jakie mieli przyporządkowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

A tak w ogóle, to jeśli nawet talizman jest rzeczą poświęconą, to w ten sposób każdy amulet jest także z nazwy talizmanem, bo każdy amulet jest poświęcany lub uświęcamy go sami. No i co wtedy z całym tym nazewnictwem? Wzięło w łeb jak zwykle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
przyporządkowanie run do żywiołów ma charakter umowny - Germanie mieli zupełnie inny układ żywiołów niż my dzisiaj.

 

 

Lubię czegoś nie wiedzieć, ale tylko chwilę. przylanczam się do prośby wyżej o jakieś wyklarowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

chciałabym poruszyć temat pierścienia Atlantów. Mieliście kiedyś z nim do czynienia? Może sami go nosicie? Jak myślicie - jest on talizmanem czy amuletem? A może zwykłą ozdobą z kolorową legendą? Z chęcią poznam Wasze stanowisko w tej kwestii.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Cuk-Ru Pud'Ru
A tak w ogóle, to jeśli nawet talizman jest rzeczą poświęconą, to w ten sposób każdy amulet jest także z nazwy talizmanem, bo każdy amulet jest poświęcany lub uświęcamy go sami. No i co wtedy z całym tym nazewnictwem? Wzięło w łeb jak zwykle

 

 

Talizmany się chowa głęboko i nie wystawia na widok publiczny,nie daje znajomym do rąk żeby mogli obejrzeć a amulety muszą być widoczne dla wszystkich z daleka:](w telegraficznym skrócie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jaga_Wiedzma

A skad Ty masz takie informacje? Pierwsze słyszę.

Talizman jest zawsze aktywny a moze nim być wszystko. Jka sobie wyobrażasz maturzystę ze schownym głęboko pluszowym słoniem w kieszeni? A to też forma talizmanu.

Amulet jest bierny.

 

I jedno i drugie można nosić ukryte i widoczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cuk-Ru Pud'Ru

Prosta sprawa,słonik to amulet a czerwone majtki są talizmanem ;]

 

Amulet jest bierny ale do czasu gdy...aktywuje go to przeciw czemu został stworzony tak?

Amulet ochrony działa tylko w chwili zagrożenia a talizman dodaje nam danej mocy non stop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jaga_Wiedzma

Słonik to talizman i majtki czerwone też :)

 

Amulet dziala kiedy zadziałać potzreba, czyli jak cie ktos atakuje chorobą lub magią to amulet odbija to, talizman ma za zadanie caly czas np przynosić szczęście, czyli jest aktywny non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

dużo tych tematów o talizmanach i amuletach, napisze tutaj bo są omawiane te i te :)

a więc co do tych wykonanych z metalu widziałam już wiele wypowiedzi, o ich nagrzewaniu się.

a co z tymi wykonanymi z drewna? można też w podobny sposób zobaczyć/poczuć ich działanie?

Edytowane przez Page
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...