Jump to content

Skradzione kielichy


Juana

Recommended Posts

Dla odmiany legenda z Lidzbarku :-)

 

Wojska króla Władysława Jagiełły przebywały czas jakiś w Lidzbarku spiesząc na walną rozprawę z Krzyżakami. Podczas ich pobytu jeden z rycerzy wkradł się do kościoła świętego Wojciecha i wyniósł stamtąd złote kielichy, które pierwej sobie upatrzył. Spiesznie je sprzedał, a brzęczące monety, które uzyskał jął wydawać w pobliskiej karczmie. Po sutej wieczerzy i napitku udał się zadowolony na spoczynek. Spał twardo i żaden sen nie zmącił jego odpoczynku. Gdy jednak zbudził się i oczy otworzył ogromne przerażenie go ogarnęło.

Widział bowiem jeno bezgraniczną ciemność; ciemność, która przeniknęła i do jego serca. Zdjęty wielkim strachem pojął rychło, iż karę przyszło mu ponieść za kradzież naczyń świętych. Nie mógł kielichów zwrócić ani monet już przecie wydanych oddać, lecz na kolana padł i zaczął błagać Boga o wybaczenie. Jego zachowanie zwróciło rychło uwagę innych rycerzy. Gdy kradzież się wydała wiedzieli już kto jest temu winien.

Na rozkaz króla nieszczęśnika pojmano i skazano na śmierć. Wyrok miał zostać wykonany jak najszybciej, więc złodzieja zawleczono w miejsce, gdzie miała spaść jego głowa. Nie pozostało mu już nic innego więc jął się modlić żarliwie do świętego Wojciecha prosząc o przebaczenie.

I stał się cud. Nagle odzyskał wzrok i spojrzał prosto w oczy zebranym na egzekucji. Z westchnieniem wzniósł wzrok ku niebu dziękując, że ulitował się nad nim święty i przynajmniej okazał swoją łaskę skoro na ziemi już jej nie otrzyma. Gdy ukląkł, a kat miecz wznosił, by życie jego zakończyć jednym ciosem w oddali rozległ się krzyk jakiś.

-Miłosierdzia!

Po chwili pomiędzy lud zebrany, który egzekucję chciał zobaczyć wbiegł mnich pewien wołając radośnie:

-Miłosierdzia! Kielichy są na miejscu swoim! Niewinnym rycerz ów!

Mieszkańcy Lidzbarka popatrzyli po sobie w zdumieniu, lecz nie dowierzając słowom zakonnika wraz z przedstawicielami rycerstwa udali się do kościoła świętego Wojciecha. Istotnie, oba kielichy stały na swoim miejscu. Nie było innego wyjścia jak uniewinnić rycerza.

Uwolniony spod katowskiego miecza udał się wprost do kościoła świętego Wojciecha, gdzie dziękował świętemu za wstawiennictwo i ślubował Bogu nigdy więcej się do tak niegodziwego czynu nie dopuścić. Gdy zaś nadszedł czas próby i wojska polskie stanęły do walnej rozprawy z Zakonem Krzyżackim okazał się jednym z najdzielniejszych rycerzy walczących pod Grunwaldem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...