Jump to content

Kąpiele dla zdrowia i urody


Guest Jaga_Wiedzma
 Share

Recommended Posts

Guest Jaga_Wiedzma

Myjemy się i kąpiemy codziennie. Niektórzy lubią poleżeć w wannie (np. ja :serduszka:), inni wolą szybki prysznic. Jednak większość z nas traktuje kąpiele jako zwykłą codzienną czynność, do której jesteśmy przyzwyczajeni i wiemy, że jest konieczna. Może jednak warto zmienić podejście do kąpieli. Słodkie lenistwo w wannie może stać się doskonałym sposobem na pozbycie się stresów, poprawienie wyglądu i ogólnie zdrowe dla Ciała i Duszy. Wystarczy kilka prostych dodatków do ciepłej wody i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że temperatura w wannie nie może być wyższa niż temperatura naszego ciała czyli 36,6 stopni (a i to już za dużo). Idealnie gdy woda ma temperaturę około 22 do 28 stopni. Zdrowotna kąpiel powinna trwać minimum 10 minut ale nie dłużej jak 25 minut. Osoby z zaburzeniem krążenia i kłopotami sercowymi powinny czas kąpieli skrócić do maksymalnie 10 minut i stosować niższe temperatury wody (maksymalnie 25 st.) Najlepiej po konsultacji z lekarzem.

 

Do kąpieli możemy dodać aromatyczne zioła i olejki. Dobieramy je w zależności od potrzeb. I tak do kąpieli odprężających i rozluźniających (idealnie rozładowują napięcia i stresy), możemy stosować zioła: Rumianek, Melisa, Lipa, Jaśmin, Kozłek lekarski (waleriana), Szyszki Chmielu. Olejki (najlepiej 3 – 8 kropli; nie wolno wtedy też stosować płynów do kąpieli, soli kąpielowych np.) doskonale do odprężenia się i uspokojenia to: Bazylia, Ylan Ylan, Grejpfrut, Imbir, Jaśmin, Neroli (kwiaty pomarańczy).

 

Odwrotny skutek dadzą nam kąpiele pobudzająco – orzeźwiające. Są doskonałe na wszelkie stany depresyjne, ogólne przemęczenie oraz jako... poranna pobudka. Stosowane zioła to: Mięta, Sosna, szałwia, Lawenda, Eukaliptus, Macierzanka, a najlepsze w tym przypadku olejki zapachowe to: Miętowy, Sosnowy, Eukaliptusowy, Cynamonowy, Rozmarynowy.

 

Na wszelkie podrażnienia skóry łagodząco podziała kąpiel z dodatkiem: Krwawnika, Nagietka, Żywokostu Lekarskiego, Rumianku.

Zioła do wanny dodajemy jako gotowy, wcześniej przygotowany napar, lub wieszając przy kranie woreczek ziołami.

 

Na piękną i elastyczna skórę możemy zastosować kąpiel mleczną. Do wanny wlewamy 1 litr mleka. Do tego można wlać pół szklanki miodu. W takich mieszankach miodowo – mlecznych kapały się najznamienitsze damy poprzednich epok. Wadą takiej kąpieli jest niestety cena miodu. Ale jak powiadają „uroda kosztuje”, a raz w tygodniu warto przez kilka minut wymoczyć się w takiej mieszance.

 

Na poprawienie kolorytu skóry i odżywienie jej polecam kąpiel owocową. Jest dużo tańsza od mleczno miodowej i równie skuteczna. Jednak warunkiem jej stosowania jest brak uczulenia na owoce, a właściwie ich skórki. Wywar owocowy przygotowujemy bowiem ze skórek owocowych. Owoce najpierw dokładnie myjemy (nie może być na nich środków owadobójczych, nawozów, np.), a po obraniu zjadamy, skórki zaś gotujemy przez kilka minut. Taki wywar ze skórek owocowych wlewamy do wanny i kąpiel gotowa,

 

Kąpiele ziołowe i aromatyczne możemy sobie dodatkowo urozmaicić miłym nastrojem, np. zapalając świece, czy słuchając ulubionej muzyki. Na koniec dokładnie spłukujemy się prysznicem przy okazji stosując na przemian zimną i ciepłą wodę poprawimy sobie krążenie.

 

A więc miłych kąpieli i olśniewającej urody

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...