Jump to content

Zewnątrzsterowność


Camilla

Recommended Posts

Mam pytanko, niedawno dowiedziałam się, że moja kuzynka jest ososbą zewnątrzsterowną. Co to znaczy? Czy to oznacza, że nie występuje z inicjatywą, tylko czeka aż zrobia to za nią inni? I dlaczego tak jest, ze strachu przed odpowiedzialnością?

Link to comment
Share on other sites

Guest Jaga_Wiedzma

Zewnątrzsterowność – jedna z dwóch, obok wewnątrzsterowności, opozycyjnych cech osobowości wyróżniona między innymi przez Waltera Recklessa.

 

Człowiek może być kierowany poprzez czynniki zewnętrzne, takie jak nacisk społeczny, rozkazy, sugestie, wskazówki innych ludzi, nagrody, kary, instytucje. Jeśli te czynniki są głównym sprawcą zachowań i przekładają się bezpośrednio na zachowanie tego człowieka, możemy mówić o zewnątrzsterowności.

 

Osoba zewnątrzsterowna jest zwykle podporządkowana, często zachowuje się konformistycznie, oczekuje że inni będą podejmować zań decyzję, jest bierna i trudno toleruje niejednoznaczność. Zwykle taka osoba jest lojalna wobec tych, którzy nią kierują, niezwykle posłuszna wobec władzy, ale jednocześnie mało twórcza. Ludzie tacy mają również trudności w obiektywnym spojrzeniu na rzeczywistość, która wymaga otwartych struktur poznawczych oraz brania pod uwagę wielu różnych informacji jednocześnie. Mają także skłonność do spostrzegania świata jednowymiarowo ("biało-czarno").

 

Zewnątrzsterowność idzie w parze ze skłonnością do traktowania innych (np. wychowywania dzieci) poprzez kontrolę i wymaganie posłuszeństwa.

 

Koncepcja zewnątrz i wewnątrzsterowności nie jest specjalnie wyrafinowaną teorią psychologiczną. Utożsamiana bywa błędnie z teorią poczucia umiejscowienia kontroli, nie jest jednak z nią tożsama, jako że odnosi się jedynie do opisu funkcjonowania ludzi wewnątrz/zewnątrzsterownych, bez wyraźnego akcentowania procesów atrybucyjnych, leżących u podłoża tych zachowań.

 

Tyle podaje wikipedia

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...